Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 742), 2018-11-16
Jako burmistrz będę odważniejszy!

Pytamy nowego burmistrza Daniela Putkiewicza jakie są najpilniejsze potrzeby gminy oraz od czego rozpocznie swoje urzędowanie. Rewolucji raczej nie należy się spodziewać, szykuje się natomiast rozsądna ewolucja

Czym burmistrz Daniel Putkiewicz będzie różnił się od wiceburmistrza Daniela Putkiewicza?
Jako wiceburmistrz realizowałem zadania przydzielane mi przez szefa, burmistrza Zdzisława Lisa, i byłem za to rozliczany. Teraz mam mandat od wyborców i przed nimi będę odpowiadał. Skupię się na zrealizowaniu zobowiązań podjętych w kampanii wyborczej. Burmistrz Putkiewicz będzie w swych decyzjach odważniejszy od wiceburmistrza Putkiewicza, ponieważ czuje poparcie dla swojego programu wyrażone w wyniku wyborczym.

Jakie zmiany szykują się w urzędzie pod kątem usprawnienia obsługi mieszkańców?
W tej chwili konsultuję pewne rozwiązania. Rozważamy zorganizowanie „wydziałowych” biur obsługi klienta, w których będą oni mogli szybko i sprawnie załatwić swoje sprawy. Z czasem będziemy wprowadzać też kolejne elementy obsługi elektronicznej. Nie jest tajemnicą, że planuję również zmiany w strukturze urzędu, aby działał efektywniej, a poszczególne wydziały lepiej ze sobą współpracowały. Chodzi m.in. o to, aby realizować więcej zadań inwestycyjnych sprawniej i w krótszym czasie. Trzeba też usprawnić obieg dokumentów, aby urzędnicy mogli skupić się na zadaniach merytorycznych, a nie technicznych. Właśnie pracuję nad nowym regulaminem organizacji urzędu.

Kiedy będą znani pana zastępcy i za co będą odpowiadać? Czy szykują się jakieś inne zmiany personalne?
Już podczas kampanii wyborczej mówiłem, że wiceburmistrzem odpowiedzialnym za edukację i sprawy społeczne będzie Hanna Kułakowska-Michalak. Na razie nie zdecydowałem, kto zostanie drugim wiceburmistrzem. Nie mam żadnych zobowiązań politycznych. Może to być równie dobrze osoba związana z piaseczyńskim samorządem, jak i ktoś z zewnątrz. Najpierw chcę zreorganizować urząd, a dopiero potem dopasować do nowej struktury odpowiedniego człowieka. Co do zmian personalnych w urzędzie, warto zauważyć, że nie narzekamy na nadmiar rąk do pracy. Nie wykluczam natomiast zmian na poszczególnych stanowiskach. Nie wiem, czy mój sposób zarządzania urzędem oraz nowe wymagania wobec pracowników będą wszystkim odpowiadały.

Jakie pańskim zdaniem są najpilniejsze potrzeby gminy? Kiedy i w jakiej kolejności będą realizowane?
Jest ich co najmniej kilka i wszystkie są równie ważne. Na pewno oczywiste jest dokończenie budowy Centrum Edukacyjno-Multimedialnego przy ul. Jana Pawła II oraz rozbudowy szkół w Złotokłosie, Gołkowie i Głoskowie. Potężnym wyzwaniem będzie wybudowanie nowej szkoły w Julianowie. Jednocześnie absolutnie priorytetowe są zadania zmierzające do poprawy komunikacji z Warszawą. Chcemy wzmocnić współpracę metropolitalną ze stolicą i otaczającymi ją gminami, która pomoże lobbować w PKP PLK w sprawie remontu linii kolejowych nie tylko w Piasecznie, ale również na terenie Warszawy. Bez tego nie da się zwiększyć liczby regularnych połączeń kolejowych między gminą Piaseczno a stolicą. Jednocześnie nadal będziemy przejmować od kolei tereny wokół dworców w Piasecznie i Zalesiu Górnym z przeznaczeniem pod parkingi. Najbliższą inwestycją będzie uporządkowanie miejsc parkingowych od strony osiedla „Orężna”.

Czy kolej będzie w przyszłości dla mieszkańców Piaseczna głównym środkiem transportu?
Moim zdaniem tak. Pod warunkiem, że składy będą jeździły częściej, będą bezawaryjne, czyste, a węzły przesiadkowe bardziej dostępne. Cały czas monitorujemy inwestycje drogowe realizowane na naszym terenie. Trzeba koniecznie „wypchnąć” z Piaseczna ruch tranzytowy, czemu ma służyć budowa trasy S7 oraz przebudowa drogi 79. Przy Laminie i ul. Chyliczkowskiej powstaną w przyszłości skrzyżowania bezkolizyjne. To było zobowiązanie generalnej dyrekcji dróg, kiedy ograniczała zakres niedawno przeprowadzonych remontów. Jednocześnie projektujemy trzeci pas od ulicy Energetycznej. Inwestycje drogowe są ważne, ale jestem przekonany że Warszawa z czasem będzie ograniczała wjazd samochodów do centrum. Chcemy rozbudowywać, także we współpracy z innymi gminami i powiatem, spójny system dróg rowerowych.

A co z zapowiadaną budową sali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia na terenie stacji kolejki wąskotorowej?
Uważam, że w tym miejscu może powstać obiekt, który stanie się ikoną miasta. Ale kluczowe są uzgodnienia z konserwatorem. Chciałbym uzgodnić to w najbliższych 6 miesiącach. Jeśli chodzi o centrum sportu, na pewno w pierwszej kolejności będziemy chcieli zacząć od budowy nowego basenu. Na obydwie inwestycje planujemy pozyskać dofinansowanie zewnętrzne. Najmniej wymagającym zadaniem, także pod względem finansowym, jest dom seniora.

Kiedy te inwestycje doczekają się realizacji?
Przy tak złożonych inwestycjach trudno na tym etapie określić dokładny termin. To zależy także m.in. od sytuacji finansowej gminy.

Czy centrum kultury dobrze wypełnia pana zdaniem swoją rolę?
Sądzę, że tak, bo mieszkańcy coraz częściej spędzają w naszym mieście wolny czas. Mamy sporo imprez – jak jarmark piaseczyński, odpalenie choinki czy kiermasz wielkanocny – które przyciągają mnóstwo osób i cały czas się rozwijają. Obchody święta 11 listopada również były ciekawe i cieszyły się sporym zainteresowaniem. Prowadzone są liczne zajęcia warsztatowe. To jest właściwy kierunek i będziemy chcieli go utrzymać. Myślę że coraz więcej będzie działo się nie tylko w mieście, ale także w innych miejscowościach. Do dalszego rozwoju centrum kultury potrzebuje sali widowiskowej.

Jakie będą największe inwestycje w gminie w przyszłym roku?
To okaże się dopiero po uchwaleniu budżetu, nad którym zresztą intensywnie pracujemy. Na pewno kosztownymi zadaniami będzie dokończenie budowy CEM-u, a także budowa ronda w Gołkowie, dokończenie ul. Cyraneczki, czy budowa ulicy Głównej w Bobrowcu. Zapewne grubo ponad 10 mln zł zostanie przeznaczone na remonty dróg lokalnych.

Jak wyobraża pan sobie Piaseczno za 15 lat?
Chciałbym, żeby miasto zachowało swój charakter i nie stało się częścią Warszawy. Ale jednocześnie, żeby mieszkańcy mieli do stolicy wygodny dojazd. Liczę, że będziemy mieli solidną markę, piękną halę widowiskową, centrum sportu. Będziemy dumni z naszego miasta, będziemy spędzać tu czas, korzystać z atrakcji kolejki wąskotorowej, relaksować się w zmodernizowanym ośrodku Wisła czy na Górkach Szymona. Nie będziemy już tylko sypialnią stolicy, a staniemy się gminą innowacyjną z aktywną gospodarką opartą na nowych pomysłach. Będzie to miejsce, w którym każdy chce mieszkać, bo dobrze się tutaj czuje.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: Paweł,     2018-11-21   10:27:42
Panie Burmistrzu gratulujemy planów ale może najpierw posprzątajmy chodniki, ulice, pobocza. Wiele z tego co zostało zrobione w poprzednich latach jest teraz "ukryte" pod grubą warstwą piachu lub chwastów. dotyczy to zarówno terenów gminnych jak i powiatowych. Może wreszcie jakaś współpraca w utrzymaniu porządku???

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Na razie to tylko wizje
· Kompromisowy budżet na trudne czasy
· Nowy radiowóz dla naszych policjantów
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Prokurator nałożył na burmistrza zabezpieczenie majątkowe
· Budżet oszczędności i ograniczonych inwestycji
· Sprawa wójt na dobre utknęła w sądzie apelacyjnym...
· Burmistrz wycofał skargę z WSA
· Czkawka po sesji absolutoryjnej
· Wyrok dopiero po wakacjach
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
OTWOCKIE
· Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Ostrowie już blisko
· 34 miliony na basen!
· Będzie pięknie, nowe nawierzchnie, ławki, zieleń...
· Kościelna oficjalnie otwarta
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest