Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 października 2020**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 października**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 30 października*


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 646), 2016-11-04
Pruszków jest wspaniały dzięki seniorom

PRUSZKÓW W Pruszkowie senior nie kojarzy się z ciepłymi kapciami, telewizorem i kotem na kolanach, lecz z aktywnością – mówił Andrzej Kurzela, zastępca prezydenta miasta podczas Gali Pruszkowskiego Miesiąca Aktywnego Seniora. Z tej okazji we wtorek, 25 października seniorzy nie tylko spotkali się z władzami Pruszkowa, ale też występowali na scenie oraz wysłuchali koncertu Jerzego Połomskiego

Od początku października w ramach kolejnej edycji Pruszkowskiego Miesiąca Aktywnego Seniora w mieście odbywał się szereg imprez. Chętni brali udział w ciekawych spotkaniach, potańcówkach, a także zajęciach sportowych dostosowanych do możliwości i potrzeb osób starszych. Na jednym ze spotkań dowiedzieli się jakimi metodami posługują się oszuści przy popełnianiu przestępstw na tzw. „wnuczka” oraz poruszano temat bezpieczeństwa seniorów jako uczestników ruchu drogowego. Zwieńczeniem pełnego wrażeń października była wielka gala.

Seniorzy dominują
– Doliczyłem się przeszło 20 różnego rodzaju imprez i wszystkie cieszyły się podobną frekwencją jak ta dzisiejsza – mówił podczas gali Andrzej Kurzela, zastępca prezydenta. - Dziękuję wam za tą pozytywną energię. W Pruszkowie senior nie kojarzy się z ciepłymi kapciami, telewizorem i kotem na kolanach, lecz z aktywnością w imprezach sportowych i rekreacyjnych. To wspaniałe, że biorą w nich udział osoby nawet powyżej 70 roku życia. Kultura w mieście wręcz zdominowana jest przez seniorów. Nawiązując do polityki, to tu również są bardzo aktywni. Radę seniorów już założyli, a ta młodzieżowa dopiero się organizuje. Ta aktywność w nas jest coraz dłuższa i jest to trend ogólnoświatowy – dodał Kurzela, życząc uczestnikom tego, aby byli potrzebni i mogli nieść pomoc innym. - Dzięki waszej aktywności Pruszków jest taki wspaniały - podkreślała Teresa Kostrzewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Za rok wejściówek będzie więcej
Podczas gali sala w Spółdzielczym Dom Kultury przy ulicy Hubala 5 pękała w szwach. Wstęp na nią jest bezpłatny i jak przyznają organizatorzy, co roku chętnych jest więcej niż miejsc. To jednak powinno zmienić się już za rok. Wiceprezydent Kurzela obiecał bowiem, że jesienią 2017 roku gotowe będzie budowane obecnie centrum dziedzictwa kulturowego i tam ma się odbyć się kolejna gala.
Uroczystość była też okazją do podziękowania tym, którzy wspierają organizację Pruszkowskiego Miesiąca Aktywnego Seniora. Szczególnie ciepło seniorzy dziękowali Grażynie Zielińskiej z MOPS-u, która jest „dobrym duchem“ wszystkich akcji związanych z osobami starszymi oraz – jak sami przyznają - zawsze ma dla nich czas i cierpliwość.

Połomski dla pruszkowskich seniorów
Podczas gali nie zabrakło również wielkiego urodzinowego tortu z okazji 100-lecia nadania Pruszkowowi praw miejskich. Ponadto odbył się konkurs wiedzy o mieście. Impreza nie mogłaby się odbyć bez występów aktywnych seniorów z Pruszkowa. Były piękne wiersze o mieście oraz występy kabaretowe.
Tradycyjnie jednym z najbardziej oczekiwanych momentów Gali Pruszkowskiego Miesiąca Aktywnego Seniora był występ gwiazdy. W tym roku na scenie wystąpił inny aktywny i uzdolniony senior – Jerzy Połomski, który zaśpiewał swoje największe przeboje.
Seniorzy przejmują władze
Podczas październikowych obchodów przekonywano, że mądrość życiowa seniorów jest ogromnie ważna i coraz bardziej doceniana. Tymczasem populacja gwałtownie się starzeje. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2050 roku odsetek światowej populacji powyżej 60 lat roku życia podwoi się z około 11 procent do 22 procent. Oznacza to, że liczba seniorów wzrośnie z 600 milionów do 2 miliardów.
- Wprawdzie prezydent Polski jest młody, ale wszyscy wiemy, że krajem rządzi senior – mówił Andrzej Kurzela. - Także w USA władze przejmie senior. Osoby starsze nie chcą siedzieć w domach, lecz chcą działać.
ANNA ŻUBER


Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Czy punkt diagnostyczny na COVID-19 może funkcjonować lepiej?
· Decyzja konserwatora podzieliła mieszkańców
· Mieszkańcy liczą na pomoc gminy
· Wraca temat nowej 721
· Spór o plan miejscowy dla atrakcyjnej nieruchomości
· Wicestarosta pomówił właścicielkę przedszkola
· Zmarła Czesława Mazur
· Nocny klimat na czytanie
· Śmierć 12-latki! Kolejna ofiara zaczadzenia?
· Ruszył proces wójt Lesznowoli
· Wojciech Prus-Wiśniowski otrzymał Złoty Krzyż Zasługi
· Coraz trudniej dodzwonić się do przychodni. Dlaczego?
· Cenne drzewa unikną wycinki
· Mistrz z Piaseczna
· Śmiertelny wypadek na krajowej 79
· Jak szybciej zrobić test na COVID-19?
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2020  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest