Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 października 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 października 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 14 października 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 743), 2018-11-23
Musimy myśleć przyszłościowo

Z Janem Adamem Dąbkiem, nowym wójtem Prażmowa, rozmawia Tomasz Wojciuk

Podobno po wygraniu wyborów na wójta planuje pan przeprowadzić się do Prażmowa?
Nie od razu. Od dawna noszę się z zamiarem, że zrobię to na tzw. stare lata. Tym bardziej, że kilka lat temu kupiłem nieruchomość w Woli Prażmowskiej. Jeszcze tylko muszę przekonać do mojego pomysłu żonę...
Obecnie mieszkam w Józefosławiu, na terenie gminy Piaseczno. Jest to bardzo bliska mi miejscowość, której oddaję serce od zawsze. Ubolewam, że władze gminy Piaseczno popsuły planistycznie tak piękną miejscowość, pomimo naszych protestów i próśb. Mimo tych błędów nadal jest to atrakcyjna miejscowość, ale zrobiło się ciasno. W Prażmowie natomiast jest cisza, spokój i piękna przyroda. Mam nadzieję, że uda mi się z gminy Prażmów zrobić perełkę i nie dopuścić do błędów popełnionych w Piasecznie.

Wynik wyborów na wójta ważył się do samego końca. Prawie połowa wyborców była panu przeciwna...
Cóż mogę powiedzieć, mam pięć lat, aby przekonać do siebie oponentów ciężką pracą. Myślę, że ludzie na mnie nie zagłosowali, bo mnie po prostu nie znali. Hejt i pomówienia są niestety jeszcze u nas bardziej atrakcyjne niż prawda.

Czy wybrał pan już swojego zastępcę?
Tak. Ale na razie nie ujawnię jego nazwiska. Zastępca wójta nie będzie z nadania politycznego. Jest to mieszkaniec gminy, który doskonale zna potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności. Był już wcześniej związany z prażmowskim samorządem. Nazwisko podam w pierwszej połowie grudnia.

Trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Jakie inwestycje będą w nim kluczowe?
Oczywiście nad budżetem będą musieli pochylić się także nowi radni, być może zajdą w nim jeszcze jakieś zmiany. Niemniej jednak najważniejszym zadaniem na przyszły rok będzie dokończenie rozbudowy szkoły w Prażmowie, dokończenie rozbudowy ośrodka zdrowia w Uwielinach (praktycznie za kilkanaście dni), kontynuacja budowy kanalizacji. Będziemy też chcieli przystąpić do programu Warszawa+, w ramach którego gmina będzie dofinansowywała mieszkańcom bilety długookresowe.

W wielu kwestiach gmina współpracuje z powiatem, a tam sporo osób patrzy na pana krzywym okiem...
Zależy mi na tym, aby stosunki między gminą a powiatem były jak najlepsze, ponieważ decyzje powiatu przyczyniają się także do poprawy jakości życia naszych mieszkańców. Mam tu na myśli inwestycje drogowe, ale także różnego rodzaju sprawy administracyjne. Chciałbym przywrócić w urzędzie filię wydziału architektury i powołać do życia filię wydziału komunikacji. Teraz jest to możliwe, bo w gminie powstają łącza światłowodowe. W najbliższym czasie światłowodem zostanie opleciony nie tylko Prażmów, ale także Gabryelin, Jeziórko, Kędzierówka, Krępa, Krupia Wólka, Ławki, Ustanów oraz Uwieliny. Ale wracając do pańskiego pytania – chcę aby gmina Prażmów była traktowana przez powiat na normalnych warunkach. A niestety, przez ostatnie cztery lata nasza gmina była traktowana przez powiat po macoszemu...

Dlaczego?
Wykonano dwie nakładki asfaltowe na części dwóch dróg, w tym jedną w lesie. To zdecydowanie za mało. Jak byłem starostą, to każda gmina dostawała z tzw. klucza po dwie inwestycje drogowe, niezależnie od tego, jaka tam rządziła opcja polityczna.

W Prażmowie nie ma centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Wcześniej pojawił się pomysł, aby stworzyć je w dworku Ryxów, ale teraz koncepcja ta jest chyba nieaktualna?
Powiat zażyczył sobie zwrotu dworku. Ale nie ubolewam nad tym, bo i tak był za mały na centrum kultury. Stary urząd w Woli Prażmowskiej też się na ten cel nie nadaje. Część radnych optowało, aby wykupić starą gorzelnię w Prażmowie. Ale ona byłaby dobra na dziś, podczas gdy nasza gmina intensywnie się rozwija. Musimy myśleć przyszłościowo. Dlatego sądzę, że najlepszą opcją będzie wybudowanie nowego obiektu, najlepiej w centralnej części gminy, aby wszyscy mieszkańcy mieli do niego w miarę szybki i łatwy dojazd.

Dużo mówił pan w kampanii o poprawie komunikacji. W jaki sposób można byłoby ją usprawnić?
O programie Warszawa + już mówiłem. Będziemy starali się promować transport kolejowy. Chcemy, aby właśnie w ten sposób nasi mieszkańcy dojeżdżali do stolicy. Dziś jeżdżą do Zalesia Górnego i tam przesiadają się w pociąg ponieważ tam kończy się II strefa biletowa ZTM-KM, albo jadą samochodem do Warszawy i stoją w korkach już praktycznie od granic Piaseczna. Aby zachęcić ich do podróżowania koleją chcemy pobudować parkingi przy stacjach w Czachówku Południowym, Ustanówku i Czachówku Górnym. Przy większej liczbie połączeń kolejowych dodatkowe „elki” mogłyby jeździć wewnątrz gminy, dowożąc mieszkańców do pociągów. Ten system należałoby jednak jeszcze przeanalizować. Oczywiście nie wykluczam rozszerzenia siatki połączeń autobusowych z gminami ościennymi.
Tomasz Wojciuk

tagi:    Jan Adam Dąbek

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest