Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 699), 2017-12-15
To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?

POWIAT Katarzyna Paprocka, która była przedstawicielką Prawa i Sprawiedliwości w zarządzie powiatu, straci stanowisko. Partia chce ją wymienić na kogoś innego. Ta roszada zburzyła pokój w samorządzie powiatu

W ubiegłym tygodniu Katarzyna Paprocka została wykluczona z klubu radnych PiS, a w poniedziałek władze regionalne (z Mariuszem Kamińskim na czele) wydaliły ją z partii. W oświadczeniu, które na ten temat wydał Sergiusz Muszyński, pełnomocnik PiS w powiecie, czytamy, że były „wątpliwości co do przestrzegania przez Panią Katarzynę Paprocką jako osobę pełniącą funkcję publiczną standardów Prawa i Sprawiedliwości w relacjach między urzędem a prywatnym przedsiębiorcą”.

Nie mam sobie nic do zarzucenia
Powiat piaseczyński jest jednym z nielicznych w kraju, w którym zaraz po wyborach samorządowych w 2014 roku współpracę nawiązały ze sobą zwalczające się nawzajem na arenie krajowej PiS i PO. Ten mariaż trwa już trzeci rok mimo osobistych animozji między poszczególnymi radnymi. Wszystko jednak wskazuje na to, że być może jeszcze dziś wieczorem dojdzie do „nowego otwarcia” w powiatowym samorządzie, którego obecna koalicja może nie przetrwać.
Pierwsze poważne zgrzyty pomiędzy klubami PO i PiS w powiecie zaczęły się dwa lata temu. Wówczas klub PiS usunął ze swojego składu wiceprzewodniczącą rady powiatu Honoratę Kalicińskią. Straciła ona funkcję, w odpowiedzi rzuciła partyjną legitymacją, by stać się radną niezależną. Jej miejsce w prezydium rady zajął Sergiusz Muszyński, najbardziej wyrazisty przedstawiciel klubu PiS, pracownik resortu MSWiA (kierowanego przez Mariusza Błaszczaka) i członek zarządu okręgowego partii, a od pewnego czasu szef struktur powiatowych PiS. Od tamtej pory w samorządzie powiatu trwa napięcie.
Prawdopodobnie właśnie osiąga ono punkt kulminacyjny. Tym razem powstał spór o obecność Katarzyny Paprockiej w zarządzie powiatu. Ona i starosta Wojciech Ołdakowski reprezentują PiS w tym gremium. Jednak w ostatnich tygodniach ich stosunki zdecydowanie się ochłodziły i mają wyraźne problemy we współpracy. – Tak nie może być, ktoś w tej sytuacji będzie musiał w końcu ustąpić – słyszymy od jednego z radnych PiS. Starosta Ołdakowski póki co panującej sytuacji nie komentuje. Wody w usta nabrał też szef klubu PiS Robert Lichocki.
– Ponieważ zastrzeżenia do Katarzyny Paprockiej były poważne, starosta poinformował o nich władze okręgowe PiS, a te cofnęły jej rekomendację do zasiadania w zarządzie powiatu – wyjaśnia Sergiusz Muszyński. W konsekwencji zarząd okręgowy partii kilka tygodni temu zwrócił się do Katarzyny Paprockiej o ustąpienie ze stanowiska, do czasu aż sprawa zostanie wyjaśniona. Ona jednak odmówiła. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że odpowiedziała politycznym przełożonym, iż nie ma czego wyjaśniać. – Jeżeli chodzi o moją pracę zawodową i pełnienie funkcji członka zarządu nie mam sobie nic do zarzucenia. Swoje obowiązki wypełniam rzetelnie i z pełną odpowiedzialnością – oświadczyła w odpowiedzi na nasze pytania.
Paprocka była wskazywana jako przyszła kandydatka PiS na burmistrza Góry Kalwarii. W powstałej sytuacji nie ma szans na poparcie partii w wyścigu do ratusza.

Każdy, byle nie Muszyński?
Radni PO póki co bronią Katarzyny Paprockiej, bo... obawiają się, że jej miejsce w zarządzie powiatu zajmie Sergiusz Muszyński. Jest on nielubiany przez najważniejsze osoby w klubie PO. Już nie raz doszło do ostrej wymiany zdań szczególnie pomiędzy nim a Ksawerym Gutem, członkiem zarządu powiatu z Platformy. Jeżeli podczas dzisiejszej sesji starosta Wojciech Ołdakowski złoży wniosek o odwołanie Katarzyny Paprockiej z zarządu, może on nie zyskać poparcia PO. Klub PiS póki co bezskutecznie domaga się od koalicjanta, aby przestrzegał umowy i nie dyktował mu kto ma być jego reprezentantem w zarządzie powiatu. I w PO, i w PiS chcą trwania koalicji, ale – jak dodają – nie za wszelką cenę.
Jeśli kryzys będzie trwał i Katarzyny Paprockiej nie uda się w najbliższym czasie odwołać, starosta prawdopodobnie poda się do dymisji (co jest równoznaczne z odejściem całego zarządu), a to może już oznaczać koniec współpracy PiS z PO. Wówczas oba kluby prawdopodobnie rozpoczną niezależne negocjacje z opozycją, czyli klubem Nasza Gmina Nasz Powiat, który współrządził powiatem w poprzednich dwóch kadencjach.
Póki co w starostwie ruszyła wojna na wyniszczenie. Dziwnym trafem akurat teraz do rąk radnych powiatowych, mediów oraz inspektoratu pracy trafił anonim szkalujący Wojciecha Ołdakowskiego.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: Michałowa,     2017-12-15   17:33:05
Podziwiam p. Ołdakowskiego, ze potrafi posługiwać się własnym rozumem, zachowuje zdrowy rozsądek w wielu sprawach i nie jest pacynką uruchamianą przez partyjnych decydentów. Niech tak zostanie. Tym którzy widać nie uważali na lekcjach historii przypomnę, że PRL się dawno skończył. Jesteśmy wolnym krajem. W 2014 nasi przedstawiciele zostali wyłonieni (nie wskazani !) głosami wyborców. Stanowisko Starosty zostało powierzone p. Ołdakowskiemu głosami niezależnych radnych. Niech kopiący dołki idą precz! Niech się trzymają z dala od samorządu.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
· Śmieci jednak zdrożeją. Teraz czas na przetarg!
· Za drogie ścieki? Wójt chce negocjować z burmistrzem
· Wybrano konstancińską radę seniorów
· Pożegnanie dyrektor MGOPS-u
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
· Będzie dach jak sąd pozwoli
· Burmistrz stawia na ekologię
· Klub seniora tylko dla wybranych?
· Starostwo na celowniku prokuratury
· Zainwestują w drogi i oświatę
· Radny został wiceburmistrzem
· W tym roku ratusz wyda ponad 0,5 mld zł
· Sławomir Szymaniak nowym wicewójtem Prażmowa
· Po miesiącu nowa koalicja
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest