Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 sierpnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 sierpnia 2019**


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 735), 2018-09-28
Rynek pełen pięknych książek

PIASECZNO Już po raz trzeci na głównym placu miasta odbyło się spotkanie z pięknymi książkami. Oprócz możliwości bliższego poznania ich twórców i prezentacji oferty 20 wydawnictw z całej Polski, organizatorzy zadbali o również o szereg innych kulturalnych atrakcji

O pięknych książkach możemy mówić wówczas, gdy wydawca dba o ich każdy najmniejszy szczegół: redakcję tekstu, krój czcionki, rozmieszczenie tekstu na stronach, rodzaj papieru, wyjątkową grafikę, a - jeśli trzeba - odpowiedni dobór ilustracji lub piękne zdjęcia. Imprezę, która ma na celu pokazanie jak ważne jest odpowiednie wydawanie książek, rozpoczął w samo południe na scenie Joszko Broda, który – podczas nieco dłuższego niż planowano pierwotnie występu – nie tylko udowodnił, że potrafi zagrać chyba na wszystkim, ale do tego skutecznie przegnał padający deszcz.
Po oficjalnym otwarciu imprezy wręczono nagrody w konkursie „Piaseczyńskie rzeźby Józefa Wilkonia”, a zwycięzcom (pierwsze miejsce zajęła Anna Niezabitowska – na co dzień radna gminy Lesznowola i pasjonatka fotografii) oraz wyróżnionym gratulował sam mistrz, który chętnie pozował również do wspólnych zdjęć i rozdawał autografy. Warto podkreślić, że nagrodę za fraszkę „Miasteczkowe Stwory” otrzymała Marta Janicka aż z... Wrocławia.

Bogata oferta dla najmłodszych
Warto było przyjść na rynek także po to, by nabyć książki w promocyjnych cenach. Na stoiskach przeważały zdecydowanie bogato ilustrowane pozycje adresowane do dzieci. – Na Festiwalu Pięknej Książki w Piasecznie jesteśmy już drugi raz – mówi Natalia Lesiak, mieszkanka Konstancina. – Jak zwykle, oferta wydawnicza dla małego czytelnika była bardzo bogata. Dzieciom szczególnie spodobały się książki z serii „Idol”, wydawnictwa Widnokrąg. W Media Rodzina zakupiliśmy z kolei nowości z naszej ulubionej serii „Operacja” o przygodach dwójki przyjaciół rozwiązujących zagadki detektywistyczne. Do szkoły bardzo nam się przyda pięknie wydana „Anatomia” wydawnictwa Mamania.

Atrakcje na scenie i poza nią
Na miejscu można się było również dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat piaseczyńskich audiobooków. W nagraniu najnowszego z nich - „Piaseczyńskiej Legendy” wzięli udział laureaci konkursu Piaseczyński Mistrz Słowa i zaproszeni goście. Niewątpliwie ciekawym doświadczeniem było także obejrzenie Teatru „Cisza na scenie”, który przedstawił „Lokomotywę” Juliana Tuwima w polskim języku migowym. W Przystanku Kultura prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Małgorzata Karolina Piekarska oraz Maria Czernik opowiadały o pracy w stowarzyszeniu i jego historii oraz współpracy z wydawcami.
Także i miłośnicy dobrej muzyki nie mogli być zawiedzeni. O tęsknocie do swojej rodzimej Wenezueli przejmująco zaśpiewała Beatriz Blanco, a Janek Traczyk – w towarzystwie gitarzysty Bartka Hołowni – dał znakomity, akustyczny show złożony głównie z coverów popularnych piosenek. Koncerty brawurowo poprowadził natomiast inny świetny artysta – Krzysztof Chalimoniuk z Zalesia Dolnego (baryton w zespole proMODERN).
Poza sceną również działo się sporo. Oprócz spotkania z pisarzami w namiocie gminnej biblioteki publicznej na najmłodszych czekały liczne warsztaty i zabawy - zagadki literackie, gry, roboty, a na stoisku Powiatowej Biblioteki Publicznej można było zrobić własną zakładkę lub kwiat z papieru. Sporą niespodzianką był flash mob, podczas którego odczytano przepis na smakowitą książkę. – Bardzo się cieszę, że pomysł by rynek piaseczyński stał się salonem książki udało się wcielić w życie – mówi Blanka Wyszyńska-Walczak, inicjatorka i współorganizatorka imprezy z Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia. – To miejsce wspólnej wymiany doświadczeń, dzięki którym, mam nadzieję, będą powstawać coraz piękniej wydane książki.
Grzegorz Tylec


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Rodzinny zespół zagrał na skwerze
· Francis Tuan urzekł piaseczyńską publiczność
· Muzycznie zmalowane
· W Zakątku zagościł jazz
· Pociąg do gwiazd odjedzie dziś wieczorem
· Dzień zabawy i wzruszeń
· Już w najbliższy weekend Jazz Zdrój Festiwal!
· Kameralna inauguracja
· Nieco złośliwie, ale prawdziwie
· Sen o Saharze
· Czar Zdzisława Maklakiewicza
· Chór Lira doceniony przez ministra kultury
· Świat Maklaka i Jego Przyjaciół
· Malarskie podróże
· Rzeźbienie w lodzie, Górski Bieg Zająca i liczne koncerty na Dniach Góry Kalwarii
· Festyn parafialny z Natalią Kukulską
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Nocowanki, czyli nocą w bibliotece
· Bogusław Morka zaśpiewał kolędy i przebój Franka Sinatry
· Mariusz Szczygieł o „lasce nebeskiej”
· Młodzi plus książki, czyli Festbook
· Festiwal pełen wzruszeń
· Pięknymi głosami o niepodległości
· Oszukane i okaleczone
· Poczuj się jak żołnierz Piłsudskiego
· Twórz historię po swojemu
· Muzyka najwyższych lotów
· Karawana pełna sztuki
· Biblioteka zachęca do czytania latem
· Historia, która nadaje się na książkę
· Podkowa już dziś otworzy ogrody
· Łobaszewska przyjęta owacjami
· Enej i Fasolki gwiazdami pikniku rodzinnego
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Teatrzyk nieDuży, ale z sukcesami
· Piersi, Margaret, Poparzeni Kawą – będzie się działo na Targowisku
· Będzie wystawa o historii Warki
· Kolejny udany „Wieczór z Kulturą”
· Benefis Morki
· Kultura – najcenniejszy eksponat Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
· 100-lecie Danuty Szaflarskiej
· Kolędowanie z Moderato
· Koncert kolęd
· Orszak Trzech Króli w Warce Zwycięska bitwa aniołów z diabłami
· Na ludową nutę, czyli Święto Kultury Regionalnej
· Huknął puzonem, no i tak to się zaczęło...
· Festiwal Pieśni Sakralnej
· Kazimierz Kochański w Domu Literatury
· Pułaski zaprasza
· Koncert jakich mało
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest