Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 666), 2017-04-14
Mieszkańcy zdecydują o przyłączeniu do metropolii

PRUSZKÓW/MICHAŁOWICE W Pruszkowie z inicjatywy mieszkańców od kilkunastu dni zbierane są podpisy pod wnioskiem o referendum, w którym będzie można wypowiedzieć się w kwestii przyłączenia Pruszkowa do metropolii warszawskiej. Uchwałę w sprawie przeprowadzenia głosowania podjęła też w środę rada gminy w Michałowicach

Działania zmierzające do przeprowadzenia referendum, podejmowane w Pruszkowie i Michałowicach, są pokłosiem projektu poselskiego zakładającego utworzenie metropolii warszawskiej, do której miałyby zostać przyłączone 33 znajdujące się w sąsiedztwie stolicy gminy. Większość samorządów jest temu przeciwnych, wiele chce zapytać o zdanie mieszkańców. Jak dotychczas referendum w sprawie przyłączenia do Warszawy odbyło się w Legionowie, gdzie prawie 95 proc. głosujących wskazało, że nie chce, aby gmina stała się częścią metropolii warszawskiej.

Podpisy pod referendum do świąt
Zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w Pruszkowie rozpoczęło się na początku kwietnia, kiedy to grupa inicjatywna złożyła wszystkie wymagane dokumenty. Pytanie w referendum miałoby być podobne jak w Legionowie, a mianowicie: czy jesteś za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęło gminę miejską Pruszków? - Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum jest bardzo spontaniczna i zaangażowały się w nią osoby z różnych środowisk – mówi wiceprezydent Pruszkowa, Andrzej Kurzela. - Podpisy są zbierane w różnych miejscach: na ulicy, w zakładach pracy, a nawet na miejskim targowisku. Do tej pory udało nam się zebrać ich ponad 3000 (z wiceprezydentem Kurzelą rozmawialiśmy dwa dni temu – przyp. red.).
Andrzej Kurzela sam przyznaje, że stał się twarzą referendum. - Nie przeszkadza mi to, a wręcz przeciwnie – mówi. - Jestem dumny z mieszkańców Pruszkowa. W sobotę w dwie godziny sam zebrałem 150 podpisów, a odmówiły mi tylko cztery osoby. Myślę, że większość mieszkańców jest za tym, aby Pruszków był samodzielny. Jestem zbudowany spontanicznością tej akcji.
Inicjatorzy referendum w Pruszkowie chcą zebrać 5 tys. podpisów jak najszybciej. Jest to nieco więcej niż wymagane 10 proc. wszystkich osób uprawnionych do głosowania, ale ten zapas jest potrzebny, bo w trakcie weryfikacji może okazać się, że część danych jest niekompletnych. Formularze, pod którymi można się podpisywać, są dostępne m.in. w biurze rady miejskiej.
Kiedy podpisy zostaną już zebrane, rada miejska podejmie uchwałę o przeprowadzeniu referendum. Następny ruch będzie należał do wojewody, który ma miesiąc na jej ocenę pod kątem prawnym. Inicjatorzy akcji chcą, aby mieszkańcy wypowiedzieli się w kwestii przyłączenia do metropolii 4 czerwca. Nie wiadomo jednak, czy uda się dotrzymać tego terminu.

Będzie referendum w Michałowicach
Referendum w sprawie przyłączenia do metropolii warszawskiej odbędzie się także w Michałowicach. W środę po południu odbyła się nadzwyczajna sesja rady gminy, podczas której radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przeprowadzeniu referendum 4 czerwca. Pytanie ma być podobne jak w Legionowie i Pruszkowie. Projekt poselski przewidujący utworzenie metropolitalnej jednostki samorządu terytorialnego od samego początku budził zaniepokojenie wójta Krzysztofa Grabki i radnych, czemu dali wyraz już w lutym, wyrażając wspólne stanowisko. Wkrótce na temat zaproponowanego przez posłów PiS-u pomysłu będą mogli wypowiedzieć się mieszkańcy.

W Podkowie Leśnej i Milanówku też szykują głosowanie
Ponad tysiąc podpisów mieszkańców miasta popierających referendum w sprawie włączenia Podkowy Leśnej do planowanej aglomeracji warszawskiej, zebrała w niecały tydzień grupa inicjatywna. Wniosek o jego przeprowadzenie 4 czerwca został przekazany 30 marca na ręce burmistrza Artura Tusińskiego, a następnie jego zgodność z prawem sprawdziła specjalnie powołana komisja w urzędzie miejskim. Podczas sesji 20 kwietnia rada miejska podejmie uchwałę o referendum. Bo że ją podejmie nie ma wątpliwości. Przypomnijmy, że radni już raz wypowiadali się w tej sprawie, ale ich poprzednią uchwałę 9 marca uchylił wojewoda. Radni zdecydowali się zaskarżyć to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zbieranie podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy chcą być mieszkańcami „wielkiej Warszawy”, rozpoczęło się również w Milanówku.
Tomasz Wojciuk, PC


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· PiS: Będziemy stanowczo bronić starosty
· Oświata oczkiem w głowie
· Wstrząsy w starostwie
· Tak czy owak Sergiusz Muszyński
· Polsport kontra gmina 1:0
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest