Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 19 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 737), 2018-10-12
Niezły z niego Chwat!

PIASECZNO Członkowie Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” zrekonstruowali zbudowany na początku listopada 1918 roku samochód pancerny Chwat, który powstał prawdopodobnie na bazie szwajcarskiego Saurera

Grupa „Szare Szeregi” znana jest z tego, że odbudowuje stare pojazdy wojskowe. Przeważnie są to zupełnie nowe konstrukcje, które jednak do złudzenia przypominają oryginalne samochody pancerne, służące w polskim wojsku w pierwszej połowie XX wieku. Jakiś czas temu pisaliśmy o zrekonstruowanym przez pasjonatów pancernym Fordzie T, którego kilka egzemplarzy służyło w polskiej armii w latach 20. ubiegłego wieku. Teraz udało się odtworzyć inną wojskową legendę, a mianowicie pojazd Chwat, zbudowany między 1 a 3 listopada 1918 roku w Przemyślu. - Auto zostało stworzone w ramach projektu edukacyjno-historycznego przy współpracy z gminą Warszawa-Ochota oraz „samochodówką” przy ul. Szczęśliwickiej w Warszawie, gdzie wykonaliśmy część prac – mówi Zbigniew Rowiński, założyciel grupy mieszkający w Jazgarzewie.

Budził przerażenie w szeregach Ukraińców
Praktycznie wszystkie elementy zbudowanego samochodu, począwszy od kół, a skończywszy na opancerzeniu, zostały wykonane od zera. Rekonstruktorzy mieli mało materiałów, na których można było się wzorować. Oryginalny Chwat powstał w zakładach braci Górniaków, które słynęły m.in. z produkcji pieców i... płaskodennych statków wycieczkowych. Pojazd skonstruowano prawdopodobnie na bazie dużej ciężarówki Saurera, która została porządnie opancerzona i doposażona. Miał wspomagać walki Orląt Przemyskich, ścierających się z Ukraińcami jesienią 1918 roku na wschodnich kresach. - Auto jest duże, ma ponad 5 m długości i 2,5 m wysokości – mówi Zbigniew Rowiński. - W tamtych czasach w szeregach Ukraińców musiało budzić prawdziwy postrach. Na froncie wschodnim nie było wówczas czołgów i broni przeciwpancernej. Więc Chwat, który wyjeżdżał kilkukrotnie poza Przemyśl, był praktycznie niezniszczalny.
Co ciekawe, samochód mógł zabierać również desant, na który składało się do 15 żołnierzy. Nie wiadomo jaki był po wojnie jego los. Historycy podejrzewają jednak, że mógł zostać „rozebrany” z pancerza i służyć jako normalna ciężarówka.

W Piasecznie powstanie grupa rekonstrukcyjna
Aktualnie w skład Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi” wchodzi 43 młodych ludzi z różnych gmin i powiatów. Spotykają się oni u księży Jezuitów na warszawskiej Starówce. Jednak teraz Zbigniew Rowiński myśli o utworzeniu kolejnej drużyny w Piasecznie. - Jest spore zainteresowanie naszą działalnością – mówi. - Poprzez rekonstrukcje i lekcje historii realizowane w ramach projektu „Polskie drogi do niepodległości” staramy się upamiętniać wydarzenia, w których brali udział harcerze. Dotyczy to zarówno wojny z bolszewikami z lat 1919-1920, jak i okresu konspiracji podczas II wojny światowej, zakończonego Powstaniem Warszawskim. Nasze wysiłki budzą dużą aprobatę. Zgłaszają się kolejne osoby, które chcą nam pomagać i odtwarzać historię.
Niedawno grupa nawiązała współpracę z Piaseczyńsko-Grójeckim Towarzystwem Kolei Wąskotorowej. W przyszłości to właśnie na terenie wąskotorówki mają odbywać się spotkania nowej drużyny. - Rozmawiamy też o wspólnej organizacji wydarzeń historycznych – zdradza Zbigniew Rowiński. - Niestety, w tym roku 11 listopada będziemy spędzać w... Kielcach, skąd otrzymaliśmy zaproszenie. Na początku roku zapytaliśmy gminę Piaseczno czy planują jakieś wydarzenia na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w których moglibyśmy uczestniczyć. Nie otrzymaliśmy jednak konkretnej odpowiedzi. Kiedy kilka tygodni temu się do nas zgłosili, jednak było już za późno.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
· Próg obok progu, a dalej nic
· Niezły z niego Chwat!
· Odsłonięto pamiątkowy obelisk
· Wytną stare, posadzą nowe
· Spotkanie z pszczołami na rynku
· Pod 997 już nie odbierze policjant
· Baran w nowym logo gminy
· DJ Wika na otwarciu klubu seniora
· Eksplozja pozytywnych emocji
· Kłótnia o odbiór śmieci
· Bez ronda albo świateł się nie obejdzie
· Posezonowe porządki
· Przy Mleczarskiej urosną kolejne bloki
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest