Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 czerwca 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 682), 2017-08-18
Dzierżawa pałacu wciąż budzi silne emocje

12
PIASECZNO Nie milkną kontrowersje wokół próby wydzierżawienia na 30 lat budynków na obrzeżach parku przy ul. Chyliczkowskiej, wraz z kaplicą oraz lokatorami. Starostwo tymczasowo wycofało się z przetargu na wynajem tych obiektów

Przetarg miał się odbyć w przyszłym tygodniu, ale zarząd powiatu go odwołał, ponieważ Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (MWKZ), po kontroli dokonanej 4 sierpnia, oznajmił, że za zabytek zostanie uznana większość wyposażenia pałacowej kaplicy. – Taka informacja powinna znaleźć się w projekcie umowy dzierżawy. Dlatego po naniesieniu poprawek w dokumentach, możliwie szybko ponowimy przetarg – zapowiada starosta Wojciech Ołdakowski.
Pałac oraz towarzyszące mu oficyny na obrzeżu parku miejskiego ufundowała Cecylia Plater-Zyberkówna, która 126 lat temu w Chyliczkach powołała do życia życia żeńską Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego. Kaplica znajduje się w budynku od samego początku, czyli od 1902 roku. – Piaseczno ma na swoim terenie prawdziwy skarb, perełkę. To sanktuarium z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej sprzed 115 lat – tłumaczy Grażyna Dębska, mieszkanka Piaseczna. – Wokół obrazu znajdują się wota ufundowane przez absolwentki szkoły, ale i osoby cudownie uzdrowione. W sanktuarium są również relikwie bł. Honorata Koźmińskiego, którego sejm ustanowił patronem roku 2017 oraz pamiątki po bł. Jerzym Matulewiczu – dodaje.
Pałac po dawnej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego i internacie oraz sąsiednie, zamieszkałe budynki w 2015 roku stały się własnością powiatu. Przez ćwierć wieku o majątek toczył się spór sądowy. O jego zwrot walczyło Towarzystwo Oświatowe (TO) będące spadkobiercą Cecylii Plater-Zyberkówny, ale dotychczas bezskutecznie.

Marek Jurek prosi o „szczególną wrażliwość”
Jednak nie tylko interwencja MWKZ wstrzymała przetarg. W poprzedni czwartek na wniosek klubu radnych Nasza Gmina – Nasz Powiat odbyła się sesja rady powiatu. „Budynki przeznaczone do dzierżawy zamieszkałe są przez grupę ludzi słabych ekonomicznie. Określone w przetargu warunki dzierżawy stwarzają w naszej ocenie zagrożenie dla najemców tych budynków. Kontrowersje budzi również decyzja w sprawie dzierżawy nieokreślonemu podmiotowi funkcjonującej Kaplicy, w której w każdą niedzielę odprawiane są msze” – czytamy w uzasadnieniu wniosku. Grupa opozycyjnych radnych chciała, aby rada przyjęła stanowisko wyrażające sprzeciw wobec decyzji starosty w sprawie dzierżawy budynków przy Chyliczkowskiej 20. Argumentowali, że najemca może drastycznie podnieść czynsz 16 rodzinom, co sprawi, że trafią one na bruk.
Jedna z wnioskodawczyń, Maria Bernacka-Rheims przekonywała, że „te budynki są bezcenne dla Piaseczna”. – Jestem przeciwniczką pozbywania się majątku powiatu – przekonywała.
W sesji wzięło udział kilkoro mieszkańców wspomnianych mieszkań przeznaczonych do wydzierżawienia, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Wychowanek Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Chyliczkach „Chyliczanka”, które od 25 lat prowadzi w pałacu Katolickie Liceum Ogólnokształcące (ostatnio korzysta z niego bezumownie). Prosili władze powiatu o zachowanie charakteru budynków i o pomoc w zapewnieniu liceum odpowiednich warunków do rozwoju. – Rodzice boją się przysłać do nas dzieci, bo słyszą, że istnienie szkoły jest zagrożone – mówiła Barbara Olszyńska, dyrektorka placówki.
O „szczególną wrażliwość społeczną” przy podejmowaniu decyzji w sprawie pałacu i oficyn apelował do włodarzy Marek Jurek, były marszałek sejmu, a obecnie europarlamentarzysta (bywa na mszach św. w pałacowej kaplicy). Zauważył, że po wojnie państwo odebrało Towarzystwu Oświatowemu majątek, który nie powinien podlegać reformie rolnej.
W obronę lokatorów wziął również były starosta Jan Dąbek.
– Gdyby nie opieka tych osób, majątku przy Chyliczkowskiej 20 już by nie było. Wynajmowanie budynków wraz z ludźmi jest niedopuszczalne – oświadczył. Według niego powiat, zanim pomyśli o najmie budynków, najpierw powinien wyprowadzić z nich lokatorów. Apelował też o bezprzetargową dzierżawę obiektów odpowiedniemu podmiotowi, który da gwarancję, że te budynki zachowają swoją funkcję oświatową.

Wyraz sprawiedliwości dziejowej
Wojciech Ołdakowski przypominał, że początkowo próbował przekazać pałac i trzy pozostałe budynki Towarzystwu Oświatowemu, które oferowało, że otworzy w nich niepubliczną szkołę. Zdaniem starosty powrót majątku w ręce TO byłby wyrazem sprawiedliwości dziejowej. – Jednak rada powiatu uznała, że należy rozpisać przetarg nieograniczony, aby postępowanie w sprawie dzierżawy było jak najbardziej przejrzyste – mówi Wojciech Ołdakowski. Starosta cały czas ma nadzieję, że TO przystąpi do przetargu.
Uspokaja jednocześnie, że lokatorom nie grozi drastyczna podwyżka czynszu, ponieważ chroni ich odpowiednia ustawa. – Jeśli jednak radni będą chcieli, aby zapisy ustawowe zostały powtórzone w umowie z dzierżawcą, to tak zrobimy – zapewnia. O wprowadzenie takich gwarancji dla mieszkańców w umowie zwrócił się na sesji Robert Lichocki w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.
Wojciech Ołdakowski odniósł się również do słów krytyki, że nie dba o zabezpieczenie przyszłości kaplicy. – Nie zgadzam się z tym zarzutem. Wszystkie sprawy związane z dalszym funkcjonowaniem kaplicy były konsultowane z ks. Andrzejem Krynickim, proboszczem parafii św. Anny. Ona pozostanie ogólnodostępnym miejscem kultu, takie zapisy znajdą się w umowy najmu. Już bardziej jej przyszłości zabezpieczyć nie mogłem – podkreśla włodarz powiatu.
Piotr Chmielewski

tagi:    Chyliczanka    park miejski    Marek Jurek

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Absolutorium dla burmistrza... bez burmistrza
· Ogrzewanie spod ziemi, deszczówka w spłuczkach
· Ratusz otworzy podwoje za 3 dni
· Zrezygnujmy z diet, pracujmy społecznie
· Ostatnie szlify i rusza przeprowadzka
· Czy gminą Lesznowola rządzi PiS?
· Przybywa urzędników. Gmina poszukuje nowych lokali
· Czy w Konstancinie-Jeziornie powstaną filie wydziałów starostwa powiatowego?
· Zjedz jabłko i płać podatki w miejscu zamieszkania
· Pozbawiona pracy, ale nie dochodu
· Łączą siły przed wyborami samorządowymi
· Pokazali mieszkańcom, jak powinno wyglądać ładne miasto
· Burmistrz stawia ultimatum
· Ratusz zaczyna walkę z dziką reklamą
· Nowe okręgi wyborcze w Lesznowoli
· Burmistrz stanie przed sądem?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Będzie za co budować basen
· Większość radnych broni kolegi
· Czy wójt pobierał dwie pensje?
· Zanim ruszy budowa superlotniska
· Willa Millera w nowej odsłonie
· Dariusz Zwoliński nowym wójtem Nadarzyna
· Miasto dostało 2 miliony na żłobek
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest