Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 743), 2018-11-23
Starosta wybrany w atmosferze skandalu

POWIAT Wczoraj starostą piaseczyńskim został Ksawery Gut, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję członka zarządu powiatu. Głównym wydarzeniem przykuwającym uwagę, także ogólnopolskich mediów, było jednak oświadczenie radnego Grzegorza Pruszczyka, który twierdzi, że próbowano go zmusić do głosowania na Ksawerego Guta, uciekając się do gróźb i szantażu

- W dniu wczorajszym do prokuratury krajowej złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Ksawerego Guta – oświadczył w przerwie sesji radny Grzegorz Pruszczyk (PiS). Oskarżył Ksawerego Guta (PO), kandydata na starostę powiatu o to, że groził mu utratą pracy jeśli nie poprze jego kandydatury. Radny Grzegorz Pruszczyk jest zatrudniony w Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii, który podlega powiatowi.

Zamach na niezależność radnego?
Radni Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska zdobyli aż 15 mandatów – radni Prawa i Sprawiedliwości oraz komitetu Nasza Gmina – Nasz Powiat po siedem. Ze względu na przewagę tylko jednego głosu radni zwycięskiego komitetu zaczęli szukać sojuszników w pozostałych ugrupowaniach. Liczyli, że najłatwiej będzie im przekonać do siebie właśnie Grzegorza Pruszczyka.
Radny wyznał, że próbowano wywrzeć na niego wpływ. Jak opisuje, spotkał się z nim Zdzisław Lis (dotychczasowy burmistrz Piaseczna, później brany pod uwagę jako kandydat na starostę).
– Podczas rozmowy Pan Zdzisław Lis wiązał moją pracę w Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii – jednostce podległej Starostwu Powiatowemu w Piasecznie z moim przychylnym głosowaniem dotyczącym wyboru kandydatów Platformy Obywatelskiej do Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego – opisuje Grzegorz Pruszczyk.
Kolejny sygnał, miał wysyłać Arkadiusz Strzyżewski (obecnie burmistrz Góry Kalwarii, a w poprzedniej kadencji wicestarosta). Do następnej rozmowy doszło już z Ksawerym Gutem.
– Ponieważ opisywane wyżej spotkanie z Panem Zdzisławem Lisem wywołało u mnie niepokój, że moja niezależność w wykonywaniu mandatu radnego może być ograniczona groźbą utraty pracy w Domu Pomocy Społecznej, na spotkanie wyposażyłem się w urządzenie rejestrujące dźwięk (dyktafon i telefon komórkowy) – tłumaczy Grzegorz Pruszczyk. - Przebieg rozmowy z Panem Ksawerym Gutem potwierdził moje wcześniejsze obawy. Byłem nakłaniany do przychylnego głosowania dotyczącego wyboru Pana Ksawerego Guta na Starostę Piaseczyńskiego. Moja ewentualna niesubordynacja w trakcie głosowania miała być zagrożona ewentualną utratą przeze mnie pracy. Pan Ksawery Gut sugerował, że jego szantaż odbywa się za wiedzą i aprobatą większej grupy osób. Z nazwiska wymienił Panów Zdzisława Lisa i Włodzimierza Rasińskiego – przewodniczącego Rady Powiatu Piaseczyńskiego poprzedniej kadencji.

Pupil Platformy pokazał rogi czy charakter?
Zapisu nagranej rozmowy nie słyszeliśmy. Jej przebieg można odczytać ze stenogramu sporządzonego przez radnego Pruszczyka.
- Oni (Lis i Rasiński) po prostu będą mnie cisnęli, żeby po prostu pozbawiać cię pracy. Tak? - miał mówić Ksawery Gut. - Ja nie nalegam na to, żebyś głosował na mnie, ale wiesz – Lis będzie wicestarostą, Ewa Lubianiec członkiem zarządu... i jeżeli któreś tam z nich tę opiekę społeczną weźmie, a ja na pewno tego nie wezmę, nie wiem czy nie będą naciskali (tekst niezrozumiały) politycznie – czytamy w stenogramie.
Czy rzeczywiście radni Platformy Obywatelskiej próbowali przeciągnąć na swoją stronę Grzegorza Pruszczyka? W to łatwo uwierzyć. Od lat radni z tego ugrupowania wypowiadali się o nim z sympatią i kibicowali mu gdy ubiegał się o funkcję wójta Prażmowa.
- Gdy w drugich wyborach nie wybrano go na wójta i został bez pracy to Platforma wyciągnęła do niego rękę i dała mu robotę w DPS-ie – mówi jeden z radnych Platformy prosząc o anonimowość. To właśnie specjalnie dla Grzegorza Pruszczyka miano stworzyć dodatkowy etat Zastępcy Dyrektora ds. Administracyjno-Gospodarczych w Domu Pomocy Społecznej. Podczas ostatnich wyborów obecny burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz oraz aktualny burmistrz Góry Kalwarii Arkadiusz Strzyżewski w wyborach na wójta Prażmowa udzielili poparcia Maciejowi Michalskiemu, związanemu z Grzegorzem Pruszczykiem i popieranemu przez PiS.
- To wydawał się miły i uczciwy facet – mówią teraz o Pruszczyku wyraźnie rozgoryczeni radni z Platformy. - Okazuje się, że gdy dowiedział się, że nie będzie mógł być jednocześnie radnym i sprawować funkcji kierowniczej w DPS-ie zmienił swoje stanowisko. Na pewno będziemy chcieli wyjaśnić jak do tego doszło i czy w ten sposób nie próbował ominąć prawa.
Fakt, że radni Platformy Obywatelskiej liczyli na przychylność Grzegorza Pruszczyka nie może dziwić. Czy chcąc go zjednać uciekli się do gróźb, przekraczając nie tylko granicę dobrych obyczajów, ale i łamiąc prawo? To już oceni prokuratura, a być może i sąd. Również starosta Ksawery Gut zapowiedział podjęcie kroków prawnych.
- Nie wiedziałem, że jestem nagrywany – przyznał na forum rady.
Na sesji wybrano także przewodniczącego rady, którym ponownie został Włodzimierz Rasiński, oraz jego zastępców – Iwonę Jaszkiewicz i Rafała Jaszczaka. Wicestarostą został Zdzisław Lis, a członkinią zarządu Ewa Lubianiec. Pierwsza sesja powiatowa zapowiada burzliwą kadencję. Oby tylko spory partyjne nie przysłoniły merytorycznych decyzji i realnych działań dla mieszkańców.
Kamil Staniszek


Komentarze
nick: Mariano,     2018-11-25   13:59:05
Ale jaja ale jaja.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
· Co dalej z dyrektor GOSiR-u? Radni chcą, aby została zwolniona
· Gmina otwiera przed Józefem Wilkoniem drzwi Starej Remizy
· Radni odwołali skarbnika i powołali w jego miejsce nowego
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest