Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 721), 2018-06-15
Sto lat dla drugiego człowieka

BARANÓW Ochotnicza Straż Pożarna w Kaskach pod koniec maja hucznie świętowała 100-lecie jednostki. Z tej okazji Waldemar Pawlak, prezes ZOSP RP osobiście udekorował jej sztandar Złotym Znakiem Związku

Uroczystość, w trakcie której żar lał się z nieba, zgromadziła setki mieszkańców i mundurowych. We mszy św. i późniejszym apelu uczestniczyło 18 pocztów sztandarowych, w tym druhowie z zaprzyjaźnionej jednostki w Zębie na Podhalu. Jednak zanim rozpoczęto dekorację odznaczeniami, w symboliczny sposób „przekazano kolejnym pokoleniom dar jakim jest niepodległość” - odsłonięto kamień pamiątkowy z napisem: „1918-2018, wdzięczni za Dar Niepodległej Ojczyzny, mieszkańcy Kask i okolic” oraz sentencją Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Zerwania wstęgi dokonali długoletni radny i działacz społeczny Stanisław Bodych oraz wzorowy uczeń szkoły w Kaskach i członek miejscowej młodzieżowej drużyny pożarniczej Stanisław Banaszek.

Piękna rycerska służba
Apel rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłych strażaków. Następnie Złotym Znakiem Związku OSP RP „za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej” sztandar jednostki udekorowali prezes zarządu głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak i jego zastępca gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. – Wielkie wyrazy uznania i podziękowania za tę piękną rycerską służbę przez 100 lat dla ojczyzny i za tę wielką otwartość – przemawiał prezes Pawlak. – Spójrzcie na ten jubileusz z ludzkiej perspektywy: żeby taka organizacja wytrwała 100 lat, musi być następstwo pokoleń i wspólnota ludzi dobrej woli. Tego wam serdecznie gratuluję, szczególnie w roku, w którym także obchodzimy stulecie niepodległości Polski – powiedział. Na koniec wręczył prezes OSP w Kaskach Krystynie Krzemińskiej reprezentacyjny hełm strażacki.
Wysokich odznaczeń było więcej. Sławomir Łasica został uhonorowany Złotym Znakiem Związku, a Aleksander Krzymiński Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu zasług w rozwoju i umacnianiu ZOSP. Natomiast złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa udekorowano Adama Kuźniewskiego, a srebrnym: Kamila Gadzińskiego, Marcina Poleckiego, Katarzynę Wychowaniec i Grzegorza Szumachera.
W trakcie uroczystości strażacy, a przede wszystkim orkiestra dęta z jednostki, otrzymali w prezencie wyremontowany autokar, przed remizą odsłonięto drewnianą figurę św. Floriana (patrona strażaków, wyrzeźbioną przez Bogusława Migela ze Sławna w Zachodniopomorskiem), a jednostka została jeszcze wyróżniona medalem Pro Masovia przyznawanym przez Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.
Po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć program w wykonaniu miejscowych uczniów, posłuchać koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP Kaski oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Urodziny zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem, do której ze sceny przygrywał zespół Kanon.

Sztandar spłonął z kościołem
Straż pożarna w Kaskach zawiązała się przy kółku rolniczym w Kaskach. Jednak dopiero kiedy dziesięć lat później rozpoczęto budowę strażnicy, wybrano także pierwszy zarząd z prezesem Franciszkiem Szymańskim. Wówczas wystartowała również zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu i umundurowania. Jednak dopiero w 1936 roku udało się zakupić konny wóz gaśniczy, który wykonali miejscowi rzemieślnicy. W trakcie II wojny światowej większość strażaków działała w ruchu oporu, dwóch z nich: Henryk Gostyński i Stanisław Mikołajczyk zostali zamordowani, a zakupiony w 1938 roku sztandar, który ukryto przed Niemcami w kościele parafialnym, spłonął wraz z nim. Przez trzy kolejne lata nabożeństwa odprawiano w remizie strażackiej.
Pierwszy samochód strażacki jednostka zakupiła w 1957 roku. Przerobione auto z demobilu służyło przez kolejne 15 lat. W 1991 roku w Kaskach wystartowała budowa nowej strażnicy, a 5 lat temu po raz drugi w dziejach, na czas remontu kościoła, remiza została udostępniona na prowizoryczną kaplicę. Jak zauważono podczas uroczystości, od lat coraz większą rolę w życiu jednostki odgrywają kobiety.
Piotr Chmielewski

tagi:    OSP Kaski    Waldemar Pawlak

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Inwestor gotowy do rozpoczęcia remontu. Starostwo: Trochę za późno
· Wiadukt prawie gotowy
· Aktywne zimowisko Dobrej Woli
· Kibice doczekają się krytej trybuny
· Rusza rekrutacja do szkół i przedszkoli
· Walentynkowe wyścigi wraków
· Mieszkańcy wydali wyrok na sklep w Coniewie?
· Falck odejdzie. Co po nim?
· Ubywa pijanych kierowców
· Zawodowi strażacy będą wyjeżdżali na akcje z Góry Kalwarii?
· Woda z sieci, jak z butelki
· Odpady: drogo, drożej...
· Jubileuszowe rowerki
· Szkoła jak z marzeń gotowa
· Pszczelarze podsumowali ubiegły rok
· Nie dla pieszych ten chodnik
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest