Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 27 stycznia 2023**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 740), 2018-10-31
Strażnicy matki natury

POWIAT/KONSTANCIN-JEZIORNA Pracownicy i przyjaciele Chojnowskiego Parku Krajobrazowego świętowali 25-lecie jego istnienia. Jak dowodzono, największym wygranym ustanowienia obszaru chronionego stała się przyroda

Park wchodzący w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych (jest ich w sumie pięć) obejmuje 6,8 tys. hektarów cennych przyrodniczo obszarów na południe od Piaseczna i Konstancina-Jeziorny. Trzy czwarte jego terenu stanowią lasy. Znajdziemy w nich 11 rezerwatów, dwa obszary Natura 2000 (stawy w Żabieńcu oraz Łąki Soleckie), a także 42 pomniki przyrody – głównie dęby, ale także lipy i kasztanowce. Na jego terenie są również zabytki, jak chociażby dwór w Oborach. – Park powstał dla okolicznych mieszkańców, a także promocji tego miejsca, lokalnych wydarzeń, przyrody i kultury – objaśniał Sylwester Chołast, dyrektor MZPK, w trakcie poświęconej ćwierćwieczu konferencji w konstancińskiej Hugonówce. – Jubileusz to jednak przede wszystkim święto przyrody, ale i pracowników, którzy ją chronią – dodał.

Czasy olbrzymich zagrożeń dla przyrody
Spotkanie w Konstancinie-Jeziornie było okazją do uświadomienia zebranym, jak ważną rolę pełnią ubrani w zielone mundury strażnicy parku, a także nauczyciele okolicznych szkół, bez których – jak podkreślił Sylwester Chołast – nie byłoby edukacji przyrodniczej. – Na ile zarazimy dzieci miłością do przyrody, tak będzie ona w przyszłości chroniona – zaznaczył.
Podczas konferencji szczególnie wychwalano Jadwigę Strzelczyk ze Szkoły Podstawowej w Złotokłosie (nazwano ją nawet „mistrzynią świata”), która systematycznie, z ogromnym sukcesem przygotowuje młodzież od ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”. Ostatnio jej wychowankowie zajęli I miejsce (wygrywając puchar w kształcie sowy) i w przyszłym roku szkoła w Złotokłosie będzie organizatorem trzydniowego ogólnopolskiego finału konkursu, w którym weźmie udział 16 ekip z całego kraju. Podziękowania otrzymała też Beata Zawadzka ze Szkoły Podstawowej w Głoskowie, która wymyśliła akcję „żaba”. W jej ramach od lat uczniowie pomagają płazom w pokonywaniu ruchliwych dróg w okresie lęgowym. W sumie podczas konferencji wręczono kilkadziesiąt statuetek z borsukiem (symbolem parku) osobą, które miały istotny wpływ na działalność ChPK. Jednym z nich był 83-letni Lechosław Herz, współtwórca parku, który m.in. oznakował szlaki turystyczne na jego terenie. – Obserwuję Lasy Chojnowskie i widzę jak zamieniają się w wielki park miejski – powiedział odnosząc się do rozrastających się osiedli w Piasecznie i okolicach.
– Dziękuję wszystkim tym osobom, które pomagają nam chronić przyrodę.Czasy są pełne olbrzymich zagrożeń dla natury. Niestety, obecna gospodarka przestrzenna i zabudowa wszystkiego, co popadnie, zaburza krajobraz – podkreślał dyrektor Chołast.
– Gmina Konstancin jest uzdrowiskiem, upatrujemy jego rozwój jako superważny i traktujemy park jako ważnego sprzymierzeńca – mówił Andrzej Cieślawski, przewodniczący konstancińskiej rady miejskiej.

Piękno, które jest obok nas
Pracownicy parku starają się przede wszystkim otworzyć mieszkańcom oczy na piękno otaczającej ich przyrody. Organizują zajęcia i konkursy, w których można poznać gatunki roślin zielonych (czasem ginących), grzybów czy organizmów wodnych. W parku prowadzone są także akcje liczenia ptaków, budowania domków dla zwierząt skrzydlatych i owadów oraz schronów dla płazów, w których mogą bezpiecznie przezimować nie narażając się na zjedzenie. Na chroniony terenie przygotowano również program ochrony nietoperzy i obserwację borsuków.
W trakcie konferencji wygłoszono szereg prelekcji. Prof. dr hab. Andrzej Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał o „urodzie wody” w parku, chiropterolog Maria Łepkowska mówiła o monitoringu i czynnej ochronie nietoperzy na jego terenie, a regionalista Stanisław Hofman zapoznał zebranych z miejscami pamięci narodowej na terenie ChPK.
W trakcie obchodów jubileuszu podziękowano również służbie parku. Marszałek województwa (MZPK to jednostka samorządu wojewódzkiego) nadał ChPK Medal Pro Masovia, przyznawany osobom i instytucjom, które przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju Mazowsza.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Otoczenie dworu w Brześcach jest jednak zabytkiem
· Pierwsze takie rolkowisko
· 9-krotne podwyżki cen ciepła
· Arche pobuduje hotel na terenie dawnej fabryki papieru
· Muszą płacić jak za garaż, chociaż go nie mają
· Uwaga na śliskie oznaczenia
· Powstała nowa droga. Jest tylko jedno „ale”
· Zbliża się przebudowa ważnej drogi
· Bezpłatna pomoc prawna
· Kolejne mistrzostwo Oliwii
· Nasze szkoły wyżej w rankingu Perspektyw
· Co powstanie na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej?
· Gigantyczne podwyżki cen ciepła
· Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta
· Orszak na ulicach miasta [FILM]
· Brakuje Ci czasu? Sprawdź szybką pożyczkę online!
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· UWAGA AWARIA! Dziś nie zarejestrujesz auta!
· Śmiała wizja przebudowy alei Krakowskiej
· Miasto stawia na energię termalną
· Ewakuowali mieszkańców z płonącego domu
· Huczne otwarcie obwodnicy. Padnie rekord Polski?
· Pracowity rok dla strażaków
· Szkoła Podstawowa nr 3 wkrótce zmieni swoje oblicze
· Gigantyczny awans LO w Milanówku
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
Wydanie:
OTWOCKIE
· Kompan od kieliszka ukradł mu mercedesa
· Zamknięty most, objazdy!
· Kolejne ulice z oświetleniem LED-owym
· Kradł i myślał, że jest bezkarny
· Amfetamina w Karczewie
· Ruszyły miejskie inwestycje
· Był zbyt pijany, aby dmuchać w alkomat
· 200 lat dla Pani Heleny!
· Hakerzy zaatakowali przychodnię
· Tragedia na torach
· Zatrzymano internetowego oszusta
· Ranking Perspektyw. Gigantyczny awans LO w Milanówku
· 96. urodziny ps. „Ali Rawicz” łączniczki z Powstania Warszawskiego
· Ulica w centrum Otwocka zyska nową nawierzchnię
· Bił i kopał póki nie dostał pieniędzy
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest