Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 28 czerwca 2019 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 632), 2016-07-22
Szansa dla chorych na raka

RASZYN/GRODZISK MAZOWIECKI W raszyńskim centrum medycznym „Judyta“ przy ul. Poniatowskiego 18A będzie przyjmować onkolog. Wizyty odbywać się będą dwa razy w miesiącu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. - Choroby nowotworowe to nie są rzadkie sprawy, bo tylko w ubiegłym tygodniu wykryliśmy trzy przypadki raka u pacjentów z naszego ośrodka – uzasadnia uruchomienie takiej specjalizacji Zbigniew Figat, dyrektor placówki

O planach zatrudnienia onkologa poinformował w ubiegłym tygodniu władze Raszyna Zbigniew Figat, dyrektor Centrum Medycznego Raszyn NZOZ „Judyta“. Wraz z nim na sesję rady gminy zaproszono przedstawicieli Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Nu-med z Tomaszowa Mazowieckiego, z którym raszyńska przychodnia „Judyta“ będzie w tym zakresie współpracować.

Onkologia powinna być
priorytetem

- Zależy nam, by nasi mieszkańcy mieli łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalistów. - mówił Zbigniew Figat. Choroby nowotworowe są na wysokim miejscu, jeśli chodzi o umieralność w kraju, więc uważam, że priorytetem powinna być dla nas właśnie onkologia. To nie są rzadkie sprawy, bo tylko w ubiegłym tygodniu wykryliśmy trzy przypadki raka u pacjentów z naszego ośrodka w Raszynie.

Współpracować długofalowo
W spotkaniu udział wzięli też przedstawiciele Nu-medu, który zajmuje się kompleksowym leczeniem onkologicznym i ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, m.in. na chemioterapię i radioterapię.
- Zależy nam na długofalowej współpracy z przychodnią „Judyta“ – zapewniał Paweł Paczkowski, dyrektor Nu-med. - Aby móc ją rozpocząć, potrzebujemy około miesiąca. To jedynie kwestia ułożenia grafiku naszych lekarzy.

Wypisze receptę i skierowanie
Jak podkreślano, przy chorobach nowotworowych najważniejsza jest szybka oraz dobrze postawiona diagnoza, a współpraca z ośrodkiem z Tomaszowa Mazowieckiego ma to umożliwić.
- My jako lekarze będziemy uwrażliwieni na sprawy związane z wykrywaniem nowotworów – zapewniał Zbigniew Figat. - W ramach NFZ-u będziemy w naszej przychodni diagnozować każdego pacjenta. Wszystkie osoby, wobec których będzie podejrzenie, że mają początki tej choroby, będą umawiane do onkologa, który raz na dwa tygodnie będzie przyjmował w „Judycie“. Onkolog z CDiTO będzie zatrudniony w raszyńskim ośrodku jako lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i będzie mógł wypisywać recepty czy skierowania, na przykład do chirurga onkologa.

Tylko dla dorosłych pacjentów CMR
Opieką onkologiczną w raszyńskim ośrodku objęci mają być tylko dorośli zapisani do przychodni przy ul. Poniatowskiego. Leczone będą tu niemal wszystkie nowotwory, z wyjątkiem ostrej białaczki. Do specjalisty kierować będzie lekarz pierwszego kontaktu, ale także ortopeda czy lekarz, który wykonuje w przychodni badania USG.
W planach Nu-medu i „Judyty“ jest również organizacja akcji profilaktycznych.
Z zatrudnienia w Raszynie specjalisty cieszą się władze gminy, która do niedawna słynęła raczej z ustawiających się bladym świtem kolejek do internisty.
To bardzo ważna inicjatywa, poszerzająca zakres usług przychodni – uważa wójt Andrzej Zaręba. - Jest też bardzo cenna z uwagi na częstotliwość zachorowań na nowotwory. W końcu szybciej zdiagnozowana choroba to większe szanse na wyzdrowienie.

Rzesze zadowolonych pacjentów
Poczynania dyrekcji „Judyty“, która przejęła raszyńskie centrum zdrowia zaledwie pół roku temu, chwalili też radni. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z waszej działalności, bo cały czas odbieram sygnały zadowolenia od mieszkańców – stwierdził Dariusz Marcinkowski, przewodniczący rady gminy. - Po tylu latach trwania czegoś, co było złe, nagle mamy coś wspaniałego. Mało tego, okazuje się, że na terenie naszej gminy z powodzeniem mogą funkcjonować nawet dwie przychodnie. - Do mnie również dochodzą głosy bardzo zadowolonych pacjentów, a do tego to dzisiejsze spotkanie utwierdza nas w przekonaniu, że pan chce iść dalej – dodała Anna Matracka, wiceprzewodnicząca rady.
Raszyńska placówka przy ul. Poniatowskiego, po przejęciu jej przez „Judytę“ wciąż oczekuje na kolejnych specjalistów. Jak przyznaje Zbigniew Figat negocjacje z NFZ-em są bardzo trudne, ale dyrekcja „Judyty“ odniosła pierwszy mały sukces. - Właśnie ruszyły pierwsze wizyty u stomatologa dziecięcego – informuje.

Liczba chorych rośnie
Jak poinformował nas Jacek Stępnicki, rzecznik prasowy Nu-med-u, pierwsza konsultacja odbędzie się 18 sierpnia. - Od września będą się one odbywać dwa razy w miesiącu – dodaje. - Ponadto jesteśmy w trakcie rozmów ze szpitalem w Grodzisku Mazowieckim, z którym również planujemy współpracować w zakresie konsultacji onkologicznych.
Każdego roku w Polsce z powodu nowotworów umiera ponad 100 tys. osób. Liczba zachorowań rośnie, bo jeszcze nieco ponad 20 lat temu odnotowywano 70 tys. przypadków rocznie. Specjaliści prognozują, że w przyszłości chory na raka może być nawet co drugi Polak.
- Nie mamy dokładnych danych dla samej gminy Raszyn, ale patrząc na ogólne statystyki można wyliczyć, że na przykład z powodu raka szyjki macicy umrze w tym roku sześć tutejszych mieszkanek, z powodu raka piersi pięć, na jeszcze inny nowotwór 11 pań, i tak dalej – mówi Figat. - My chcemy do tych chorych dotrzeć na tyle szybko, by mogli zostać wyleczeni. Czas ma tu ogromne znaczenie - dodaje.

FOTO: - Jako lekarze będziemy uwrażliwieni na sprawy związane z wykrywaniem nowotworów – zapewnia Zbigniew Figat (NA ZDJĘCIU)
ANNA ŻUBER

tagi:    rak    choroba    onkologia    onkolog    raszyn

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Większa strefa płatnego parkowania?
· Stworzyli totem Piaseczna
· Sukcesy naszych modelarzy
· Pędzący samochód omal nie rozjechał kobiety w ciąży!
· Piknik Motocyklowy dla Kuby
· Awanse i odznaczenia na Dzień Strażaka
· Moc atrakcji dla najmłodszych
· Dzień Dziecka w Parku Zdrojowym
· Charytatywny Piknik Motocyklowy
· Psy terroryzują biegaczy w Lesie Kabackim
· Działo się w Czersku. To był najlepszy turniej od lat!
· Promowali kulturę Urzecza
· Działa społecznie i kulturalnie
· Poznaliśmy najlepszych recytatorów
· W pożarze stracili dorobek życia i przyjaciela
· Piaseczyńska Rada Kobiet już działa
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Radek potrzebuje pomocy
· Jadłodzielnia i dzienny dom dla seniorów
· Mają dość autobusów pod oknami
· Odra nie odpuszcza
· Wolą dmuchać na zimne
· Miej serce dla swojego serca
· Niebezpieczny park Potulickich?
· Rodzice drżą o to, co będzie, gdy ich zabraknie
· Awantura na Wesołej
· Swoje obawy i nadzieje wyrażą w referendum
· Plaga fałszywych policjantów
· Kobiety o kobietach, które trzeba przypomnieć
· Zamiast marnować, poczęstuj innych
· Mieszkańcy przegrywają z wodą
· Nie chcą przedszkola na osiedlu
· Sąsiedztwo jak za karę
Wydanie:
GRÓJECKIE
· Biegi papieskie
· Gimnazjalistki czytają przedszkolakom
· Medale za długoletnie pożycie małżeńskie
· Aktywizacja seniorów – wspólna sprawa
· Oni już pracują... na własne konto
· Igor Hupało Animatorem Roku
· Lekcja wf-u z Anną Lewandowską
· Przedszkolaki na wielkiej scenie
· Młodzi duchem i spragnieni wiedzy
· Pod wpływem...
· Grójecka młodzież gościła w Niemczech
· Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów
· Szkoła Dialogu
· Jak zaktywizować seniorów?
· Lekcja samorządności
· Odnowiony kościół
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest