Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 16 listopada 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 723), 2018-06-29
Dom, który wesprze samodzielność. Farma Dobrej Woli nabiera rumieńców

LESZNOWOLA W sąsiedztwie Chynowa powstanie inteligentny dom, pierwszy taki w Polsce, w którym zamieszkają osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie. Wybuduje go stowarzyszenie z Nowej Iwicznej

Komputer zgasi światło, zakręci wodę w kranie, czy wezwie lekarza do chorego mieszkańca. Czy tak będzie wyglądała rzeczywistość 21 osób już za około 2 lata?

Gadżety nie tylko dla bogatych
W sobotę na Politechnice Warszawskiej oficjalnie zakończono prace nad koncepcją Farmy Dobrej Woli. Studentów i naukowców do innowacyjnego pomysłu przekonał Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, zrzeszającego rodziców osób z zaburzeniami rozwoju. – Słuchając audycji w radio pomyślałem, że inteligentne domy to doskonałe rozwiązanie, które może pomóc w życiu osobom, które nie są do końca inteligentne. Przecież to nie muszą być tylko gadżety dla bogaczy – tłumaczy. Pan Jacek ma dorosłego syna Kubę, któremu zdarza się nie zakręcić kranu (bo lubi, gdy woda z niego leci), lub włączyć oświetlenie w połowie domu i tak zostawić je na wiele godzin. – Często zastanawiam się, co będzie z Kubą, gdy mnie zabraknie. Znam wiele osób, które zadają sobie podobne pytania – dodaje Zalewski.
Prezes „Dobrej Woli” skontaktował się z Politechniką Warszawską i przed studentami oraz pracownikami uczelni postawił problem: jak stworzyć super nowoczesny dom, który życie osób niepełnosprawnych intelektualnie i fizycznie uczyni łatwiejszym i bezpieczniejszym. Tematem zajęły się koła naukowe m.in. przyszłych automatyków, mechaników czy architektów, koordynowane przez Krystiana Cyganka, a także wykładowcy. W sumie blisko setka osób. W sobotę przedstawili wynik wspólnej, przeszło rocznej „burzy mózgów”, która była m.in. wynikiem wielu rozmów z rodzicami osób z dysfunkcjami intelektualnymi.

Zasiedlenie Farmy w 2021 roku?
Budowę Farmy Dobrej Woli zaplanowano na hektarowej działce w Janowie koło Chynowa, która należy do Jacka Zalewskiego. Około kilometr dalej znajduje się druga – licząca niespełna 2 ha – jego nieruchomość, na której mieszkańcy Farmy będą mogli w przyszłości uprawiać warzywa, czy hodować zwierzęta i sprzedawać płody rolne. – W najbliższym czasie zwrócę się do wójta Chynowa o wydanie warunków zabudowy, które rozpoczną proces inwestycyjny. Współpracują z nami architekci, którzy nieodpłatnie chcą przygotować projekt budowlany. Według naszego ambitnego planu, w 2021 roku odbyłoby się zasiedlenie Farmy – zapowiada Jacek Zalewski. Ruszyła też zbiórka funduszy na inwestycję.
W Janowie zaplanowano zespół szeregowych domów połączonych ze sobą wspólnym korytarzem. W sumie ma tu zamieszkań 21 dorosłych osób niepełnosprawnych oraz kilka osób obsługi. Chodzi o zapewnienie mieszkańcom, których rodzice będą już w podeszłym wieku lub schorowani, jak najlepszych warunków do nauki samodzielności. Stowarzyszeniu zależy też, aby mieszkańcy ośrodka stali się aktywnymi członkami lokalnej społeczności,

Kamery, czujniki, teleopieka
Kompleks inteligentnych domów będzie zawierał nie tylko strefę mieszkalną, rekreacyjną (w postaci ogrodu sensorycznego czy boisk) ale także medyczną (z lekarzami-specjalistami), a także sale edukacyjne do nauki zawodu oraz warsztat. Obiekt będzie też dysponował własnymi źródłami pozyskiwania energii – z głębi ziemi oraz słońca.
Kompleks budynków ma być wyposażony w kamery oraz czujniki zapewniające system monitorowania wielu parametrów oraz szereg udogodnień technologicznych (m.in. w sterowanie urządzeń AGT i RTV), mających na celu pomóc opiekunom w zajmowaniu się mieszkańcami. – Ważne jest, aby ich stan był stale monitorowany. Aby było wiadomo, kiedy jest im potrzebna pomoc – tłumaczy Jacek Zalewski.
Postępom prac nad „Farmą Dobrej Woli” przygląda się bardzo wiele osób, także firmy technologiczne. – Zastosowane przez nas rozwiązania w przyszłości będzie można zastosować w opiece nad starszymi osobami czy małymi dziećmi – podkreśla prezes stowarzyszenia.
Piotr Chmielewski

tagi:    Farma Dobrej Woli

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Poprawili ubiegłoroczny rekord!
· 100 załóg na 100-lecie odzyskania niepodległości
· Sezon łyżwiarski czas zacząć!
· Wyjątkowa rocznica, wyjątkowe obchody
· Parada na 100-lecie Niepodległej
· Słupki postały przez rok i już nie wrócą
· Z Kazachstanem przez internet
· Wrócili, podłubali i znów zniknęli
· Dwa śmiertelne wypadki w dwa dni
· Fałszywy ortopeda usłyszy wyrok
· Wzrosną ceny za odbiór odpadów
· Pamięci Józefa Piłsudskiego
· Strażnicy matki natury
· W tym miejscu poległo 12 powstańców!
· Czekaj tatka latka, jak my na docieplenie
· Szlachetna Paczka szuka darczyńców
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Dbają o bezpieczeństwo pieszych
· W te dni WKD pojedzie rzadziej
· Nowe volvo dla OSP Biskupice
· Vivat Niepodległa! Vivat Milanówek!
· Wielka zbiórka książek dla leczonych dzieci
· Prokuratura: Zabiła dziecko w pełni świadomie
· Tędy pojedziemy z Kałęczyna ku A2
· Mniej wody w Otrębusach
· Cel: skutecznie ratować życie
· Przy górce górka, szykuj dwa kółka
· Drogie ognisko
· Podział mandatów w radzie powiatu
· Ciepło popłynie z wnętrza ziemi?
· Poznaliśmy mistrzów ortografii!
· Psy będą szukać zaginionych
· Miliony na czysty transport
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest