Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 maja 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 18 maja 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 695), 2017-11-17
Górka znów dała w kość biegaczom

GÓRA KALWARIA Białorusin Ilya Slavenski w cuglach wygrał niedzielne jubileuszowe 25. Biegi Niepodległościowe. Wśród kobiet ton wyścigowi nadały siostry Marta i Monika Jusińskie – zdobywczynie pierwszego i trzeciego miejsca

Co ciekawe, 23-letnia Marta Jusińska z Ursynowa wygrała na głównym dystansie (5 km) kalwaryjskich Biegów Niepodległościowych po raz trzeci z rzędu. Jednak tym razem miała z kim konkurować. Druga linię mety przecięła Aneta Schumik z Białorusi (obecnie mieszkająca w Puławach).
Zwycięzca w kategorii mężczyzn, Ilya Slavenski, zdradził nam, że chciałby pozostać na stałe w naszym kraju i stara się o Kartę Polaka. Pracownik podpoznańskiej firmy jest pierwszym cudzoziemcem, który wygrał kalwaryjski bieg. Kiedyś był maratończykiem, ale jego karierę przerwała kontuzja. Na podium stanęli jeszcze Andrzej Wojtczak, 21-latek z Osuchowa (był drugi) oraz Łukasz Więckowski z Warki (22 lata).

Lipkowska wykańcza
W biegu głównym wystartowało około 170 zawodników (wydano 200 numerów startowych). Lwią część stanowili amatorzy, a nawet debiutanci jeśli chodzi o biegi uliczne. Wszyscy, solidarnie, łącznie ze zwycięzcami, narzekali na podbieg na ul. Lipkowskiej. – To chyba najcięższy bieg uliczny na Mazowszu, ul. Lipkowska wykańcza. Niektórzy wątpili, że dotrą do mety, ale inni biegacze ich wspierali – komentował Arkadiusz Strzyżewski, wicestarosta i uczestnik biegu. Nie był jedynym samorządowcem na trasie. Z ostatnim numerem 200 dystans pokonała Aleksandra Fedynicz-Komosa, wiceprzewodnicząca rady miejskiej w Górze Kalwarii. Na końcowych kilkuset metrach towarzyszyli jej byli uczniowie. – Nie wystartowałam, żeby się ścigać. Biegłam w intencji ojczyzny – oznajmiła z uśmiechem.
Bieg zamknęła rodzina Dziewońskich z Piaseczna – Michał, Malwinka i Marcel. Nie narzucali szybkiego tempa, by dotrzymywać kroku zrzucającej wagę Grażynie Krawczyk. – Górka mnie pokonała – przyznała kobieta.
Niedzielna impreza była dobrą okazją, aby zacząć przygodę z bieganiem. Mariusz Turek z Góry Kalwarii trenował od wiosny. – Dziś to był mój pierwszy poważny sprawdzian. Cieszę się, że go zdałem – przyznał. Z krzykiem triumfu metę pokonał Konrad Zwierzyński z pobliskiej Karoliny. – Wczoraj biegłem w Warszawie, dziś tu, żeby podziękować za to, że żyjemy w wolnym kraju – przekonywał. Karolinę reprezentował też po raz pierwszy w Biegach Niepodległościowych jej sołtys Paweł Krasowski. – Było ciężko. Systematycznie pływam, ale to mi dziś nie pomogło – stwierdził. Mimo 65 lat pierwszy raz Święto Niepodległości uczcił biegnąc Roman Łada, mieszkaniec miasta. – Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć uprawiać sport – poradził. Anna i Daniel Głodek z Góry Kalwarii finiszowali trzymając się za ręce. Po raz pierwszy pokonali 11-listopadowy dystans razem. Z kolei Andrzej Suwald z Ursynowa przebiegł 5 km ciągnięty przez kundelka Nikę. – Startujemy razem tam, gdzie się da. Biegaliśmy już także po pustyniach i górach – pochwalił się.
Wyjątkowym gościem w niedzielę był Czesław Nowakowski z Warszawy. Przez 9 lat przebiegł 60 maratonów na całym świecie, mimo że 15 lat temu miał zawał serca i przeszedł operację wszczepienia by-passów.
– Do Góry Kalwarii sprowadza mnie sentyment do tych okolic – przyznał.

Biegaliśmy po ulęgałkach
Przed biegiem głównym o puchary walczyło ponad 400 uczniów przedszkoli i szkół. Zanim stanęli na linii startu, tradycyjnie złożyli wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. – Poprzez rywalizację sportową złożycie hołd tym, którzy za naszą wolność oddawali krew, a często życie – mówił do dzieci burmistrz Dariusz Zieliński.
Jubileuszowa edycja biegu zachęcała do wspomnień. Ćwierć wieku temu startował w nim Mirosław Wiśniewski, który dziś pomaga organizować zawody. – Wtedy to była jedna z niewielu takich imprez w okolicy, mało dorosłych biegało. Patronowali jej olimpijczycy Irena Szewińska, Zdzisław Krzyszkowiak czy Zygmunt Smalcerz – wraca pamięcią. Renata Paradowska, trzykrotna mistrzyni Polski w biegach, również lata temu szlifowała swoją formę w Górze Kalwarii. Pamięta jak przed laty trasa Biegów Niepodległości wiodła po ścieżce zasypanej ulęgałkami. – Cieszę się, że teraz biega dużo więcej młodzieży. Serce rośnie – mówi piaseczyńska trenerka.
W przyszłym roku kalwaryjskie biegi 11-listopadowe będą inne. Jak zapowiada Paweł Maciejewski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Górze Kalwarii, staną się one częścią akcji Bieg Stulecia. W 100 miastach Polski o tej samej porze wystartuje 100 biegów na 10 km z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Podczas wszystkich imprez uczestnicy otrzymają jednakowe koszulki i medale. Imprezie patronował Kurier Południowy i Piasecznonews.pl.
Piotr Chmielewski


Przeczytaj też
Poznajmy prawdziwych patriotów (2018-05-11)
Brązowa Ola (2018-03-23)
Gdzie stanie Pomnik Niepodległości? (2018-02-23)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Zostałam potraktowana jak śmieć
· Ukłony dla strażaków. „Zostawiacie rodziny, by nieść pomoc”
· Samodzielny jak sołtys?
· Mateusz, duma szkoły w Mrokowie
· Remont mostu, koszmar na dojazdach
· Ostatnie pożegnanie „Stacha”
· Najbardziej zakurzona droga Głoskowa
· Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
· Biało-czerwone skoki
· Na rolkach przez miasto
· Najlepsze miejsce do modlitwy
· Bractwo miecza, garnka i podpłomyka
· Fontanna to nie kąpielisko
· Starostwo broni dwóch kierunków
· Przeżył potrącenie przez Intercity
· Irytacja i przerażenie, czyli debata o bezpieczeństwie
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Profesor też trafi do albumu
· Poznajmy prawdziwych patriotów
· Są szlaki, jest przewodnik. Tylko korzystać!
· Utrudnienia dla kierowców
· Turniej tenisa stołowego o puchar wójta
· Powstanie nowa szkoła
· Upamiętnili rocznicę uchwalenia konstytucji
· „Dwójce” wyrośnie skrzydło
· Za tydzień wielki test wiedzy o Pruszkowie
· Trzymał na balkonie marihuanę wartą milion złotych
· Ogródek stworzony wspólnymi rękami
· Milion na place zabaw
· Niepodległa na muralu
· Groźny zabójca ukrywał się pod Pruszkowem
· Mieszkańcy nie ufają swoim policjantom?
· Stół do gry w... nogę i nie tylko
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest