Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 21 września 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 721), 2018-06-15
Sto lat dla drugiego człowieka

BARANÓW Ochotnicza Straż Pożarna w Kaskach pod koniec maja hucznie świętowała 100-lecie jednostki. Z tej okazji Waldemar Pawlak, prezes ZOSP RP osobiście udekorował jej sztandar Złotym Znakiem Związku

Uroczystość, w trakcie której żar lał się z nieba, zgromadziła setki mieszkańców i mundurowych. We mszy św. i późniejszym apelu uczestniczyło 18 pocztów sztandarowych, w tym druhowie z zaprzyjaźnionej jednostki w Zębie na Podhalu. Jednak zanim rozpoczęto dekorację odznaczeniami, w symboliczny sposób „przekazano kolejnym pokoleniom dar jakim jest niepodległość” - odsłonięto kamień pamiątkowy z napisem: „1918-2018, wdzięczni za Dar Niepodległej Ojczyzny, mieszkańcy Kask i okolic” oraz sentencją Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Zerwania wstęgi dokonali długoletni radny i działacz społeczny Stanisław Bodych oraz wzorowy uczeń szkoły w Kaskach i członek miejscowej młodzieżowej drużyny pożarniczej Stanisław Banaszek.

Piękna rycerska służba
Apel rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłych strażaków. Następnie Złotym Znakiem Związku OSP RP „za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej” sztandar jednostki udekorowali prezes zarządu głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak i jego zastępca gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz. – Wielkie wyrazy uznania i podziękowania za tę piękną rycerską służbę przez 100 lat dla ojczyzny i za tę wielką otwartość – przemawiał prezes Pawlak. – Spójrzcie na ten jubileusz z ludzkiej perspektywy: żeby taka organizacja wytrwała 100 lat, musi być następstwo pokoleń i wspólnota ludzi dobrej woli. Tego wam serdecznie gratuluję, szczególnie w roku, w którym także obchodzimy stulecie niepodległości Polski – powiedział. Na koniec wręczył prezes OSP w Kaskach Krystynie Krzemińskiej reprezentacyjny hełm strażacki.
Wysokich odznaczeń było więcej. Sławomir Łasica został uhonorowany Złotym Znakiem Związku, a Aleksander Krzymiński Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza w uznaniu zasług w rozwoju i umacnianiu ZOSP. Natomiast złotym medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa udekorowano Adama Kuźniewskiego, a srebrnym: Kamila Gadzińskiego, Marcina Poleckiego, Katarzynę Wychowaniec i Grzegorza Szumachera.
W trakcie uroczystości strażacy, a przede wszystkim orkiestra dęta z jednostki, otrzymali w prezencie wyremontowany autokar, przed remizą odsłonięto drewnianą figurę św. Floriana (patrona strażaków, wyrzeźbioną przez Bogusława Migela ze Sławna w Zachodniopomorskiem), a jednostka została jeszcze wyróżniona medalem Pro Masovia przyznawanym przez Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego.
Po części oficjalnej, uczestnicy wydarzenia mogli obejrzeć program w wykonaniu miejscowych uczniów, posłuchać koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP Kaski oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Urodziny zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem, do której ze sceny przygrywał zespół Kanon.

Sztandar spłonął z kościołem
Straż pożarna w Kaskach zawiązała się przy kółku rolniczym w Kaskach. Jednak dopiero kiedy dziesięć lat później rozpoczęto budowę strażnicy, wybrano także pierwszy zarząd z prezesem Franciszkiem Szymańskim. Wówczas wystartowała również zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu i umundurowania. Jednak dopiero w 1936 roku udało się zakupić konny wóz gaśniczy, który wykonali miejscowi rzemieślnicy. W trakcie II wojny światowej większość strażaków działała w ruchu oporu, dwóch z nich: Henryk Gostyński i Stanisław Mikołajczyk zostali zamordowani, a zakupiony w 1938 roku sztandar, który ukryto przed Niemcami w kościele parafialnym, spłonął wraz z nim. Przez trzy kolejne lata nabożeństwa odprawiano w remizie strażackiej.
Pierwszy samochód strażacki jednostka zakupiła w 1957 roku. Przerobione auto z demobilu służyło przez kolejne 15 lat. W 1991 roku w Kaskach wystartowała budowa nowej strażnicy, a 5 lat temu po raz drugi w dziejach, na czas remontu kościoła, remiza została udostępniona na prowizoryczną kaplicę. Jak zauważono podczas uroczystości, od lat coraz większą rolę w życiu jednostki odgrywają kobiety.
Piotr Chmielewski

tagi:    OSP Kaski    Waldemar Pawlak

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Możesz pomóc Szlachetnej Paczce
· Jarmark przyciągnął mieszkańców
· Zbliża się remont alei Róż
· Dzień podziękowań i zabawy
· Pożegnali lato, powitali szkołę
· Otworzyli basen. Ale bez zjeżdżalni
· Święty Stanisław patronem miasta
· Problemy z odbudową plebanii
· Niedoróbki na Szkolnej
· Pływali aż miło
· Nowymi szlakami przez piękne miasto
· Ryxa będzie jak nowa, ale za rok
· Śmiertelny wypadek w Mrokowie
· Prażmów pożegna lato
· Problem dzików powrócił
· Cieplny rozwód dał milion oszczędności
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Eleni zaśpiewa na finał dożynek
· Nowy wóz bojowy dla OSP Biskupice
· Pruszkowski Festiwal Archeologiczny „ARTEfakty”
· Mieszkańcy bawili się na dożynkach
· Książka o historii gminy
· Cztery piętra i 300 aut. Zaparkujesz za miesiąc
· Dni Brwinowa z ostrym graniem i bitwą
· Karkołomna podróż po zmroku
· Powstanie nowoczesny punkt przesiadkowy
· 60 lat razem
· Koniec linii zastępczych. Z jednym wyjątkiem
· Śmiertelny wypadek przy budowie „Pastewnika”
· Kambo: prokuratura kończy śledztwo
· 3500 trójkątów na 100-lecie Niepodległej
· Wąż zbożowy napędził strachu
· Na inaugurację roku poświęcono nową szkołę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest