Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 29 marca 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 692), 2017-10-27
Dom „Zośki” trafił w ręce gminy

PIASECZNO Mimo że kilka miesięcy temu Komenda Chorągwi Stołecznej ZHP i gmina wspólnie zobowiązali się do kupna i remontu zabytkowej nieruchomości przy ul. Królowej Jadwigi 11, teraz – wobec niezdecydowania harcerzy – radni postanowili, że gmina samodzielnie sfinansuje zakup działki z domem. Wczoraj podpisano akt notarialny

W znajdującym się w Zalesiu Dolnym domu wychowywał się słynny „Zośka”, czyli Tadeusz Zawadzki – komendant Grup Szturmowych Szarych Szeregów, uczestnik Akcji pod Arsenałem, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.
Historia wykupu nieruchomości ciągnie się przynajmniej od kilku lat. Dom, w którym dorastał „Zośka”, wybudowano pod koniec lat 20. ubiegłego wieku według projektu znanego architekta Karola Sicińskiego. Rodzina Zawadzkich mieszkała w nim głównie w okresie letnim. Podczas wojny odbywały się tam spotkania konspiracyjne. To w tym domu 21 sierpnia 1943 roku profesor Józef Zawadzki i jego córka Anna dowiedzieli się o śmierci Tadeusza. Później, już po wojnie, zmarł tu ojciec „Zośki”, a w latach 80. Anna przekazała budynek Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek. Od tamtej pory dom powoli niszczał. Od 2007 roku stoi pusty. W roku 2009 wpisano go do rejestru zabytków, a w 2011 zmienił właściciela (jest nim znany reżyser), który od jakiegoś czasu starał się go sprzedać.

Gmina dogaduje się z harcerzami...
W październiku ubiegłego roku do gminy dotarła propozycja z resortu kultury, który zaoferował wspólny zakup nieruchomości. Później okazało się wprawdzie, że taka forma dofinansowania ze strony ministerstwa nie wchodzi w grę, ale był to bodziec, który bardzo zaktywizował wielu radnych i burmistrza. Pomysł wykupienia i wyremontowania domu „Zośki” odżył. Na zakup domu musiała zgodzić się rada miejska. Z początku nie wszyscy radni byli do tego przekonani, tym bardziej że koszt nieruchomości oraz gruntownego remontu budynku (tu można ubiegać się o dotację) może wynieść nawet kilka milionów złotych. W końcu jednak, podczas kwietniowej sesji, radni wyrazili zgodę na sfinansowanie połowy kosztów zakupu domu. Pozostałe 50 proc. miała pokryć Komenda Chorągwi Stołecznej ZHP. Pod koniec czerwca władze gminy i harcerze udali się na teren nieruchomości w Zalesiu Dolnym i na tle domu podpisali list intencyjny w sprawie zakupu historycznej parceli.

...ale ci nie mają pieniędzy
Niestety, od podpisania listu intencyjnego minęły prawie cztery miesiące, a nieruchomość przy ul. Królowej Jadwigi nadal nie została kupiona. Wszystko było na dobrej drodze, wynegocjowano cenę z właścicielem, ale na przeszkodzie stanęło niezdecydowanie harcerzy. – Okazali się niepoważnym partnerem – mówi otwarcie radny Zbigniew Mucha. – Może warto poszukać do współpracy kogoś innego niż ZHP, któremu wyraźnie nie na tym projekcie nie zależy. Ci harcerze okazali się niepoważni, ale jest jeszcze przecież Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej...
Harcerzy z ZHP bierze w obronę radny Łukasz Kamiński, prosząc aby ich jeszcze nie skreślać. – Rzeczywiście, prosili nas o przedłużenie momentu przystąpienia do aktu – przyznaje. – Jednak z właścicielem nieruchomości wszystko jest już ustalone i nie chcemy dłużej czekać, żeby się nie rozmyślił. Liczymy, że harcerze wejdą do tego projektu później, jako partnerzy. Ten budynek będzie trzeba przecież po remoncie wypełnić treścią, aby spełniał swoją historyczną funkcję.
W związku z biernością ZHP, podczas zeszłotygodniowej sesji radni zdecydowali o dołożeniu pieniędzy, które umożliwią gminie sfinansowanie zakupu nieruchomości w Zalesiu Dolnym w 100 proc. Wczoraj podpisano akt notarialny i działka z przeznaczonym do remontu domem „Zośki” za kwotę 750 tys. zł została zakupiona przez gminę.
Tomasz Wojciuk


Komentarze
nick: pozdrpsy,     2017-11-01   00:15:25
Piekna zbytkowa drewniana stolarka

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Powstanie ośrodek tenisowo-sportowy
· Rozmawiali o mieście przyszłości
· Śmieci jednak zdrożeją. Teraz czas na przetarg!
· Za drogie ścieki? Wójt chce negocjować z burmistrzem
· Wybrano konstancińską radę seniorów
· Pożegnanie dyrektor MGOPS-u
· Powiatowy „szczyt” i wiele problemów do omówienia
· Będzie dach jak sąd pozwoli
· Burmistrz stawia na ekologię
· Klub seniora tylko dla wybranych?
· Starostwo na celowniku prokuratury
· Zainwestują w drogi i oświatę
· Radny został wiceburmistrzem
· W tym roku ratusz wyda ponad 0,5 mld zł
· Sławomir Szymaniak nowym wicewójtem Prażmowa
· Po miesiącu nowa koalicja
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Muzyk, dziennikarz, a teraz sekretarz
· Prezydent przedstawił swoich zastępców
· Jest już projekt budżetu na przyszły rok. Będzie sporo inwestycji
· Kadencję czas zacząć
· Padły ostatnie kobiece bastiony
· Poznaliśmy nowego prezydenta, wójta i burmistrza
· Wybory: cztery formacje w starostwie
· Krajobraz po wyborach
· Kto na burmistrza, kto na wójta?
· Za wodę jak za zboże?
· Radni bronią kolegi do końca
· W Komorowie powstanie Dzienny Dom Seniora
· Zarząd powiatu bez absolutorium
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest