Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 725), 2018-07-13
Nasze życie zamieniło się w koszmar

GÓRA KALWARIA Budowa obwodnicy miasta rujnuje im dom, działkę i życie. – W nocy słyszę, jak pękają i skrzypią ściany, tynk odpada – skarży się Bożena Grams. Prosi drogowców, żeby wykupili od niej posesję, ale ci tłumaczą, że to byłoby wbrew prawu

Prace przy budowie węzła Stadion trwają od września ubiegłego roku. W ostatnim czasie roboty były wyjątkowo uciążliwe – olbrzymi młot od rana do wieczora nabijał pale w skarpie.
Tuż za płotem posesji pani Bożeny (mieszka na niej w sumie sześć osób), przy ul. Batalionu „Zośki” (dawniej „Czwartaków”), nagle zaczyna się wielki plac budowy, po którym stale krąży w tumanach kurzu ciężki sprzęt. Hałas, wstrząsy oraz kurz są czasem nie do wytrzymania. – Najgorsze jest to, że trzy metry od domu pękła skarpa i powoli się osuwa – pokazuje zniszczenia kobieta. Postępujące ruchy ziemi dobrze widać na płocie – w solidnej podmurówce powstały kilkucentymetrowe szczeliny. Z kolei w domu rozchodzą się ściany. – Nasze życie zamieniło się w koszmar. Nie można wyjść na zewnątrz, czy na taras. Ale najbardziej boję się, że dojdzie do katastrofy budowlanej, że zostaniemy bez dachu nad głową – załamuje ręce kobieta.

Kłamią, że chcieli wykupić
W kwietniu Bożena Grams zaczęła pisać do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy rozpaczliwe listy. Wskazuje w nich, że wycięcie drzew, których korzenie zabezpieczały skarpę przed osuwaniem, doprowadziło do przyspieszenia ruchu mas ziemnych. Kobieta jest też przerażona skalą inwestycji przy jej domu. Estakady, zjazdy i inne rozwiązania drogowe, którymi pojadą tysiące ciężarówek dziennie, będzie miała tuż za oknami. – Nawet wysokie ekrany przed smogiem nas nie uchronią – boi się. Dlatego od kilku tygodni prosi GDDKiA o podjęcie decyzji w sprawie wykupu liczącej prawie 7 tys. m kw. posesji. Bo jest przekonana, że po zakończeniu budowy, w tym miejscu nie da się żyć.
– Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego GDDKiA zaniechała wykupu tej nieruchomości na etapie projektowania obwodnicy – zastanawia się Andrzej Laśkiewicz, zięć współwłaściciela domu. – To będzie dom położony najbliżej obwodnicy, na całej jej długości, jego wartość mocno na tym straci. Co więcej, koszty wzmocnienia skarpy przy granicy tej posesji przekroczyły cenę jej wykupu – przekonuje. Właścicieli działki irytuje to, że wmawia się im, iż w 2010 roku chciano wykupić od nich nieruchomość, ale nie byli tym zainteresowani. – To kompletna bzdura. Nikt u nas nie był, nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnego listu – zaprzecza Bożena Grams. Jak dodaje, do tej pory nikt nie był jej w stanie pokazać nawet dokładnych map węzła, który powstaje obok jej domu, mimo że o to prosiła.

Inwestor kieruje do sądu
Co w tej sprawie robią drogowcy? Pod koniec czerwca zaczęli monitorować stan posesji i osuwiska. Co pół godziny na ogrodzenie wchodzi oddelegowany pracownik firmy wykonawczej i... robi zdjęcie pęknięciu w skarpie. – To paranoja, czujemy się jak w filmie Barei – komentuje pani Bożena.
Karol Klebanowski, kierownik budowy z firmy Intercor (która realizuje kontrakt) przyznaje, że fakt, iż GDDKiA nie wykupiła posesji przy ul. Batalionu „Zośki” 5 jest dla wykonawcy dużym utrudnieniem.
– Na ten moment wykonujemy swoje zadania zgodnie z umową i jedyne co możemy robić to prowadzić monitoring osuwiska i sąsiednich posesji zgodnie z zatwierdzonym projektem. Robimy to m.in. przy użyciu czujników drgań na budynkach
– tłumaczy. – Dodam jedynie, że najgorszy etap prac na budowie węzła Stadion, czyli nabijanie pali, właśnie się zakończył.
GDDKiA w odpowiedzi na listy pani Bożeny zapewnia z kolei, że „uciążliwości są minimalizowane”, a „inwestor i inżynier kontraktu i wykonawca dokładają wszelkich starań, by jak najszybciej zakończyć wszystkie uciążliwe prace”. Czy właściciele posesji mogą liczyć na jej wykup? Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa warszawskiego oddziału GDDKiA informuje, że Dyrekcja – zgodnie z prawem – wykupowała jedynie „obszar niezbędny do celów realizacji inwestycji”. A w przypadku posesji przy Batalionu „Zośki” 5 nawet jej fragment nie znalazł się w pasie, w którym powstaje nowa szosa. – Z uwagi na to, że o nabyciu przedmiotowej nieruchomości nie można było postanowić w drodze decyzji ani w drodze umowy, ewentualne roszczenie o nabycie właściciel może skierować na drogę powództwa sądowego – wskazuje pani rzecznik. Dodaje również, że firma budująca obwodnicę po zakończeniu prac będzie musiała doprowadzić dom i posesję do stanu pierwotnego. – W przeciwnym wypadku wykonawca zobowiązany jest do zaspokojenia wszelkich roszczeń wynikających z pogorszenia się stanu technicznego obiektów – informuje Małgorzata Tarnowska.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 20-latkowi trzeba atrakcji
· Gmina odda klucze do prawie 70 mieszkań
· Mniej gałęzi, więcej światła
· Leć, wysoko leć!
· Samochód jako... próg spowalniający
· Wierzchem za lisem
· Prezenty dla „Jedynki” z okazji 100. urodzin
· Tężnia, nasz skarb
· Wszyscy jesteśmy biegaczami świętego
· Liceum z nową halą i patronem
· Wszystko jest tu inne
· Nie każdy może być listonoszem
· Imprezy minęły, opony zostały
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest