Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 lutego 2018 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 665), 2017-04-07
PO pokazała, kto rozdaje karty

POWIAT Są koalicjantami we władzach powiatu, ale kiedy uchwały dotyczą ogólnopolskiej polityki, radni PO i PiS toczą ostre spory. Ostatni dotyczył dwukadencyjności wójtów i burmistrzów oraz ustawy metropolitalnej

O projekcie uchwały zaproponowanej przez Sergiusza Muszyńskiego, wiceprzewodniczącego rady powiatu reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość, informowaliśmy miesiąc temu. Zależało mu, aby radni uchwałą poparli działania PiS zmierzające do zmiany ordynacji wyborczej, które uniemożliwią pełnienie stanowiska przez wójtów i burmistrzów dłużej niż przez dwie kadencje.

Przeciwnicy nie pozwolili... wycofać uchwały
Jednak propozycja Sergiusza Muszyńskiego spotkała się z niewielkim poparciem w radzie. Co więcej, przed sesją 23 marca radni otrzymali dwie opinie prawne, z których wynikało, że samorząd powiatu nie jest kompetentny, aby wypowiadać się w tej kwestii. Opinie dotyczyły równocześnie drugiego stanowiska, które wniósł pod obrady klub Platformy Obywatelskiej RP. Z kolei w tej uchwale rada miała negatywnie wypowiedzieć się o wniesionej przez posłów PiS ustawie o „wielkiej Warszawie”, której skutkiem ma być m.in. likwidacja powiatu piaseczyńskiego.
Wiceprzewodniczący Muszyński w reakcji na argumenty prawników na początku sesji chciał wycofać spod obrad swój projekt. Jednak... rada mu na to nie pozwoliła! Większość zagłosowała, że jednak ten punkt ma pozostać w programie sesji. PO postanowiło utrzeć nosa wiceprzewodniczącemu? – Pan Sergiusz Muszyński wiedząc jakie są nastroje wokół tego pomysłu spodziewał się, że jego uchwała nie ma szans na przyjęcie, więc postanowił wycofać się ze swojego pomysłu. Byliśmy tym zaskoczeni, co dziwne radni z PiS także – skomentował jeden z radnych PO.
– Zostałem postawiony w trudnej sytuacji – oświadczył Sergiusz Muszyński, kiedy rada odrzuciła jego prośbę. I dodał, że skoro projekt uchwały będzie głosowany, klub PiS go poprze. Ostatecznie „za” było tylko 7 radnych z partii Jarosława Kaczyńskiego. Przeciwko opowiedzieli się członkowie klubu PO, a wstrzymali się pozostali radni. Z tego powodu stanowisko nie zostało uchwalone.

Kto się powinien wstydzić
Sergiusz Muszyński uderzył w PO, kiedy rada zajęła się projektem uchwały przeciwko projektowi ustawy metropolitalnej. – Tyle się nasłuchałem od państwa na temat wykorzystywania samorządu do celów politycznych, że jakie to straszne. Tymczasem klub Platformy zgłasza projekt, taki sam jak w każdej gminie i dzielnicy Warszawy. Dostaliście z góry polecenie, żeby ją zgłaszać – zarzucał adwersarzom.
– To pańska interpretacja – zareagował przewodniczący Włodzimierz Rasiński (PO). Natomiast Ksawery Gut (PO) z zarządu powiatu odparł: – Sergiusz, jaki się ciebie czasami słucha, to nie wiem, czy się śmiać czy płakać. Mogę ci oświadczyć, że żadna partia nie kazała mi się podpisać pod tym wnioskiem, żadna dyrektywa usta nie padła. Nasza partia daje więcej swobody niż twoja.
Wiceprzewodniczący Muszyński próbował jeszcze zawstydzić radnych. Pytał, czy radni PO nie czują się „głupio” wypowiadając się w tej sprawie, czy nie dostrzegają konfliktu interesów w prośbie do sejmu, aby nie likwidował powiatu, czyli ich mandatów.
Na wniosek Michała Grzesło (PiS) przerwano dyskusję. – Bo i tak zostaniemy przy swoich zdaniach – spodziewał się. Ostatecznie za uchwałą zaproponowaną przez PO było 12 radnych Platformy, a przeciwko radni PiS, przedstawiciele lokalnego stowarzyszenia ponownie wstrzymali się od głosu. Tę uchwałę rada przyjęła.
Piotr Chmielewski


Komentarze
nick: POPiS,     2017-05-10   14:38:33
Tak jak w tytule tylko się POPisują

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· PiS: Będziemy stanowczo bronić starosty
· Oświata oczkiem w głowie
· Wstrząsy w starostwie
· Tak czy owak Sergiusz Muszyński
· Polsport kontra gmina 1:0
· Wyzwani od komunistycznych kanalii
· Będzie więcej terenów zielonych!
· To nie koniec świata. A co z koalicją?
· Gmina wygrała z Kwirytą
· Awantura o anonim
· Tylko 15 mln zł na inwestycje!
· Odroczony wyrok
· Pierwsza strefa w całej gminie plus darmowe „elki”
· Pół miliarda do wydania
· To koniec tego zarządu powiatu. I koalicji?
· CBA zgłasza wójt do prokuratury
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Zmiany kadrowe nowego komisarza
· Wójta zastąpił komisarz
· Rok rekordowych inwestycji
· Miliony na ulice, skwery i budynki publiczne
· Szczęściarze z Raszyna
· Ponad 100 mln zł na inwestycje
· Zmarł Janusz Grzyb, wójt Nadarzyna
· Menadżer roku już bez pracy
· Aleja Marii Dąbrowskiej w nowej odsłonie
· Zaparkujesz, zrobisz zakupy i pojedziesz
· Brwinów jest im wdzięczny
· Powstanie sieć ścieżek rowerowych
· Powstają nowe ścieżki rowerowe
· Kolejni lokatorzy zmienią adres
· Rowerem w każdą stronę
· Smartfon w roli przewodnika
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Czy Warka będzie eko..?
· W sprawie szpitala starostwo błądzi we mgle...
· Nasze Czasy mają dość koalicji z PiS?
· Warka – turystyczna perła Mazowsza
· Powiat w chocholim tańcu
· Budżet powiatu na wesoło
· Zagospodarowanie Słomczyna jest najważniejsze
· Absolutorium dla starosty
· Budżety uchwalone
· Natura przejmuje gospodarkę odpadami
· Finansowy krach nie grozi powiatowi grójeckiemu
· Finanse to skomplikowana sprawa - nie dla SP ZOZ w Nowym Mieście
· Warka jest wielkim placem budowy
· Wspaniały pomysł na przedszkole
· Nowa siedziba urzędu gminy
· Burmistrz Gizka zrezygnował z podwyżki
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest