Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 kwietnia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 715), 2018-04-20
Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali

PIASECZNO Trwa remont budynku przy ulicy Warszawskiej 1, kupionego przez gminę dwa lata temu za około 6 mln zł. Teraz trwają przymiarki do kupna kolejnej nieruchomości przy ul. Wojska Polskiego 54, której cena ma być podobna. Radni jednak na razie są temu zakupowi przeciwni

Wraz z rozwojem gminy przybywa urzędników pracujących w piaseczyńskim magistracie. Urząd znajdujący się przy remontowanym skwerze Kisiela już dawno stał się za ciasny. Dlatego dwa lata temu radni podjęli decyzję o kupnie budynku przy ul. Warszawskiej 1 o powierzchni 800 m kw. Obecnie trwa remont kamienicy. Modernizacja obejmuje przebudowę części magazynowej, w której mają znaleźć się pomieszczenia biurowe oraz pomieszczeń na kondygnacjach nadziemnych, przystosowanie części piwnicy do funkcji magazynowej, przebudowę klatki schodowej i szybu windowego, montaż windy przystosowanej dla osób niepełnosprawnych, a także adaptację części piwnicy na stołówkę. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku.

Wciąż za ciasno
Jednak to niejedyny budynek, na który ma chrapkę gmina. Jakiś czas temu pisaliśmy o pomieszczeniach przy ul. Kościuszki po drugiej stronie skweru, gdzie kiedyś mieściło się pogotowie. Ta lokalizacja jest już jednak nieaktualna. Podobnie zresztą jak budynek po dawnym wydziale komunikacji przy ul. Czajewicza, gdzie chciano przenieść straż miejską.
– Budynek, który obecnie zajmujemy, ma powierzchnię zaledwie 100 m kw. Pracuje w nim aż 21 osób. Nie mamy też pod ręką monitoringu, który znajduje się w siedzibie policji – uzasadniał kilka miesięcy temu potrzebę zmiany lokalu Mariusz Łodyga, komendant jednostki. W zamian za przestronny budynek przy ul. Czajewicza, gmina początkowo chciała odstąpić powiatowi budynek dawnego miejskiego żłobka przy ul. Chyliczkowskiej 47. Miała zostać przeniesiona do niego poradnia psychologiczno-pedagogiczna, która obecnie dzieli budynek z internatem przy Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Chyliczkowskiej. Nic z tego jednak nie wyszło. Potem mówiło się o dzierżawie gmachu, a na końcu o jego zbyciu. W końcu jednak radni powiatowi nie zdecydowali się na żaden wariant, a i burmistrz Piaseczna stracił podobno finalnie do tej transakcji cierpliwość.

Chcą kupić budynek przy Wojska Polskiego
Tymczasem na horyzoncie pojawił się kolejny możliwy do przejęcia adres. Chodzi o gmach znajdujący się między ulicami Wojska Polskiego, a Kniaziewicza, w którym mieszczą się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej oraz Wydział Gospodarki Odpadami. - Budynek ten jest przez gminę wynajmowany, rocznie płacimy za niego około 0,5 mln zł – informuje Arkadiusz Czapski, sekretarz urzędu. Uchwała umożliwiająca jego nabycie pojawiła się w porządku obrad ostatniej sesji rady miejskiej, ale nie została podjęta przez radnych. - Priorytetem powinny być zadania, które są już w budżecie i po ogłoszeniu wyników przetargów wymagają dofinansowania – mówił radny Antoni Rosłon. - W pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na zadaniach remontowo-inwestycyjnych.
Podobne zdanie miał burmistrz Zdzisław Lis. - Wydatek 7 mln zł na kupno nowego budynku jest na dzień dzisiejszy rzeczywiście zbędny – podsumował. Oczywiście nie oznacza to, że gmina w przyszłości nie kupi kamienicy przy Wojska Polskiego, ponieważ w dłuższej perspektywie ta inwestycja ma jednak swoje ekonomiczne uzasadnienie.
- Jeśli gminie kiedyś uda się nabyć tę kamienicę, straż miejska zostanie przeniesiona do budynku przy ul. Warszawskiej – mówi Arkadiusz Czapski. W przyszłym roku planowany jest duży remont urzędu gminy przy ul. Kościuszki. Wiąże się on z tym, że część urzędników na czas prowadzenia robót będzie musiała przenieść się do innych lokali. Być może tymczasową siedzibą urzędu stanie się wówczas na jakiś czas budynek przy Warszawskiej. Przyglądając się tym wszystkim działaniom można zadać sobie pytanie, dlaczego gmina nie rozbuduje starego urzędu gminy przy ul. Kościuszki. Okazuje się, że takie pomysły były już analizowane, jednak wyszło z kosztorysu, że rozbudowa magistratu pochłonęłaby przynajmniej kilkadziesiąt milionów złotych. - To dużo pieniędzy – mówi wiceburmistrz Daniel Putkiewicz. - A za kilka lat, kiedy wiele spraw będzie załatwiało się przez internet może okazać się, że ta inwestycja wcale nie była taka potrzebna...
Tomasz Wojciuk


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Gmina sprzeda zabytkową willę!
· Prawie 34 zł od osoby za odbiór odpadów!
· Radny zrezygnował ze swojej funkcji
· Chcą odzyskać gminną drogę
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
· Śmieci jednak zdrożeją. Teraz czas na przetarg!
· Za drogie ścieki? Wójt chce negocjować z burmistrzem
· Wybrano konstancińską radę seniorów
· Pożegnanie dyrektor MGOPS-u
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
· Będzie dach jak sąd pozwoli
· Burmistrz stawia na ekologię
· Klub seniora tylko dla wybranych?
· Starostwo na celowniku prokuratury
· Zainwestują w drogi i oświatę
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest