Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 października 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 686), 2017-09-15
Do płonących strzech pędzili wozem konnym

PIASECZNO W sobotę strażacy z OSP Bobrowiec obchodzili 60. rocznicę założenia jednostki. Były odznaczenia dla zasłużonych, życzenia, gratulacje, a po części oficjalnej piknik strażacki

Obchody zainaugurowała uroczysta msza św., podczas której modlono się m.in. o to, aby druhowie zawsze bezpiecznie wracali do domu po swojej pełnej niebezpieczeństw służbie. Następnie na dziedzińcu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrowcu rozpoczęły się uroczyste obchody jubileuszowe. Najpierw st. kpt. Robert Jakubowski, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Państwowej Straży Pożarnej w Piasecznie, złożył meldunek Grzegorzowi Szewczykowi z zarządu wojewódzkiego OSP, po czym zabrzmiał hymn państwowy.

Kawałek pięknej historii
Zaproszonych na uroczystość gości, w tym przedstawicieli lokalnych władz, strażaków z innych gminnych OSP i PSP oraz mieszkańców powitał wylewnie Zenon Zawiślak, prezes OSP Bobrowiec, aby po chwili przekazać mikrofon Alicji Zalewskiej, która przedstawiła historię formacji.
W czasach wojennych i powojennych w Bobrowcu i pobliskiej Kamionce znajdowały się głównie kryte strzechą budynki drewniane. Wybuchało sporo pożarów. Dlatego w 1957 roku odbyło się zebranie wiejskie, podczas którego zdecydowano o powołaniu jednostki do życia. Pierwszym prezesem jednostki został Henryk Burakowski. Już dwa lata później OSP Bobrowiec liczyła około 30 członków, z których większość stanowili okoliczni rolnicy. W 1960 roku, uchwałą gromadzkiej rady narodowej, na potrzeby OSP została przekazana działka z drewnianym budynkiem. Rozebrano go rok później i zaczęto budować strażnicę z prawdziwego zdarzenia. Niestety, zabrakło materiałów i budowa nie została dokończona. Były to pionierskie czasy, podczas których brakowało dosłownie wszystkiego. Strażacy dysponowali wprawdzie motopompą, ale nie mieli samochodu. Dlatego początkowo jeździli do pożaru... wozem konnym. Dopiero później przesiedli się na żuka. W grudniu 1966 roku na zebraniu wyłoniono nowy zarząd, a rok później – w 10. rocznicę utworzenia jednostki – dokończono budowę strażnicy wraz z garażem na sprzęt i świetlicą, z której korzystali wszyscy mieszkańcy Bobrowca. – Wtedy największym problemem jednostki był brak wozu bojowego i łączności telefonicznej z państwową strażą pożarną – przypominała Alicja Zalewska. Pierwszy samochód pożarniczy, GBAM, pojawił się w Bobrowcu dopiero w roku 1989. Niestety, często się psuł i w 1995 roku został zastąpiony starem 200. W 2008 roku odnowiono i rozbudowano strażnicę, a jednostce nadano sztandar. Kolejny remont budynku OSP, w wyniku którego przeprowadzono adaptację poddasza, zakończył się niespełna rok temu.
W OSP Bobrowiec służy obecnie 50 druhów, wśród których jest 11 kobiet. Przy jednostce działa także 9-osobowa drużyna młodzieżowa. Formacja jest niezwykle aktywna. Bierze udział w zawodach pożarniczych (w ostatnich, na Zimnych Dołach, zajęła II miejsce), a tylko w tym roku wyjeżdżała do akcji aż 65 razy.

Wyróżnienia i odznaczenia
W sobotę, decyzją zarządu związku OSP RP, jednostce z Bobrowca, w podziękowaniu za ochronę przeciwpożarową, został nadany brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Oprócz tego złote medale za zasługi dla pożarnictwa otrzymali druhowie Grzegorz i Leszek Liwińscy, a brązowy – Sławomir Świtek. Mariusz Jasiński otrzymał natomiast odznakę „wzorowy strażak”. Oprócz tego kilkunastu druhów odebrało medale za wysługę lat. – Te wyróżnienia dodadzą nam sił i energii – dziękował w imieniu odznaczonych druh Świtek. – Mam nadzieję, że będziemy natchnieniem dla młodszych pokoleń, które z dumą będą nosiły strażacki mundur i służyły społeczeństwu.
Następnie nadeszła pora na listy gratulacyjne od władz OSP, w tym prezesa Waldemara Pawlaka. – Pragną przekazać gorące strażackie podziękowania za długoletnią działalność – pisał Waldemar Pawlak. – OSP to jest pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Starajcie się zarażać waszym zaangażowaniem młodych ludzi.
Życzenia strażakom przekazali także starosta Wojciech Ołdakowski i Katarzyna Paprocka z zarządu powiatu, dziękując druhom za zaangażowanie oraz ofiarną i pełną poświęcenia służbę na rzecz mieszkańców. – Doceniamy wasz wysiłek i ryzyko jakie ponosicie podczas wykonywania obowiązków służbowych – mówiła z kolei Hanna Kułakowska-Michalak, wiceburmistrz Piaseczna. – Życzymy wam zdrowia, wytrwałości i zadowolenia z tego co robicie – dodał Piotr Obłoza, przewodniczący rady miejskiej. Natomiast Leszek Szcześniak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, przekazał strażakom pamiątkowy graweron wraz z życzeniami. Zenon Zawiślak podziękował wszystkim za przybycie i ciepłe słowa. Zaraz potem rozpoczęła się nieoficjalna część imprezy, podczas której można powspominać dawne czasy. Dużo atrakcji czekało też na dzieci, a o oprawę muzyczną pikniku zadbała orkiestra OSP Szumowo oraz zespół Arabeska.
Tomasz Wojciuk

tagi:    OSP Bobrowiec    jubileusz

Przeczytaj też
40 lat gminnego przedszkola (2018-10-12)
Kłótnia o odbiór śmieci (2018-10-05)
160 par na 160-lecie (2018-09-28)
Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· 20-latkowi trzeba atrakcji
· Gmina odda klucze do prawie 70 mieszkań
· Mniej gałęzi, więcej światła
· Leć, wysoko leć!
· Samochód jako... próg spowalniający
· Wierzchem za lisem
· Prezenty dla „Jedynki” z okazji 100. urodzin
· Tężnia, nasz skarb
· Wszyscy jesteśmy biegaczami świętego
· Liceum z nową halą i patronem
· Wszystko jest tu inne
· Nie każdy może być listonoszem
· Imprezy minęły, opony zostały
· Uczniowie z Jazgarzewa odwiedzili kraj Hamleta
· Chatka jak z żurnala
· Czyszczą drzewa w centrum miasta
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Uhonorowano zasłużonych mieszkańców
· Nie dożył, by odebrać należne podziękowanie
· Będzie jaśniej i bezpieczniej
· Kiedy odbudują dworek Chełmońskich?
· Wypożycz i jedź razem z maluchem
· 40 lat gminnego przedszkola
· Uczcili 100-lecie odzyskania niepodległości
· Człowiekowi od najtrudniejszych zadań
· Spacer śladami „ludzi wolności”
· Tory rowerowe z opóźnieniem
· Hala na miarę XXI wieku
· Otwarto przedszkole w Otrębusach
· Ostrzelał szkołę i poszedł spać
· Adres dobry i dla emerytów, i dla wielbicieli świata wirtualnego
· Czy uda się zagrać pierwszy mecz w 2019?
· Tędy przeszła Warszawa
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest