Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 25 stycznia 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 694), 2017-11-10
Wizjoner i jego „Wisła”

PIASECZNO/POWIAT Miniony sezon nie był najlepszy dla ośrodka w Zalesiu Górnym. – Z parkiem rozrywki ruszymy na wiosnę. Żeby było naprawdę fajnie, potrzebujemy 2-3 lat – zakłada Rafał Karwowski, najemca obiektu

Dlaczego w „Wiśle” (od wiosny „Planecie Zalesie”) nie było dobrze w minionym sezonie? – Pogoda w tym roku wszystko zabiła, tylko jeden letni weekend był upalny – tłumaczy zaleski przedsiębiorca. W marcu Rafał Karwowski podpisał umowę z zarządem powiatu, na mocy której będzie gospodarzem liczącego 50 ha kompleksu jeszcze przez 16 lat. Jednym z głównych warunków jaki mu postawiono (to był straszak na mało poważnych oferentów) jest zainwestowanie w ośrodek 2 mln zł w ciągu dwóch lat. – Już dawno przekroczyliśmy tę kwotę – przekonuje najemca. – Same zgromadzone przez nas elementy wystaw kosztowały więcej – dodaje.

Nie patrzę na zyski
W byłym ośrodku „Wisła” na pierwszy rzut oka zmian jest niewiele. Jednak Rafał Karwowski podkreśla: Dzieje się dużo. Mężczyzna mówi, że jest wizjonerem, a park rozrywki, który tworzy jest spełnieniem jego marzeń. – To taki mój konik, nie patrzę na zyski. Chciałbym, aby ten ośrodek zbliżył się jak najbardziej do świętokrzyskiego Bałtowa. Blisko stolicy nie ma podobnych obiektów – oznajmia. Rafał Karwowski nie przejmuje się słowami krytyki, jakie spadły na jego głowę na forach internetowych po tegorocznym sezonie. Zarzucono mu, że promuje kicz, a „Wisła” w jego wydaniu to chaos. – Nie zrażam się. Wszystkim się nie dogodzi – kwituje te komentarze i zakasuje rękawy. – Gościom ośrodka może się wydawać, że jest w nim mydło i powidło, że brak temu wszystkiemu spójności. Jednak powoli ekspozycja jest porządkowana i dzielona na strefy.
Jako przewodnik oprowadza nas po przyszłej „dzielnicy filmowej” ukrytej między drzewami. Dzieci (bo na nie nastawia się głównie najemca ośrodka) natrafią tu m.in. na liczącą 50 sztuk ekspozycję ogromnych grzybów różnych gatunków czy dwumetrowe „ludziki z żołędzi”. Jeszcze większą uwagę gości może przyciągnąć kolekcja samochodów widzianych w różnych filmach (m.in. animowanych). Jedno z aut (takie jak w „Harrym Potterze”)... wisi między drzewami. Wisienką na torcie ma być część wystawy poświęcona filmom z Jamesem Bodem. Będzie można zobaczyć tu figury woskowe oraz prawdziwego astona martina, którym jeździł agent 007.
Postaci i pojazdów zgromadzonych w „dzielnicy filmowej” jest mnóstwo: duża lokomotywa z „Tomka i przyjaciół”, urządzenia z „Boba Budowniczego”, prawdziwy dwupłatowiec („gra” tego z „Niezniszczalnych”), autentyczne armaty i haubice, a obok nich tor przeszkód i trasa wspinaczkowa. I, oczywiście, dinozaury oraz roboty. Będą też wielkie szachy i chińczyk.
Remontowane są też magazyny i inne stare budynki, które przez 20 lat niszczały. W jednym na widza patrzy kolekcja filmowych robotów, a w innym kompletowany jest zestaw dwumetrowych wojowników fantasy. To nie wszystko, bo Rafał Karwowski kupił wystawę – linię produkcyjną prezentów z elfami, saniami św. Mikołaja i innymi elementami, która będzie pokazywana w grudniu i styczniu. Stworzy też „dom muzyki” z prawie 30 urządzeniami wydającymi dźwięki, m.in. laserową harfą i wielką klawiaturą fortepianu, po której będzie można skakać (ta wystawa przyjechała z... Wielkiej Brytanii). – Prace nad parkiem poszłyby szybciej, ale brakuje mi pracowników – narzeka najemca.

Na wszystko życia nie starczy
Rafał Karwowski tłumaczy, że pewnymi rzeczami zajmie się w drugiej kolejności lub odda je poddzierżawcom. Jeden z nich buduje obecnie w „Wiśle” czterostopniowy park linowy, planowana jest też tyrolka nad zalewem. Ale stanu odkrytego basenu – w którym sanepid nie pozwala się kąpać – najemca póki co nie zmieni (choć na wiosnę zapowiadał jego „odświeżenie”). – Wszystko w swoim czasie. Żeby basen spełniał odpowiednie normy, potrzebne są ogromne nakłady. Szukam sposobów na jego uruchomienie – zdradza. – Cały czas poszukuję też współpracowników, którzy zaproponują działalności przyciągające ludzi. Sam nie zabieram się za gastronomię czy miejsca noclegowe, bo na wszystko życia nie starczy – tłumaczy.
Na działania najemcy póki co przychylnym okiem patrzą władze powiatu. – Niekoniecznie nam się wszystko podoba, jeśli chodzi o część wizualną, ale pan Karwowski twierdzi, że na poukładanie całości potrzebuje czasu. Jego pomysły są dość ciekawe, atrakcji w ośrodku, które mogą to miejsce wyróżnić, przybywa – komentuje wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. – Dla mnie prawdziwym egzaminem dla dzierżawcy będzie najbliższy rok. Dopiero po nim będziemy mogli powiedzieć, czy udało nam się znaleźć właściwego gospodarza dla „Wisły” – dodaje.
Piotr Chmielewski

tagi:    Rafał Karwowski

Komentarze
nick: zjerry,     2017-11-14   13:24:13
Proponuję przejechać się do Stężycy, żeby zobaczyć jak to powinno być zorganizowane... https://www.youtube.com/watch?v=6Cb3ImHoOuY

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Kiedy większe Auchan?
· Orkiestrowa kwesta udana jak nigdy
· Duży basen, hala, a może lodowisko?
· Zmienią adres na Świętojańską
· Leczcie się, ale nie uczcie
· Dokąd po kapustę i ziemniaki?
· Ekolodzy uniemożliwiają polowania na dziki
· Strażacy marzą o większej remizie
· Piesi na celowniku kierowców. Bez świateł się nie obejdzie?
· Podwyżka cen za odbiór odpadów
· Pijany uciekał przed policją! Są ranni i 8 uszkodzonych samochodów
· Zakaz im nie przeszkodził
· Odbiór śmieci: przyjdzie nam słono zapłacić!
· Sklep z trunkami pod przedszkolem?
· Z dojściem do metra było źle, będzie jeszcze gorzej
· Nowa rada nadzorcza prześwietli ZGK
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest