Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022 **Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 8 lipca 2022**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 741), 2018-11-09
Kropla wydrążyła skałę

GÓRA KALWARIA Arkadiusz Strzyżewski został nowym burmistrzem Góry Kalwarii. Patrząc szerzej: mieszkańcy zdecydowali o największej zmianie pokoleniowej we władzach gminy po 1990 roku

Pojedynek Dariusz Zieliński – Arkadiusz Strzyżewski na przestrzeni 8 lat mieszkańcy Góry Kalwarii rozstrzygali już trzykrotnie. W 2010 roku, kiedy Dariusz Zieliński po raz pierwszy objął stanowisko burmistrza, wygrał wybory ze swoim głównym kontrkandydatem stosunkiem głosów 55,2 proc. do 44,8 proc. Cztery lata później Strzyżewski przegrał otrzymując 47,6 proc. głosów, podczas gdy Zieliński 52,5 proc. W ostatnią niedzielę karta dla Arkadiusza Strzyżewskiego zdecydowanie się odwróciła i zdobył 63,2 proc głosów, a urzędujący burmistrz 36,8 proc. (w liczbie oddanych głosów było to 6001 do 3498). – Dziękuję za ogromny kredyt zaufania i oddane na mnie głosy. Mieszkańcy Góry Kalwarii potwierdzili, że chcą zmiany i to prawdziwej – komentuje wynik wyborów ich zwycięzca. – Wykazali to nie tylko liczbą oddanych na mnie głosów, ale też wysoką frekwencją. W drugiej turze koncentrowałem się głównie na przekonaniu mieszkańców do mojego programu, inaczej niż sztab mojego kontrkandydata, który skupił się przede wszystkim na mnie. I chyba dlatego moja przewaga z pierwszej tury jeszcze się zwiększyła. Duże znaczenie miało też poparcie, jakiego udzielił mi komitet Razem dla Góry, za co bardzo dziękuję – dodaje.

W piątek idę dziękować na targ
Arkadiusz Strzyżewski będzie najmłodszym kalwaryjskim burmistrzem od pierwszych wolnych wyborów do samorządu w Polsce. Ten obecnie 39-latek spędził dzieciństwo w Górze Kalwarii (jego rodzina od pokoleń żyje w tej okolicy) i nadal w niej mieszka – razem z żoną i małym synkiem. Nowy burmistrz skończył miejscową podstawówkę „Dwójkę”, a następnie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Zygmunta Sajny. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (finanse i bankowość), ukończył także studia menadżerskie na dwóch innych uczelniach. Ma duszę społecznika. Mieszkańcom rodzinnej gminy dał się poznać jako m.in. wieloletni szef miejscowego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy współtwórca akcji „Podziel się misiem”, gdy rozdawał dzieciom prezenty w przebraniu św. Mikołaja. Cztery lata temu został wicestarostą piaseczyńskim, a wcześniej radnym powiatowym Platformy Obywatelskiej. W ostatnich latach projekty Arkadiusza Strzyżewskiego były wybierane do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego Góry Kalwarii. To z jego inicjatywy gmina ruszyła z przebudową skarpy na park miejski i wykonała projekt nowoczesnej fontanny na rynku (czeka na realizację). On też doprowadził do montażu w mieście pierwszego czujnika zanieczyszczeń w powietrzu przez zewnętrzną fundację.
Jakie nowy burmistrz zamierza podjąć decyzje na samym początku urzędowania? – O to jakie powinienem podjąć, chcę zapytać mieszkańców, bo to oni zatrudnili mnie jako gospodarza gminy. W piątek [czyli dziś - przyp. red.] tradycyjnie idę na targ i będę tam rozmawiał z mieszkańcami m.in. dziękując im za oddane głosy. To, co można zrobić szybko, to na pewno posprzątanie ulic. Zacznę od siebie i niezwłocznie zwinę swoje materiały wyborcze. Pierwsze banery przekazałem już schronisku dla psów w Czaplinku – mówi Arkadiusz Strzyżewski. A kto będzie jego najbliższym współpracownikiem? – Zaprezentuję ich mieszkańcom już wkrótce – ucina temat. – Ważny teraz będzie przyszłoroczny budżet. Z końcem roku wygasa umowa na monitoring miasta i trzeba pilnie podjąć temat bezpieczeństwa. Ze spraw istotnych, którymi zamierzam się zająć w pierwszej kolejności, chciałbym wymienić przede wszystkim określenie priorytetów w zakresie inwestycji w oświatę i rozwój komunikacji – mówi burmistrz elekt.

Niech służą nam wszystkim
Dariusz Zieliński na swoim wyborczym profilu na portalu społecznościowym podziękował mieszkańcom za udział w II turze i napisał: „przez kolejne pięć lat stery Góry Kalwarii obejmie osoba, która została przez nas, Mieszkańców, wybrana. Wierzę, że ten urząd obejmie z całą jego powagą i odpowiedzialnie. Jestem wdzięczny za głosy zaufania, które otrzymałem. To ważny sygnał dla mnie, że praca, którą wykonałem ma swoich zwolenników. Jej efekty będzie widać w kolejnych latach, ponieważ rozpoczęte inwestycje będą oddawane do użytku systematycznie. Na pewno przyczynią się one do rozwoju gminy Góra Kalwaria. Niech służą nam wszystkim.”
Zmiany w kalwaryjskich władzach są głębsze. Decyzją mieszkańców w radzie miejskiej zasiądzie znacząca, bo pięcioosobowa grupa radnych, którzy mają nie więcej niż 30 lat.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Radni znów bez litości dla burmistrza
· Radni popierają działania burmistrza
· Jak odzyskać 7 mln zł?
· Radni pogrozili palcem burmistrzowi
· Sprawa wójt Lesznowoli została zdjęta z wokandy
· Nadpłacona dotacja do zwrotu
· Zainwestują ponad 118 mln zł w same drogi!
· 20 mln zł na inwestycje
· Nowa rada z nowym prezydium
· Aż 180 mln zł na inwestycje!
· Radni zdecydowali o pensjach wójta i burmistrzów
· Podwyżki dla burmistrzów, wójtów i radnych
· Rusza remont ratusza
· Co dalej z dyrektor GOSiR-u? Radni chcą, aby została zwolniona
· Gmina otwiera przed Józefem Wilkoniem drzwi Starej Remizy
· Radni odwołali skarbnika i powołali w jego miejsce nowego
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2022  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest