wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 679), 2017-07-28
Smartfon w roli przewodnika
POWIAT GRODZISKI/POWIAT PRUSZKOWSKI Stolica oraz 23 gminy z metropolii warszawskiej stworzą wspólne aplikacje na smartfon, które ułatwią mieszkańcom i turystom dostęp do informacji i usług
Program opiewający na 70 mln zł, w 80 proc. ma być dofinansowany przez Unię Europejską w ramach wsparcia rozwoju obszarów miejskich. Chodzi o to, aby mieszkańcy stolicy oraz otaczających ją gmin, a także przyjezdni, mieli dosłownie w zasięgu ręki aktualne informacje związane z turystyką, transportem publicznym, parkowaniem i ochroną środowiska. Szczególny nacisk zostanie położony na potrzeby osób niedowidzących lub niewidzących. Dla nich ma być stworzony system mikronawigacji, który umożliwi im poruszanie się po mieście i budynkach publicznych. W ramach projektu Virtual WOF zostaną zainstalowane nadajniki i sensory oraz stworzone mobilne aplikacje dostępne bezpłatnie dla każdego. Korzystanie z nich będzie możliwe za pośrednictwem smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych.
W naszej okolicy do projektu przystąpiły: Milanówek, Piastów, Podkowa Leśna i Pruszków. Porozumienia z gminami zostały już podpisane, system ma być wdrożony do końca 2022 r.
Przykładowo, w gminie Milanówek będą wykonane działania z trzech komponentów. W ramach e-dostępności aplikacja pomoże w załatwieniu spraw w urzędzie (dla niewidomych informacje będą czytane), łącznie z ułatwieniem w poruszaniu się po obiekcie. Program pozwoli również na wysyłanie informacji kulturalnych i innych, a także ostrzeżeń do zainteresowanych mieszkańców. Jeśli chodzi o e-turystykę, zostanie stworzona wspólna baza danych o atrakcjach turystycznych wraz z mechanizmem dokonywania automatycznych tłumaczeń na minimum cztery języki obce. Obiekty uwzględnione w bazie zostaną wyposażone w rozwiązania technologiczne, które umożliwią użytkownikowi otrzymywanie informacji o atrakcjach i aktualnych wydarzeniach w momencie przebywania w ich pobliżu. Aplikacja będzie miała możliwość personalizacji, planowania własnych ścieżek zwiedzania i funkcję concierge’a - osobistego przewodnika. Profil użytkownika uwzględni przedział wiekowy, preferowany język, ewentualne niepełnosprawności oraz zainteresowania takie jak sport, muzyka, historia, aktywny wypoczynek, sztuka, teatr i kino, muzea i galerie. Aplikacja będzie posiadała moduł audiodeskrypcji, dzięki któremu z obiektami turystycznymi i dziedzictwem kulturowym będą mogły zapoznać się także osoby z dysfunkcjami wzroku.
W przypadku e-środowiska będzie stworzony system zbierania i przetwarzania w czasie rzeczywistym danych dotyczących parametrów środowiskowych w dwóch obszarach: jakość powietrza i parametry meteorologiczne. Dane, wskazówki i ostrzeżenia dla instytucji i mieszkańców będą prezentowane w czytelnej formie.
PC