wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 721), 2018-06-15
Oddział dla dzieci na miarę czasów
GRODZISK MAZOWIECKI W Szpitalu Zachodnim im. św. Jana Pawła II otwarto unowocześnioną część pediatryczną. Powstały udogodnienia dla najmłodszych, jak też ich rodziców
W ramach renowacji części lecznicy przeprowadzonej przy wsparciu Fundacji Polsat i marki Pampers (współpracujących ze sobą przy projekcie „Wspólnie dbamy o bobasy”) wprowadzono ułatwienia, mające poprawić komfort rodziców, czuwających przy swoich pociechach w czasie ich hospitalizacji. Przeprowadzono generalny remont dwóch łazienek, przeznaczonych do użytku dzieci i ich rodziców. Dotychczasowa świetlica została przebudowana i zaadaptowana na salę szpitalną dla małych dzieci oraz dodatkową łazienkę. Oddział wyposażono w trzy nowe komody kąpielowe dla niemowląt. W celu poprawy warunków dla rodziców czuwających na oddziale przy swoich pociechach, zostały ufundowane 22 fotele z funkcją spania.
Według badania TNS Polska przeważająca większość Polaków (90 proc.) jest zdania, że rodzice powinni mieć możliwość przebywania w szpitalu z dzieckiem w trakcie całej hospitalizacji. Zdaniem zdecydowanej większości społeczeństwa (92 proc.), obecność rodziców lub najbliższych w szpitalu w dużym stopniu wpływa pozytywnie na przebieg hospitalizacji dzieci oraz szybkość ich powrotu do zdrowia. Jednocześnie, jak wskazuje badanie, blisko połowa (49 proc.) respondentów, którzy mają dzieci do 18. roku życia, doświadczyło sytuacji, w której zmuszeni byli nocować przy łóżku dziecka na karimacie, w fotelu lub na krześle, lub też spotkali się z takimi sytuacjami w swoim najbliższym otoczeniu. – Cieszymy się, że w ramach renowacji oddziału pediatrycznego pojawiły się na nim udogodnienia także dla rodziców, umożliwiające im przespanie nocy w komfortowych warunkach, czy nowe łazienki. Bliskość rodziców, ich obecność i dotyk są ważnymi czynnikami terapii i pomagają szybciej wrócić do zdrowia – mówi Radosław Suchner, ordynator oddziału pediatrycznego Szpitala Zachodniego.
Rocznie na oddział pediatryczny w Grodzisku Mazowieckim trafia do 1200 dzieci. Do dyspozycji najmłodszych pacjentów są tu trzy sale dla niemowląt oraz trzy sale dla przedszkolaków do 3-4 roku życia.
Przy okazji otwarcia nowego oddziału dziecięcego, zapytaliśmy dyrekcję szpitala, czy jest szansa, aby w tak znamienitej (bo wysoko plasowanej w rankingu szpitali Rzeczpospolitej) placówce powstał oddział położniczy. Mali grodziszczanie od lat rodzą się bowiem głównie w stolicach sąsiednich powiatów. – Przygotowujemy plan adaptacji pomieszczeń, wykaz sprzętu, zapotrzebowanie na personel lekarski i pielęgniarski – informuje Jacek Pawlak, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa. – Niestety, przeszkodą w realizacji takiego oddziału jest brak źródła środków zewnętrznych na tego typu inwestycje, o które zwykle kierownictwo szpitala występuje planując prace.
PC