wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 601), 2015-11-20
Milanówek stawia na turystykę
MILANÓWEK W sali konferencyjnej urzędu miasta w Milanówku odbyła się konferencja, której celem było poinformowanie mieszkańców o postępach w realizacji projektu pt. „Zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Gminy Milanówek poprzez poszerzenie oferty turystycznej”
Konferencję prasową poprzedziła wizja lokalna na terenie amfiteatru przy ul. Fiderkiewicza, która odbyła się pół godziny wcześniej. Ambicją władz jest zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby właśnie w tym miejscu stworzyć centrum parkowo-ogrodowe, w którym mieszkańcy miasta mogliby wypoczywać.
W skład projektu terenu przy ul. Fiderkiewicza wchodzą m.in.: siłownia plenerowa, piaskowy fort ze sprzętem do zabaw w piasku, zjeżdżalnie, altana, wiklinowy labirynt, sprzęt do streetworkout, urządzenia młodzieżowe, stoliki szachowe, stoły piknikowe, stoły do tenisa stołowego, tarasy warzywne, kącik zakochanych, pomnik przyrody – zegar słoneczny, staw obsadzony bujną roślinnością oraz ławki wzdłuż ścieżki.
Po wizji lokalnej odbyła się prezentacja postępu realizacji projektu i powstałych produktów turystycznych. Między innymi zaprezentowano projekt dotyczący stworzenia szlaku turystycznego „Spacer po Milanówku – Wille Milanowskie”.
Szlak willowy składa się łącznie z 31 obiektów zabytkowej architektury willowej, w tym m.in. z willi „Perełka” przy ul. Grudowskiej, willi „Romin” przy ul. Królowej Jadwigi czy z willi „Zacisze”, zlokalizowanej przy ul. Słowackiego. Jednym z elementów projektu jest także opracowanie i wydanie 80-stronicowego folderu w języku polskim i angielskim. Folder zatytułowany „Atrakcje turystyczne Milanówka” będzie zawierał m.in. bazę teleadresową ważniejszych punktów usługowych w mieście. Nie zabraknie też informacji na temat historii i tradycji Milanówka. Sporo też będzie można przeczytać o kulturze i sztuce, rozpowszechnionej przez Milanowian, a także o obiektach rekreacyjnych i sportowych oraz o szlakach turystycznych.
Konferencja poświęcona była również prezentacji aplikacji na telefon, czyli mobilnego przewodnika turystyczno-edukacyjnego oraz platformy internetowej „Lokalnego Przewodnika Turystyczno-Historycznego”. Priorytetowym aspektem projektu ma być aplikacja do bezpłatnego pobrania na urządzenia typu smartphone, tablet, iPad, będąca mobilnym przewodnikiem turystycznym. Aplikacja oprócz treści związanych z historią miasta i jego atrakcjami ma zawierać również mapy, opisy zabytków i szlaków turystycznych oraz aktualne wydarzenia oraz bazę gastronomiczną i noclegową.
Piątym elementem projektu jest utworzenie Centrum Informacji Turystycznej. Punkt ten zostanie utworzony w budynku urzędu miasta i wyposażony będzie w niezbędny sprzęt komputerowy i drukarkę.
Po konferencji nastąpiło uroczyste otwarcie Lokalnego Centrum Kompetencji, które ma swoją siedzibę w tym samym budynku w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Sala LCK została wyposażona w szerokopasmowy dostęp do internetu, pięć stanowisk komputerowych, wielofunkcyjną drukarkę 3D, ekran i rzutnik multimedialny oraz aparat fotograficzny. Jest to bezpłatne, lokalne centrum komputerowe, którego celem jest m.in. promocja lokalnych inicjatyw. W ramach tego samego projektu został uruchomiony portal www.mazowszanie.eu.
Daria Głowacka