Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 maja 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 717), 2018-05-11
Mieszkańcy nie ufają swoim policjantom?

RASZYN Podczas wtorkowego posiedzenia gminnej komisji porządku publicznego, ochrony środowiska i rolnictwa doszło do ostrej wymiany zdań między mieszkańcami, radnymi oraz funkcjonariuszami z miejscowego komisariatu. Okazuje się, że wielu mieszkańców Raszyna ma zastrzeżenia do pracy policjantów

Spotkanie otworzył przewodniczący komisji Andrzej Górecki. Następnie sprawozdanie z działalności policji za ubiegły rok zdał komendant komisariatu, kom. Konrad Łuczyński. Komendant poinformował, że w gminie przybywa przestępstw i wykroczeń, co wynika z rosnącej liczby mieszkańców. Najczęściej popełniane wykroczenia są związane z ruchem drogowym (najwięcej kolizji ma miejsce na parkingach przy CH Janki), nieprawidłowym parkowaniem, m.in. na ulicach Jarząbka, Sójki, Unii Europejskiej i Sportowej oraz drobnymi kradzieżami – głównie w centrach handlowych, mniejszych sklepach i na stacjach benzynowych. - Z parkowaniem w gminie jest kłopot, bo w każdym domu jest zwykle kilka samochodów, a miejsc parkingowych jest ograniczona ilość – mówił kom. Konrad Łuczyński. - Cały czas wypisujemy kierowcom mandaty, ale to nie zmieni sytuacji. Plagą są ostatnio kradzieże tablic rejestracyjnych oraz benzyny do kwoty 525 zł, co podlega pod wykroczenie. Takich incydentów odnotowujemy w miesiącu nawet kilkadziesiąt.
Od 1 maja policja wprowadziła zmiany w dysponowaniu patrolami. Teraz każdy zespół patrolowo-interwencyjny podlega pod komendę powiatową w Pruszkowie, która wysyła go w miejsce zagrożenia.

Co zrobić, gdy sąsiad pali śmieciami?
W dalszej części spotkania oddano głos mieszkańcom, którzy mogli przekazać raszyńskim funkcjonariuszom swoje uwagi i poinformować ich o najbardziej palących problemach. Niestety, ta część posiedzenia obfitowała w momentami naprawdę ostre wymiany zdań. Mieszkańcy zarzucili policjantom opieszałość i zakomunikowali im, że nie są w stanie wyegzekwować przestrzegania prawa. Jednym z przykładów było nieprzepisowe parkowanie ciężarówek na jednej z ulic, drugim palenie śmieciami na posesji przy ul. Jarząbka. - Gdy samochody nieprzepisowo parkują, proszę zrobić zdjęcie, które będzie dokumentowało to wykroczenie – zwrócił się do mieszkańców kom. Konrad Łuczyński. - To ja mam latać i robić zdjęcia? - oburzyła się radna Ewa Surmacz. - Od tego jest dzielnicowy. On powinien wiedzieć co się dzieje i reagować.
- A co z panem z ul. Jarząbka, który zatruwa nam życie paląc śmieciami? - dopytywali mieszkańcy. - Dlaczego mimo licznych zgłoszeń policja nic z tym nie robi?
Komendant Łuczyński poinformował, że przez ostatnie półtora roku łamiący przepisy mieszkaniec został ukarany kilkunastoma mandatami, a sprawy były kierowane do sądu. - Ja nie mogę zakazać temu panu palenia w piecu – tłumaczył szef raszyńskiej policji. W końcu do dyskusji włączył się wójt Raszyna Andrzej Zaręba, który podkreślił, że gmina nie ma wpływu na wysokość kar ustalanych przez sąd. - Też uważam, że sądy są w tej kwestii pobłażliwe – dodał. - Nasze koszty wynikające z konieczności przeprowadzenia ekspertyz popiołu są wyższe niż zasądzane kary. Palenie śmieciami przez wiele lat miało przyzwolenie społeczne, nie skończymy z tym w ciągu miesiąca. Tym bardziej, że mamy ograniczone możliwości. Ja też tam mieszkam i odczuwam z tego powodu niedogodności.

Ograniczą godziny sprzedaży alkoholu
Innym dużym problemem mieszkańców jest całodobowy sklep z alkoholem, działający przy ul. Jesiennej. - W jego sąsiedztwie żyje się jak w piekle – narzekali zdesperowani ludzie. - Całymi nocami pod sklep podjeżdżają samochody, gra głośna muzyka. Pijacy sikają nam po płotach, a na posesje wrzucają śmieci i puste butelki. A policja? Ta jak zwykle jest bezradna. Czasami pojawi się na końcu ulicy, aby pijący przed sklepem zdążyli na czas schować butelki. - Osobiście podjadę tam dzisiaj i zobaczę, jak to wygląda – zadeklarował komendant Łuczyński.
Jak się okazało, sytuację może naprawić rada gminy. Na mocy zmienionego niedawno prawa, wolno jej zakazać sprzedaży alkoholu w godz. 22-6. Z dyskusji wynikało, że większość radnych poprze ten pomysł. Zanim jednak uchwała trafi pod obrady, musi zostać wcześniej skonsultowana, co wymaga czasu.
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zostałam potraktowana jak śmieć
· Ukłony dla strażaków. „Zostawiacie rodziny, by nieść pomoc”
· Samodzielny jak sołtys?
· Mateusz, duma szkoły w Mrokowie
· Remont mostu, koszmar na dojazdach
· Ostatnie pożegnanie „Stacha”
· Najbardziej zakurzona droga Głoskowa
· Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
· Biało-czerwone skoki
· Na rolkach przez miasto
· Najlepsze miejsce do modlitwy
· Bractwo miecza, garnka i podpłomyka
· Fontanna to nie kąpielisko
· Starostwo broni dwóch kierunków
· Przeżył potrącenie przez Intercity
· Irytacja i przerażenie, czyli debata o bezpieczeństwie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Profesor też trafi do albumu
· Poznajmy prawdziwych patriotów
· Są szlaki, jest przewodnik. Tylko korzystać!
· Utrudnienia dla kierowców
· Turniej tenisa stołowego o puchar wójta
· Powstanie nowa szkoła
· Upamiętnili rocznicę uchwalenia konstytucji
· „Dwójce” wyrośnie skrzydło
· Za tydzień wielki test wiedzy o Pruszkowie
· Trzymał na balkonie marihuanę wartą milion złotych
· Ogródek stworzony wspólnymi rękami
· Milion na place zabaw
· Niepodległa na muralu
· Groźny zabójca ukrywał się pod Pruszkowem
· Mieszkańcy nie ufają swoim policjantom?
· Stół do gry w... nogę i nie tylko
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest