Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 marca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 marca 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 6 marca 2020**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 745), 2018-12-07
Ulice i skwery nie dadzą o nich zapomnieć

KONSTANCIN-JEZIORNA Dwa kolejne znamienite konstancińskie rody zostały upamiętnione w nazwach skwerów w mieście uzdrowiskowym

Trend, by w Konstancinie-Jeziornie było jak najwięcej nazw przypominających dawnych mieszkańców – pierwszych, a także zasłużonych mieszkańców grodu – ustalił lokalny samorząd minionej kadencji (była to głównie propozycja byłego radnego Cezarego Żeglińskiego). Mamy zatem deptaki Hugona Seydela i Jana Haftka w Parku Zdrojowym im. hr. Witolda Skórzewskiego, Skwer im. Rodziny Natansonów w Mirkowie i ulicę Rodziny Rossmanów w Bielawie. W trakcie kończącej poprzednią kadencję sesji rada miejska do owego pocztu dołączyła Rodzina Prekerów oraz Hermana Paulinka.

Dobrodzieje Skolimowa
Ród Prekerów będzie patronował skwerowi położonemu przy ul. Bolesława Prusa. Prekerowie to rodzina szlachecka wywodząca się prawdopodobnie z Francji i Litwy. Pierwszym znanym przedstawicielem familii był Jan (1787-1868), porucznik wojsk francuskich, Kawaler Legii Honorowej żonaty z Anną ze Szczerbów, z którą mieszkał w majątku Radzwiliszki na Litwie. Jednym z ich synów był Piotr Erazm Preker (1819-1878), asesor kolegialny i urzędnik Warszawskiej Komory Celnej, właściciel dóbr skolimowskich (na których następnie powstał częściowo współczesny Konstancin-Jeziorna). Piotr Erazm zawarł związek małżeński z Jadwigą z Kwiecińskich, z którą mieli troje dzieci: Marię, Wandę oraz Wacława.
Wacław Preker (1869–1936), żonaty z Marią z Gałeckich (1877–1953) był z wykształcenia prawnikiem, sędzią grodzkim dla Mokotowa. W 1897 roku rozpoczął wzorem sąsiedniego Konstancina, parcelację Skolimowa pod rozbudowę przyszłego letniska. Był bardzo zaangażowany w kwestie społeczne, działał w licznych komitetach zajmujących się „pracą u podstaw”. W jego wizji Skolimów miał stać się miastem-ogrodem. Na terenie podarowanych przez niego działek w 1929 roku powstał Dom Aktora Weterana Scen Polskich. Wacław Preker był również organizatorem i wieloletnim prezesem skolimowskiej straży pożarnej a także ofiarodawcą gruntu, na którym wzniesiono kościół pw. Matki Boskiej Anielskiej, obecnie przy ul. Środkowej w Skolimowie.
Jego syn Mieczysław (1917-83), w czasie okupacji hitlerowskiej był członkiem działającego w Konstancinie i okolicach oddziału Armii Krajowej „Obroża”. Wydawał też okolicznej ludności zaświadczenia o pracy, chroniące przed wywozem na roboty do Niemiec. Po wojnie otrzymał nominację na podłowczego. W 1950 roku został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Po odzyskaniu wolności (na mocy amnestii z 1956 roku) wrócił do pracy w spółdzielczości i bankowości rolniczej. Zajął się też uprawą róż, za którą zdobywał nagrody na międzynarodowych konkursach.

W jego rękach wszystko rosło
Z kolei skwerowi przy ul. Chylickiej, w sąsiedztwie filii biblioteki publicznej w Skolimowie umieszczonej w dawnej poczcie, włodarze nadali imię Hermana Paulinka. To również bardzo interesująca postać. Urodził się w 1877 roku w Łupicach na terenie dzisiejszej Słowacji. Jako nastolatek osiedlił się w Skolimowie u swoich krewnych, rodziny Zienkiewiczów. W 1902 roku poślubił Marię Michalską, z którą miał siedmioro dzieci. Dzięki posiadanym umiejętnościom oraz możliwościom finansowym, nabył w tym samym roku działki i otworzył swoją pierwszą poważną inwestycję – Bazar u zbiegu dzisiejszych ulic Prusa i Rycerskiej. Równocześnie włączył się czynnie w pracę Towarzystwa Przyjaciół Skolimowa i Chylic, a także pełniąc funkcję sołtysa kierował niwelacją parcelowanych terenów, wytyczaniem i utwardzaniem dróg oraz chodników. W 1910 roku kupił działki przy ul. Prusa i przystąpił do budowy domu, okazałej kamienicy, której dół zajął zespół sklepów: delikatesy, księgarnia, drogeria oraz zakład fryzjerski. W skrzydle na parterze znalazł siedzibę urząd pocztowy i stacja telegrafu. W 1915 roku, jako sołtys, przyczynił się do budowy lokalnej elektrowni i sieci energetycznej. Wobec konieczności uruchomienia szkoły wykupił willę Znicz wraz z przyległymi budynkami i ulokował tam szkołę. W późniejszym okresie dokupił również zespół Corso, który z czasem przekształcił w obiekt restauracyjno-rozrywkowy. Był również założycielem rodzinnej firmy - Towarzystwa Akcyjnego Autobusowego Skowar wyposażonego w 11 autobusów, które uzupełniało działalność położonej nieco na uboczu kolejki wilanowskiej. Autobusy kursowały na trasie od ul. Bagatela przy pl. Unii Lubelskiej w Warszawie do ul. Skolimowskiej w Skolimowie. W 1926 roku został wybrany wójtem gminy Skolimów-Konstancin. W latach 1928-29 stworzył kolejne rodzinne przedsiębiorstwo – firmę przewozową Dostawa Polska. Firma funkcjonowała, aż do lat 90. minionego wieku. Jego dziełem było także wyposażenie Skolimowskiej Straży Ogniowej w sprzęt, wybudowanie siedziby straży z garażami, warsztatami oraz salą na spotkania. Był inicjatorem i realizatorem wielu akcji obywatelskich mających na celu upiększenie i rozbudowę Skolimowa a także akcji dobroczynnych i edukacyjnych. Za zasługi w rozwoju gminy Skolimów-Konstancin i postawę obywatelską został nagrodzony Medalem Marszałka Piłsudskiego wręczanym ludziom wybitnie zasłużonym w budowę społeczności obywatelskiej. Medal został mu wręczony osobiście przez Józefa Piłsudskiego. Ciężka praca, brak wypoczynku, problemy w prowadzonych przedsiębiorstwach, oraz kłopoty zdrowotne zakończyły się przedwczesną śmiercią Hermana Paulinka, w wieku zaledwie 57 lat.

Fot. ze zbiorów rodziny/Wirtualne Muzeum Konstancina

Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Ze szczyptą serca i pasji do smaku (2018-09-21)
Rodzinna wystawa (2018-06-22)
Ruszyły wypłaty 500 plus (2016-05-13)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Góra Kalwaria skończyła 350 lat!
· Starosta rozdawał podróżnym audiobooki
· Nowy wóz strażacki dla OSP Nowy Prażmów
· Zimowisko Dobrej Woli. Wprawdzie bez śniegu, ale z licznymi atrakcjami
· Gmina kupi działki przy Hugonówce
· Zmarł Paweł Królikowski, aktor i mieszkaniec Zalesia Górnego
· Siła serc dla Kalinki
· Babski weekend w Hugonówce
· Czy suche drzewa doprowadzą do tragedii?
· Walczą o światła, wywalczyli mandaty!
· 800. wydanie Kuriera Poludniowego
· Zatrzymano podejrzanych o napad na sklep
· Jeśli obwodnica to tylko na północny
· Zawarto porozumienie w sprawie dworu Ryxów
· Pomóż ropuchom dotrzeć do stawu
· Brydż dla seniorów
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest