Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 grudnia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 grudnia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 744), 2018-11-30
Azja w pigułce pod Warszawą

LESZNOWOLA – Wiele osób słyszało o centrum handlowym w Wólce Kosowskiej, ale boi się tu przyjechać. Chcemy to zmienić – zapowiada Trong Hung Tran, prezes zarządu Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Wólka Center

Do tej pory panuje przekonanie, że centrum handlowe w Wólce Kosowskiej to ponure hale z kiepskiej jakości towarem, gdzie zawierane są szemrane interesy. Tymczasem rzeczywistość jest zupełnie inna. Wólka Center to jeden z najnowocześniejszych ośrodków handlu hurtowego, ale też detalicznego w Polsce, w którym na co dzień pracuje około 30 tys. osób. Na 300 tys. m kw. powierzchni prosperuje kilka tysięcy firm, które sprzedają nie tylko tekstylia, czy buty, ale także sprzęt AGD i RTV, zabawki, azjatycką żywność, elementy wyposażenia domu, czy... akcesoria wędkarskie. Działające tu firmy pochodzą z różnych krajów, nie tylko z Chin czy Wietnamu. Na miejscu można spotkać także przedsiębiorców z Turcji, Indii oraz z Polski. – Wólka Center to tak naprawdę twór multikulturowy, w którym jest miejsce dla każdego – przekonuje urodzony w Wietnamie Trong Hung Tran. – Nie mamy tu nic do ukrycia i chętnie będziemy gościć u siebie nie tylko naszych stałych kontrahentów, ale także przyjezdnych z powiatu piaseczyńskiego czy z Warszawy, którzy będą chcieli zrobić u nas zakupy lub skosztować naszej oryginalnej kuchni.

Centrum ma już 25 lat
Pierwsza hala w Wólce Kosowskiej (GD) pojawiła się w 1993 roku, a więc już ćwierć wieku temu. Na początku przybyło tu 60 państwowych, chińskich firm, które jednak kilka lat później zostały sprywatyzowane. Następnie zaczęły dołączać do nich także firmy prywatne i centrum stopniowo się rozrastało. – To miejsce od początku broniło się lokalizacją, bo nasi partnerzy handlowi przybywający z całej Polski nie musieli wjeżdżać do Warszawy – mówi prezes stowarzyszenia Wólka Center. Gwałtowny rozwój tego miejsca trwał do czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.
Wólka Kosowska to nie tylko tekstylia, ale także sklepy z azjatycką żywnością, w których znajduje się ogromny wybór oryginalnych produktów (włącznie z warzywami, owocami i ziołami). Zaopatrują się w nich nie tylko miejscowi Wietnamczycy i Chińczycy, ale także restauratorzy i miłośnicy gotowania. Jest tu praktycznie wszystko, włącznie z egzotycznym durianem. Sklepy i znajdująca się w nich różnorodność azjatyckich produktów świadczą także o tym, że w okolicy mieszka coraz więcej Azjatów. Prezes Trong Hung Tran to potwierdza. Jeszcze kilkanaście lat temu przybysze z Azji planowali przyjechać do Polski na chwilę, wzbogacić się i wyjechać. Teraz zostają widząc, że nasz kraj jest stabilny, bezpieczny i po prostu dobrze się tu żyje. Cenią Polaków za otwartość. Podkreślają, że jesteśmy przyjaźni i dobrze prowadzi się z nami interesy. A co myślą o Azjatach Polacy? Wiele osób uważa, że są zamkniętą społecznością i niechętnie się integrują. – Jest to dla nas krzywdzące – uważa prezes stowarzyszenia Wólka Center. – To zamknięcie wynikało wcześniej z tego, że wielu Wietnamczyków czy Chińczyków nie mówiło po polsku. Obawiali się kontaktu z Polakami, nie znając ich zwyczajów i języka. Teraz zaczyna się to zmieniać. Nasze dzieci chodzą do polskich szkół. Tylko w podstawówce w Mrokowie jest ich około 150. Język polski i kulturę przyswajają w sposób naturalny.

Wydarzenia kulturalne w Wólka Center
Wokół Wólki Center na terenie gminy Lesznowola powstają osiedla, w których mieszka wielu cudzoziemców. W tej chwili może być ich już nawet około 4 tys. To duża społeczność, której zależy na integracji z polskimi sąsiadami. We wrześniu na placu Sowińskiego w Warszawie odbył się pierwszy Festiwal Kultury Wietnamskiej. W zorganizowanych z tej okazji wydarzeniach wzięło udział około 20 tys. osób. – Chcieliśmy w ten sposób dać się poznać Polakom, pokazać im swój kraj, ale także przełamać pewne stereotypy – mówi Trong Hung Tran. 5 lutego w Chinach i Wietnamie obchodzony jest Nowy Rok. Stowarzyszenie skupiające kupców w Wólka Center planuje z tej okazji dużą imprezę na terenie Wólki Kosowskiej. Ma to być multikulturowe wydarzenie z fajerwerkami, smokiem, tańcami, śpiewem oraz degustacją azjatyckiej kuchni. Z kolei latem planowany jest duży festyn, z udziałem nie tylko mieszkańców, ale też kupców i kontrahentów. Innym pomysłem jest wielonarodościowy turniej piłkarski. Do tej pory, od 19 lat, Wietnamczycy organizowali rozgrywki piłkarskie we własnym gronie. Teraz chcą zaprosić do nich sąsiadów. – Już teraz serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich tych wydarzeniach – mówi Trong Hung Tran. – Gwarantujemy świetną zabawę i niesamowite wrażenia.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ocalił życie, bo udawał martwego
· Pożar sklepu w Krupiej Wólce
· Mikołaj przyjedzie do dzieci ciuchcią
· Wróci pomnik Piłsudskiego?
· Studenci wspomogą niepełnosprawnych
· Kiermasz świąteczny i odpalenie choinki
· Zmiany w komunikacji od 3 stycznia?
· Ulice i skwery nie dadzą o nich zapomnieć
· Z Gretkowską oko w oko
· Wspólna wigilia przy góralskiej muzyce
· Nakarm automat elektrośmieciami
· O Łąkach znów głośno
· Chce przejechać Amerykę w 12 dni. Na rowerze!
· W Brześcach wybuchła wojna o krajobraz
· Coraz bliżej kościoła w Mysiadle?
· To wszystko wydaje mi się nierealne
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· S8 od Paszkowa do Przeszkody już szersza
· Mieszkańcy zapłacą mniej za bilety długookresowe
· Park coraz ładniejszy
· Zajęcia z mistrzami w nagrodę
· Od Zachodniej do Wschodniej bezpłatnie
· Polubiliśmy wypożyczalnie rowerów
· Protesty znów blokują obwodnicę
· Te papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii
· Czas wybrać się na łyżwy!
· Mieszkańcy chętnie korzystali z rowerów
· Od niedzieli nowy rozkład WKD
· W drodze do czystszego powietrza
· Zamknięcie sezonu uczczono tortem
· Każdy przebiegł, ile chciał i mógł
· Tędy też bezpiecznie pojedziesz rowerem
· Do trzech razy sztuka. Kto dokończy rewitalizację pałacu?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest