Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 23 listopada 2018 **


wydanie pruszkowsko-grodziskie (nr 518), 2014-02-21
Podawała niemowlętom fikcyjne szczepionki?

PRUSZKÓW Pruszkowska policja wszczęła dochodzenia w sprawie oszustwa, do którego mogło dojść w pruszkowskiej przychodni ZOZ DOM MED. Dyrekcja placówki podejrzewa, że jedna z pielęgniarek dopuściła się przestępstwa, niepodając dzieciom szczepionek, za które zapłacili rodzice. – Póki co, zbieramy dowody, przesłuchujemy świadków, nikt nie usłyszał jeszcze zarzutów – informowała w środę kom. Dorota Nowak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie


Przychodnia świadczy usługi medyczne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). - Na początku lutego do pruszkowskiej prokuratury wpłynęło pisemne zawiadomienie od dyrekcji tejże placówki o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - informuje prokurator Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Chodzi o podawanie dzieciom fikcyjnej szczepionki.

Nie zamiatają sprawy pod dywan

Do piątku, 14 lutego przesłuchano w tej sprawie osiem osób – rodziców dzieci, którzy są przerażeni doniesieniami w tej sprawie. - Dochodzenie jest w toku, przesłuchujemy kolejne osoby, zbieramy materiały dowodowe – informowała w środę kom. Dorota Nowak, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie. - Na razie nikt nie usłyszał zarzutów.
Wielką niewiadomą jest także to, co mogło być podawane przez pielęgniarkę, „w zamian” za wykupioną przez rodziców doustną szczepionkę, najprawdopodobniej przeciw zakażeniu rotawirusami. Wirus ten jest najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę o cięższym przebiegu u dzieci do piątego roku życia. Szczepionka mająca chronić przed zakażeniem podawana jest dzieciom od 6. do 24. tygodnia życia.
Jak zapewnia w oświadczeniu lek med. Andrzej Michnowski, dyrektor ZOZ DOM MED, podejrzana o podawanie fikcyjnych medykamentów pielęgniarka nie jest już pracownikiem pruszkowskiego ośrodka zdrowia. - Nie zamiotłem sprawy pod dywan, ale przekazałem do Prokuratora Rejonowego w Pruszkowie, powiadomiłem Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych w Warszawie – podkreśla wskazując, że proceder miał najprawdopodobniej podłoże korzyści finansowych. Nie dotyczył on bowiem szczepionek bezpłatnych.

Wysoce nieetyczne i niemoralne

Jak tłumaczy dyrekcja placówki, nieprawidłowości udało się wykryć dzięki nowoczesnemu systemowi informatycznemu. - Zaczęliśmy podejrzewać, że jedna z zatrudnionych, a już dyscyplinarnie zwolnionych pielęgniarek, postępowała w sposób wysoce nieetyczny, niemoralny, z dużą dozą podejrzenia o popełnienie przestępstwa – dodaje w oświadczeniu Andrzej Michnowski.
Zarządzeniem dyrekcji ZOZ-u, wczoraj (20 lutego) w placówce rozpoczęły się badania poziomów przeciwciał u dzieci, które przyjęły szczepionki komercyjne (opłacone przez rodziców), w okresie od 2 stycznia 2013 roku podawane przez pielęgniarkę.
Osoby podejrzewające, że ich dzieci mogły paść ofiarą oszustwa mogą zgłaszać się bezpośrednio do gabinetu zabiegowego placówki przy ul. Kubusia Puchatka w godzinach 7–9.30 od poniedziałku do piątku. Koszty wszystkich badań pokryje ZOZ DOM MED.

Dni niepewności

- To się w głowie nie mieści – skomentowała mama dziś ponad rocznej dziewczynki, którą spotkaliśmy w przychodni przy ul. Kubusia Puchatka. - Córka była szczepiona w marcu ubiegłego roku, niedługo po urodzeniu. Ponoć ta szczepionka na rotawirusy jest w postaci płynu, a ja nie przypominam sobie, żeby coś takiego dostała. Zgłosiliśmy sie na policję i na pewno będziemy chcieli poinformować o tym wszystkim media ogólnopolskie. Właśnie zrobiliśmy małej badania na poziom przeciwciał, ale czeka nas 10 dni niepewności, bo tyle trzeba czekać na wyniki.
W Polsce szczepienie przeciwko rotawirusom nie jest obowiązkowe, ale zalecane. Ceny wahają się od 240 - 350 zł. Kompleksowe szczepienie składa się z 2 lub 3 dawek (w zależności od preparatu), a jego koszt może sięgać nawet ok. 800 złotych.

FOTO: Wczoraj w placówce rozpoczęły się badania poziomów przeciwciał u dzieci zaszczepionych odpłatnie w okresie od 2 stycznia 2013 roku przez wyrzuconą już z pracy pielęgniarkę
Anna Żuber

tagi:    SZCZEPIENIA    PRZESTĘPSTWO    NIEMOWLĘTA    DZIECI

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Brak pomysłu na odkorkowanie Nowej Iwicznej
· W sobotę poznamy rodziny, którym można pomóc
· Remont alei Róż jeszcze nie tuż-tuż
· Szkoda tylko, że bez boiska...
· Wolność kochamy i rozumiemy
· Boiska „ubierają się” na zimę
· Gmina wyemituje obligacje. Sfinansują budowę szkół i przedszkola
· Z mieszkańcami i dla mieszkańców
· Podniosłe obchody święta niepodległości
· Zniknie płot otaczający skwer
· Ruszyła budowa ronda w Gołkowie
· Odnowiona lokomotywa zdobi stację
· Kilometr na początek nowej S7
· Do poczytania za 50 lat!
· Cenny zabytek nadal będzie niszczał
· Dąb Książę Mazowiecki rozpadł się
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Dbają o bezpieczeństwo pieszych
· W te dni WKD pojedzie rzadziej
· Nowe volvo dla OSP Biskupice
· Vivat Niepodległa! Vivat Milanówek!
· Wielka zbiórka książek dla leczonych dzieci
· Prokuratura: Zabiła dziecko w pełni świadomie
· Tędy pojedziemy z Kałęczyna ku A2
· Mniej wody w Otrębusach
· Cel: skutecznie ratować życie
· Przy górce górka, szykuj dwa kółka
· Drogie ognisko
· Podział mandatów w radzie powiatu
· Ciepło popłynie z wnętrza ziemi?
· Poznaliśmy mistrzów ortografii!
· Psy będą szukać zaginionych
· Miliony na czysty transport
Wydanie:
GRÓJECKIE
· W Dniu Chynowa bawiła się cała gmina
· Olimpijczyk z indeksem
· Lekcja samorządności
· 36 uczniów uczestniczyło w Misji Przyroda
· Marianna Czamara „Belfrem roku”
· Sceny jak z prawdziwego horroru
· Marian Woronin w Błędowie
· Próbował podpalić kościół
· Rosiewicz wyśpiewał sobie „Ciotkę szarlotkę”
· Dyrektorem to tu jestem ja!
· Grójec będzie płacić mniej
· Każde jabłko na wagę „złota”
· Maliszewski czeka na wyrok
· Spóźniony śmigus-dyngus... pomyjami
· PCM w Grójcu ogłosi upadłość?
· Truskawkom zagłada nie grozi
© 2005-2018  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest