Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 675), 2017-06-30
Referendum nieważne. Wójt zostaje na stanowisku!

RASZYN W niedzielę w gminie Raszyn odbyło się referendum w sprawie odwołania wójta Andrzeja Zaręby i rady gminy. Do urn poszło jedynie 1300 osób, przez co głosowanie jest nieważne. - Nie poddajemy się jednak, będziemy walczyć dalej – zapowiada Aneta Wrotna, pełnomocnik społecznego komitetu referendalnego

Na początku marca grupa mieszkańców zgłosiła zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta Raszyna oraz rady gminy. Decyzja ta, jak twierdzili niezadowoleni z polityki włodarza ludzie, była pokłosiem ostatnich działań wójta, który najpierw miał opowiedzieć się za włączeniem Raszyna do metropolii warszawskiej (wójt Andrzej Zaręba twierdził w rozmowie z Kurierem Południowym, że jego wypowiedź w tej sprawie została przekręcona), a później zabiegał o włączenie Gimnazjum nr 1 do istniejącej SP Raszyn. Wielu rodziców było temu przeciwnych, obawiając się utworzenia szkolnego molocha. Początkowo radni, podczas sesji 16 lutego, opowiedzieli się za przekształceniem gimnazjum w nową podstawówkę. 27 lutego, podczas następnej sesji, uchwała ta została jednak przez radę uchylona. Następnie rada zdecydowała o włączeniu gimnazjum do SP Raszyn, co na wielu rodziców podziałało jak płachta na byka.
W odpowiedzi na działania rady i wójta, 2 marca część mieszkańców zgłosiła zamiar przeprowadzenia referendum i zaczęła zbierać pod tą inicjatywą podpisy.
- To jest tylko i wyłącznie gra polityczna – komentował na naszych łamach wójt Andrzej Zaręba. - Uważam, że nie ma żadnych podstaw do przeprowadzenia referendum, a jego uzasadnienie jest dla mnie niezrozumiałe.

Głosowanie tuż przed wakacjami
Aby referendum się odbyło, musiało poprzeć je ponad 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców (w gminie Raszyn jest ich ponad 16,5 tys.). 11 kwietnia wniosek wraz z kartami, na których złożono 1740 podpisów został dostarczony Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie. Jednak podpisy były zbierane dalej. W sumie zebrano ich ponad 1900. Niedługo potem została ustalona data referendum, które miało odbyć się 25 czerwca, dwa dni po zakończeniu roku szkolnego. Termin ten był mało fortunny, bo wiele osób wyjeżdża w tym czasie na wakacje. Przestał też istnieć jeden z powodów, dla którego referendum w ogóle miało się odbyć, bo pod koniec kwietnia posłowie PiS-u wycofali z sejmu projekt ustawy metropolitalnej i dywagacje nad tym, czy gmina Raszyn miałaby należeć do wielkiej Warszawy straciły sens.

Wynik gorszy niż oczekiwano
Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego mieszkańcy Raszyna odpowiadali w niedzielę na dwa pytania: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Gminy Raszyn przed upływem kadencji?” oraz „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Andrzeja Zaręby Wójta Gminy Raszyn przed upływem kadencji?”. Z 1300 głosujących (do urn poszło 7,84 proc. osób uprawnionych do głosowania) za odwołaniem rady gminy opowiedziało się 1197 osób, a za odwołaniem wójta – o jedna więcej. Mimo to głosowanie i tak jest nieważne. Aby jego wynik był wiążący, zagłosować musiałoby przynajmniej 5400 osób, a więc minimum 60 proc. z tych, które wzięły udział w poprzednich wyborach samorządowych. - Liczyliśmy się z tym, że referendum nie uzyska wymaganej frekwencji, ale mieliśmy nadzieję na lepszy wynik – nie ukrywa Aneta Wrotna. - Spotkaliśmy się z bardzo ostrą kampanią antyreferendalną. Zarzucono mieszkańców informacjami, że referendum zostanie odwołane, a w ulotkach zachęcano ich do zostania w domu. Ludzie byli zastraszeni, tym bardziej że w komisjach wyborczych zasiedli sołtysi, co stanowiło kolejną formę nacisku. Mimo to głosowanie pokazało, że wójt Zaręba traci wśród ludzi poparcie. Nie poddajemy się, będziemy walczyć dalej. Niedługo są wybory samorządowe i podczas nich postaramy się zmienić Raszyn na lepsze.
Tomasz Wojciuk

tagi:    referendum gminne

Komentarze
nick: Gość ,     2017-06-30   19:43:54
Będą walczyć dalej jak mówi p.wrotna tylko o co.Mieszkańcy zadecydowali .Brawa dla rozsądku a nie kłamstw komitetu referendalnego.

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· PiS: Będziemy stanowczo bronić starosty
· Oświata oczkiem w głowie
· Wstrząsy w starostwie
· Tak czy owak Sergiusz Muszyński
· Polsport kontra gmina 1:0
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest