Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 października*


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 723), 2018-06-29
Pani doktor od uśmiechu

GÓRA KALWARIA Gmina będzie miała swojego drugiego Kawalera Orderu Uśmiechu w dziejach. Odznaczenie otrzyma Małgorzata Wieniawska, długoletni lekarz pediatra

Na prośbę uczniów szkoły podstawowej w Czersku, zadecydowała o tym międzynarodowa kapituła orderu podczas swojego posiedzenia 16 czerwca w Rabce. Ze względu na półwiecze istnienia odznaczenia, zapadła decyzja o jego wręczeniu nie trzem osobom, ale aż dziesięciu.

150 listów do kapituły
W Polsce jest ponad pięćdziesiąt szkół i placówek noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, a wśród nich od ośmiu lat znajduje się szkoła w Czersku. I to jej uczniowie (a także pod ich wpływem rówieśnicy z kalwaryjskiej „Dwójki”) przesłali do kapituły około 150 listów uzasadniających, dlaczego Małgorzata Wieniawska zasłużyła na słoneczne odznaczenie. – W listach tych dzieci podzieliły się swoimi osobistymi historiami związanymi z panią doktor, o których opowiedzieli im rodzice – mówi Iwona Wadas, dyrektor czerskiej szkoły. – Dzieci dziękowały za uratowanie życia, ciepło, serdeczne słowo i troskę, która sprawia, że lęk i ból szybko mijają, a trudne chwile związane z chorobą szybko odchodzą w zapomnienie. Podkreślały fakt, że pani doktor zwraca się do nich z należytą powagą, odpowiada na trudne pytania i potrafi wytłumaczyć nawet skomplikowane rzeczy w prosty sposób.
Na tym samym posiedzeniu kapituła zdecydowała, że order otrzyma także m.in. wybitny psycholog Philip Zimbardo, czy Dominika Kulczyk (znana z telewizji działaczka społeczna i autorka programu „Efekt domina”). – Nasza kochana laureatka nie kryła zaskoczenia, gdy dowiedziała się od nas o przyznanym przez dzieci odznaczeniu. Postanowiliśmy odwiedzić ją w domu, wyrazić naszą wdzięczność za pracę i pogratulować. To było serdeczne, ciepłe spotkanie z pięknym i mądrym człowiekiem, dla którego praca na rzecz najmłodszych jest sensem życia – dodaje Iwona Wadas. Wręczenie odznaczenia ma odbyć się w Czersku po wakacjach, z udziałem Rzecznika Praw Dziecka. Pani doktor, po tym jak wypije szklankę soku z cytryny, na Kawalera Orderu Uśmiechu będzie pasowana różą.
W ubiegłym roku pracująca w zawodzie od 39 lat Małgorzata Wieniawska została wyróżniona tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii. Pani doktor jest doskonale znana mieszkańcom. „Jako lekarz w swojej długoletniej pracy zawodowej zawsze profesjonalna, pełna zaangażowania, ceniona za fachowość i poświęcenie, służy do dzisiaj chorym pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem” – podano w uzasadnieniu uchwały o odznaczeniu.

1000 kawalerów na świecie
Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem, które przyznają dzieci. To lubiana przez dzieci poetka - Wanda Chotomska opowiedziała w wywiadzie o chorym chłopcu, pacjencie konstancińskiego szpitala, który zapragnął, aby dzieci mogły decydować o czymś tak ważnym, jak przyznawanie medalu dobrym dorosłym. Projekt orderu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz, Ewa Chrobak, dziś sekretarz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, która zbiera się dwa razy do roku, by rozpatrywać wnioski składane przez dzieci z całego świata. Po 50 latach Order Uśmiechu ma rangę międzynarodową i ponad 1000 kawalerów, wśród których są dostojnicy religijni, politycy, aktorzy, działacze społeczni, lekarze, dziennikarze, muzycy, sportowcy i twórcy literatury dla dzieci. Najbardziej znani to: papież Jan Paweł II, papież Franciszek, Dalajlama, królowa Szwecji Sylwia, Nelson Mandela, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Steven Spielberg, Irena Sendlerowa, Matka Teresa, Jurek Owsiak, Zbigniew Religa, Otylia Jędrzejczak, Jakub Błaszczykowski i i Astrid Lindgren. Nie sposób wymienić wszystkich.
Pierwszym mieszkańcem Góry Kalwarii, który otrzymał Order Uśmiechu był Edward Marchocki, długoletni nauczyciel, budowniczy obecnej siedziby Liceum Ogólnokształcącego, a także autor wielotomowej kroniki miasta.
Piotr Chmielewski


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Ruszył proces wójt Lesznowoli
· Wojciech Prus-Wiśniowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi
· Coraz trudniej dodzwonić się do przychodni. Dlaczego?
· Cenne drzewa unikną wycinki
· Mistrz z Piaseczna
· Śmiertelny wypadek na krajowej 79
· Jak szybciej zrobić test na COVID-19?
· Woda prawie do kolan
· Co dalej z nowym przebiegiem drogi 721?
· Tragiczny finał wyprawy na ryby
· Koronawirus coraz częściej zagląda do szkół
· Szuka informacji o zaginionym po wojnie krewnym
· Rusza rekrutacja do lokalnej grupy historycznej
· Leśne Laboratorium pod Chmurką
· Rondo czy światła?
· Wkrótce zniknie sucha brzoza
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest