Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 724), 2018-07-06
Radni nie obniżyli pensji burmistrzowi

PIASECZNO Od 1 lipca obowiązuje rozporządzenie o obniżeniu średnio o 20 proc. pensji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. W środę nad uchwałą w tej sprawie pochyliła się rada miejska w Piasecznie, która postanowiła jednak nie obniżać burmistrzowi Zdzisławowi Lisowi wynagrodzenia

W myśl uchwały, która trafiła pod obrady rady miejskiej, nowa pensja burmistrza Piaseczna miałaby wynosić 10 620 zł (na pensję składają się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki: funkcyjny, specjalny i za wysługę lat). Teraz burmistrz zarabia ponad 12 tys. zł. Zanim jednak przystąpiono do głosowania, oświadczenie w tej sprawie odczytał w imieniu 15 radnych przewodniczący rady Piotr Obłoza. - Niezależnie od tego, kto pełni i pełnić będzie w przyszłości funkcję burmistrza, my niżej podpisani radni jesteśmy co do zasady przeciwni sposobowi, w jaki rządzący po raz kolejny wchodzą w kompetencje samorządów, do których należy m.in. ustalanie wysokości wynagrodzeń burmistrzów – podkreślił Piotr Obłoza. - Uważamy, że rozporządzenie Rady Ministrów z 15 maja tego roku zmieniające zasady wynagradzania burmistrzów, jest działaniem populistycznym, obliczonym na uzyskanie poklasku wyborców oraz próbą odwrócenia uwagi po wizerunkowej wpadce z nagrodami dla członków rządu, przyznanymi w sposób pokątny i skandaliczny. Dlatego zagłosujemy przeciwko tej uchwale.

Radni: burmistrz zasługuje na wyższe wynagrodzenie
Radny Antoni Rosłon, przewodniczący komisji finansów, zwrócił uwagę, że pensja burmistrza Lisa nie wzrastała od wielu lat. - Obniżenie uposażenia o 20 proc. miałoby uzasadnienie, gdyby pan burmistrz nie wywiązywał się ze swoich obowiązków – dodał. - Tymczasem Zdzisław Lis wykonuje je wzorowo. Podobnego zdania był radny Artur Maicki. - Burmistrz co roku otrzymuje absolutorium, więc tak naprawdę zasługuje na podwyżkę – argumentował. - W sektorze prywatnym ktoś, kto odpowiada za budżet w wysokości 500 mln zł powinien zarabiać kilka razy więcej.
Radny Józef Wierzchowski zwrócił z kolei uwagę, że podejmowana uchwała została upolityczniona, a radny Zbigniew Mucha zapytał czy wydane rozporządzenie jest zgodne z ustawą o samorządzie, określającą wysokość pensji prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. - W mojej ocenie nie jest – wypowiedział się gminny prawnik, Krzysztof Sulej.
W konsekwencji większość radnych zagłosowało przeciwko uchwale, co oznacza tyle, że – przynajmniej na razie – pensja burmistrza Zdzisława Lisa nie zostanie obniżona. Teraz uchwale przyjrzy się wojewoda oraz Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Minister Błaszczak wziął Piaseczno pod lupę
Kilkanaście dni temu, jeszcze przed głosowaniem w sprawie obniżenia uposażenia burmistrza, w piaseczyńskim magistracie, w ramach tzw. kontroli poselskiej, zostało złożone pismo posła Mariusza Błaszczaka, zawierające pytania dotyczące różnych aspektów funkcjonowania urzędu w ciągu ostatniej kadencji. Pytania dotyczą m.in. zarobków rad nadzorczych spółek komunalnych, kosztów służbowych samochodów, wydatków urzędu, rozliczania zagranicznych delegacji i wynagradzania pracowników. Co ciekawe, podobne pytania trafiły do gminy Konstancin-Jeziorna, której radni w ubiegłym tygodniu również nie obniżyli pensji burmistrzowi. - Poseł Błaszczak swoimi pytaniami próbuje nas zastraszyć, stwarzając poczucie, jakoby w gminie Piaseczno były nadużycia. A to nieprawda – mówi anonimowo jeden z urzędników piaseczyńskiego magistratu. Odpowiedzi na wszystkie pytania są już opracowywane przez poszczególne wydziały. Gmina ma na to 21 dni.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Kropla wydrążyła skałę
· Wójt: Będę słuchał mieszkańców
· Nowy burmistrz Piaseczna. Kim jest, od czego zacznie?
· Nowi radni w poczekalni
· Ich troje w Sejmiku Mazowieckim
· Różni ich partia, łączy samorząd
· Rewolucja w radzie gminy, wójt bez zmian
· Pojedynek wicewójtów
· Piaseczyński sukces Platformy Obywatelskiej i jej koalicjantów
· Trudna przewaga w powiecie
· Burmistrz podsumował osiem lat rządów
· Gmina mówi „stop” wysokim blokom
· W Konstancinie bez rewolucji
· Silny kurs na zmianę
· Debata kandydatów na burmistrza Piaseczna przed II turą
· Podwyżka dla nauczycieli odłożona
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest