Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 22 lutego 2019 **


wydanie piaseczynsko-ursynowskie (nr 556), 2014-12-05
Zmiana pokoleniowa w powiecie

POWIAT W środę, 3 grudnia rada powiatu, w której zawiązała się większościowa koalicja radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej, wybrała nowy zarząd. Po ośmiu latach Jana Dąbka na stanowisku starosty zastąpił Wojciech Ołdakowski (PiS). Jego zastępcą będzie Arkadiusz Strzyżewski (PO). Przewodniczącym rady został natomiast Daniel Putkiewicz (PO), dotychczasowy wiceburmistrz Piaseczna

Rewolucja w samorządzie powiatu stała się faktem – nikt z dotychczasowego zarządu nie dostał się do rady. Nie pomogły również kuluarowe negocjacje. Jan Dąbek, po ośmiu latach, przestał być starostą, a radni z jego komitetu Nasza Gmina-Nasz Powiat (7) znaleźli się w opozycji. Koalicję w 29-osobowej radzie utworzyli natomiast radni PO (12) oraz PiS-u (9). Mimo że to platforma zdobyła najwięcej mandatów, zdecydowała się ustąpić PiS-owi, proponując obsadzenie najważniejszego stanowiska. Wszystko po to, by nie powtórzyła się sytuacja sprzed czterech lat, kiedy to PO znalazło się w opozycji, mimo największej liczby radnych. Wtedy większość utworzyli radni PiS, Nasza Gmina-Nasz Powiat oraz Centrum, a skład zarządu pozostał niezmieniony ze starostą Dąbkiem na czele.

Miniexpose nowego starosty

Tym razem koalicja PO-PiS wybrała na starostę Wojciecha Ołdakowskiego (PiS). 38-letni samorządowiec w tajnym głosowaniu otrzymał 18 głosów. 6 radnych było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. - Bardzo dziękuję za poparcie. Mam nadzieję, że nie zawiodę i spełnię państwa oczekiwania. Traktuję to jako służbę i bardzo trudne zadanie – mówił Wojciech Ołdakowski. Nowy starosta został przyjęty długą owacją na stojąco. Otrzymał gromkie brawa nie tylko od radnych, lecz także od licznie zgromadzonej publiczności, wśród której zasiedli m.in. mieszkańcy i samorządowcy z różnych gmin powiatu. Podczas poprzedzającego głosowanie miniexpose, które sprowokowała radna Katarzyna Obłąkowska-Kubiak (Wspólnerazem), zadając kandydatowi 14 pytań o najważniejsze sprawy powiatu, Wojciech Ołdakowski zapowiedział m.in. zwiększenie nadzoru nad inwestycjami, poprawę powiatowych dróg, pozyskiwanie środków zewnętrznych na remonty mostów, powołanie rady organizacji pozarządowych oraz poprawę współpracy z nimi. Zadeklarował również zintensyfikowanie działań zmierzających do zagospodarowania parku w Piasecznie oraz terenów ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym oraz poprawę funkcjonowania powołanej niedawno Spółki Infrastrukturalnej Powiatu Piaseczyńskiego. Wojciech Ołdakowski obiecał też, że dołoży wszelkich starań, by poprawić standard budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Chyliczkowskiej w Piasecznie i sprawić, by budynek szkoły średniej w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Mirkowskiej nadal pełnił funkcje oświatowe. nowy starosta przyznał również, że zamierza współpracować z samorządami gminnymi, głównie w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa i kontynuować rozpoczęte inwestycje. - Jak najszybciej trzeba skończyć budowę rodzinnych domów dziecka w Łbiskach oraz budowę sali gimnastycznej przy zespole szkół w Górze Kalwarii – mówił Wojciech Ołdakowski.

Pożegnanie starosty

- Cieszę się, że starostą została osoba, która zawsze konsekwentnie była sobą, nie zmieniała poglądów jak chorągiewka – mówił ustępujący starosta Jan Dąbek. - Spędziłem tu 10 lat. Wojtuś, spotka cię tu wiele miłych chwil, ale chyba znacznie więcej nieprzyjemnych. Jednak wierzę, że sobie z nimi poradzisz. Powiat jest w świetnej kondycji finansowej, na koncie jest 17 mln złotych nadwyżki. Po to przez 3 lata zaciskaliśmy pasa, żeby teraz móc więcej zainwestować. Nie odchodzę jako wielki przegrany. Nasze ugrupowanie poparło 12,4 tys. mieszkańców, niecałe 2 tys. mniej od PiS-u i niecałe 4 tys. mniej od PO. Dwie największe partie musiały się zjednoczyć, żeby Dąbek przestał być starostą. To dla mnie również jakaś satysfakcja. Nasze ugrupowanie jest do dyspozycji przy mądrych decyzjach, ale nie będziemy milczeć, jeśli będzie się działo coś złego. Mam nadzieję, że demokracja na dole, w naszym powiecie okaże się ważniejsza od ogólnopolskiej polityki i ta koalicja przetrwa. Życzę powodzenia – zakończył z uśmiechem Jan Dąbek, gratulując Wojciechowi Ołdakowskiemu.

Odmłodzony zarząd

Nowy starosta na swojego zastępcę zaproponował Arkadiusza Strzyżewskiego (PO), który dotychczas był doradcą burmistrza Piaseczna. 35-letniego samorządowca poparło 20 radnych, 5 było przeciw. Do zarządu powiatu wybrano również radnych Katarzynę Paprocką (36 lat) z PiS-u oraz Ksawerego Guta (31 lat) z PO. Warto podkreślić, że średnia wieku w nowym zarządzie powiatu to tylko 35 lat. Mimo młodości, każdy z członków ma już duże doświadczenie w pracy społecznej i samorządowej. Poprzedni skład (Jan Dąbek, Marek Gieleciński, Stefan Dunin i Dariusz Malarczyk) był znacznie starszy, a średnia wieku wynosiła w nim prawie 49 lat.

Wiceburmistrzowie
pokierują radą


Podczas ostatniej sesji wybrano również przewodniczącego rady powiatu, którym został Daniel Putkiewicz (PO), który dotychczas był wiceburmistrzem Piaseczna. Jego kandydaturę poparło 19 radnych, 5 było przeciw. Jego zastępcami zostali Honorata Kalicińska (PiS), dotychczasowa wiceburmistrz Piaseczna oraz Marcin Albinowski (PiS). Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy dla dwojga wiceburmistrzów funkcje w radzie powiatu nie oznaczają końca pracy dla piaseczyńskiego magistratu. Daniel Putkiewicz prawdopodobnie zostanie powołany na stanowisko pełnomocnika burmistrza, dzięki któremu będzie mógł kontynuować projekty realizowane gdy był wiceburmistrzem. Honorata Kalicińska również pozostanie do dyspozycji burmistrza jako pracownik urzędu miejskiego, obejmujący kierownicze stanowisko. O tym kto zajmie ich miejsca w urzędzie, burmistrz Zdzisław Lis zadecyduje jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
Warto jeszcze dodać, że w żadnym głosowaniu nie było kontrkandydatów. Co prawda, przy takim układzie sił nie mieliby najmniejszych szans, ale opozycyjna część rady mogła przynajmniej w ten sposób zaznaczyć swoją obecność.

FOTO: Od lewej wicestarosta Arkadiusz Strzyżewski, starosta Wojciech Ołdakowski, członkowie zarządu Katarzyna Paprocka i Ksawery Gut
Grzegorz Traczyk

tagi:    rada powiatu    Jan Dąbek    starosta    Wojciech Ołdakowski    starostwo

Komentarze
nick: -leski,     2014-12-04   18:11:36
To po to głosowałem na PO,żeby oni teraz zawarli koalicję z PiSiorami?!!! HWDPO
nick: mi-ki,     2014-12-04   21:19:18
Marcin Albinowski startował do Rady Powiatu z list Prawa i Sparwiedliwości
nick: popis,     2014-12-05   12:21:07
A po co są te powiaty????
nick: leski,     2014-12-05   22:00:58
W zarządzie powiatu ludzie bez doświadczenia i kompetencji.Kim jest ta kobita z PISu? w szkole nr 1 przewodniczącą chyba była.Czym ona się wsławiła? I już trafiła do zarządu. Opinia niezbyt dobra o niej krąży. Powiecie piaseczyński tym razem to już pódziesz na dno.Stołki Pisowce poobsadzali ludźmi z najniższej półki.....Raczej z łapanki . Ale niesmak:(
nick: OLO,     2014-12-05   22:08:40
TAKI RZĄD-POLSKĘ CZEKA DRUGI MAJDAN :( PISOWCE DO DOMU,PANI PIS DO GARÓW A PAN STAROSTA ROLNIK NA POLE DO ORKI I TO RĘCZNEJ .
nick: zenek,     2014-12-06   06:55:56
Gdybym wiedział, że PiS pójdzie na układ ze szmacianką PO, to nigdy bym nie zagłoswał na tę partię. Panie Albinowski, jak będzie się pan czuł służąc do mszy św. mając świadomość, że współpracuje pan z partią, która niszczy kościół w Polsce. Jestem zawiedziony na całej linii. Wstyd panowie z PiS-u. Wtsyd i hańba. Jeśli macie odrobine godności powinniście zerwać koalicję z PO.
nick: niepo,     2014-12-06   14:43:04
Nie po to głosowałem na PIS aby teraz kumali się z PO!!!!!!!!!!
nick: poiuytrewq,     2014-12-08   08:42:32
Koalicja Oszołomsko - Złodziejska.
nick: -leski,     2014-12-13   08:25:17
Widać wyaźnie,że wyborcy żadnej z głównych parti nie zyczą sobie koalicji z drugą. Ale co innego jest być słabszym i skorzystać, a co innego być w przewadze i się zeszmacić, sorry zPiScić. A Ołdakowski w ulotce wyborczej mówił,że jego pasją jest prowadzenie gospodarstwa. Więc ma rację OLO, niech za...suwa w polu
nick: popispopis,     2014-12-29   08:56:57
I jedni i drudzy zdradzili swoich wyborców.
nick: na dziś,     2015-01-15   12:16:59
Powiat uziemiony niewiele się robi. Jak długo to potrwa?

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Inwestor gotowy do rozpoczęcia remontu. Starostwo: Trochę za późno
· Wiadukt prawie gotowy
· Aktywne zimowisko Dobrej Woli
· Kibice doczekają się krytej trybuny
· Rusza rekrutacja do szkół i przedszkoli
· Walentynkowe wyścigi wraków
· Mieszkańcy wydali wyrok na sklep w Coniewie?
· Falck odejdzie. Co po nim?
· Ubywa pijanych kierowców
· Zawodowi strażacy będą wyjeżdżali na akcje z Góry Kalwarii?
· Woda z sieci, jak z butelki
· Odpady: drogo, drożej...
· Jubileuszowe rowerki
· Szkoła jak z marzeń gotowa
· Pszczelarze podsumowali ubiegły rok
· Nie dla pieszych ten chodnik
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Piękna nasza Polska cała
· Trzej królowie przybyli z darami
· Miasto wspiera walkę ze smogiem
· Domaniew z nową świetlicą
· Pamięci prezydenta Wilsona
· Co zrobić, żeby było bezpieczniej?
· Tańsze bilety dla mieszkańców
· Zainwestują w drogi, kanalizację i... Austerię
· Poznaj mieszkańców lasu
· Czytali i w dzień, i w nocy
· Trzy nowe pomosty i siłownia
· Gorączka w pogotowiu
· Najpierw bramki, potem nowe pasy
· Wiosną wystartuje budowa Akademii Legii
· Stacja i dworzec na ukończeniu
· Kilometry ulic, dwie hale, przedszkole i ratusz
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2019  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest