Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 26 stycznia 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 676), 2017-07-07
Budowa goni budowę

POWIAT W zeszłym roku samorząd powiatowy wydał na inwestycje blisko 37 mln zł. W tym roku włodarze przeznaczą na nie o 7 mln zł więcej, czyli najwyższą kwotę w historii powiatu

Zarząd powiatu podczas czerwcowej sesji rady powiatu otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. „Za” głosowało 18 radnych, 2 było „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu. Niezadowolenie z katalogu ubiegłorocznych inwestycji wyrażała Joanna Pająkiewicz, radna z Tarczyna. W jej ocenie od początku kadencji władze powiatu wydają zdecydowanie za mało funduszy przede wszystkim na poprawę stanu dróg w gminie Tarczyn. Ten temat wraca w trakcie sesji rady powiatu bardzo często. Zarząd wyjaśnia wówczas, że ma do wyboru rozbudowę i remont bardzo ruchliwych i szybciej ulegających degradacji jezdni w Piasecznie, Lesznowoli i Konstancinie-Jeziornie, albo prace na mniej uczęszczanych i mniej zniszczonych drogach m.in. w gminie Tarczyn. – W 2017 roku radna i mieszkańcy z Tarczyna nie powinni narzekać. Remontujemy trzy drogi w gminie: Jeziorzany – Świętochów, w Kawęczynie i Kotorydzu – mówi Ksawery Gut odpowiedzialny za remonty i budowy w zarządzie powiatu.
W minionym roku na inwestycje powiat wydał niemal 37 mln zł. Do najdroższych przedsięwzięć należały budowa mostu w Obórkach koło Konstancina-Jeziorny za 5 mln zł, rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piasecznie przy ul. Szpitalnej (jeszcze trwa i pochłonie ponad 10 mln zł), przebudowa szosy z Baniochy do Szymanowa w gminie Góra Kalwaria, ul. Wojska Polskiego w Piasecznie czy remont internatu przy szkole „Budowlance” w Górze Kalwarii. – Zanotowaliśmy ponad dwukrotnie większe nakłady na inwestycje niż nasi poprzednicy w 2014 roku. A inwestycje to jest przecież to, czego oczekują nasi mieszkańcy – cieszy się wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski. – Udało się to dzięki pozyskaniu 10,5 mln zł środków zewnętrznych, ale i przekonaniu wielu osób, by płaciły podatki PIT w naszym powiecie. Zabiegaliśmy o to, częstując mieszkańców kawą na ulicy – przypomina zastępca starosty.
Pulę na inwestycje udało się znacząco podnieść, mimo że rok w rok powiat płaci wysokie tzw. janosikowe, czyli swego rodzaju podatek ściągany z zamożniejszych samorządów na rzecz biedniejszych. W ubiegłym roku było to 41,3 mln zł. Do tego powiat spłaca zadłużenie, które wyniosło na koniec 2016 roku 63,3 mln zł. – Sami nie powiększyliśmy długu, spłacamy zobowiązania zaciągnięte przez naszych poprzedników – tłumaczy Strzyżewski. W ciągu dwóch lat zadłużenie udało się zmniejszyć o prawie 8 mln zł.
Po dobrym roku 2016 gospodarze powiatu nie spoczywają na laurach. W tym roku planują wykonać 52 inwestycje za rekordowe 44 mln zł. – Praca wre i widać to gołym okiem – przekonuje Ksawery Gut.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: Mieszkaniec,     2017-07-11   15:50:46
Budowa goni Konstancin-Jeziorna, Góra Kalwaria, a czemu szosa do Szymanowa zmieniana - przecież jest dobry asfalt. A drogi powiatowe całkiem nie daleko (12km od centrum Piaseczna) z wielkimi dziurami, pobocza pozapadane, i tak praca wrze...
nick: Paul,     2017-08-22   16:20:13
Bodowa goni budowę a już niedługo wszystko będziemy remontować. Gospodarze lub tzw. "gospodarze" zapomnieli, że należy również dbać o utrzymanie poprzednich inwestycji. Na nie tak dawno wybudowanych drogach, chodnikach, mostach rosną już olbrzymie chwasty. Jednym słowem pieniądze wyrzucone w błoto. I po co to wszystko było robić? Tylko dług wzrósł a pożytku żadnego. Jeżeli nie zaczniemy dbać o to co mamy, to nie wychodźmy zbyt daleko w przyszłość z inwestycjami bo nadal będziemy tylko marnować nasze pieniądze.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
· Dęby już z imionami
· Czy gmina wykupi starą mleczarnię?
· Burmistrz uniknął sądu
· Za śmieci jak za zboże
· Taxi poczeka przy dworcu PKP i szpitalu
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
· Przedszkole zgodnie z planem
· Starosta oceniony pozytywnie
· Radni ocenili burmistrza pozytywnie
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest