Zasięg
Zasięg
redakcja
Redakcja
Ogłoszenia
Ogłoszenia
Reklama
Reklama
Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**Najbliższe wydanie Kuriera Południowego ukaże się 02 czerwca 2023**


wydanie otwockie (nr 467), 2013-01-11
Trzej królowie dotarli do stajenki...

WARKA To nie była sceneria dla święta Trzech Króli (w nazwie pozostała forma staropolska, zamiast Królów). Brakowało śniegu, temperatura oscylowała wprawdzie koło zera, ale było nieprzyjemnie wilgotno, a podmuchy wiatru sprawiały, że tłumek młodzieży i kilkanaście starszych osób zgromadzonych przed Dworkiem na Długiej w Warce, z coraz większą niecierpliwością oczekiwało sygnału do wymarszu

Ktoś niezorientowany pomyślał by pewnie, że trwają przygotowania do jakiego biblijnego filmu. Co chwila bowiem słychać było: Zapraszam aniołów na spotkanie przy schodach. Jeżeli ktoś nie jest jeszcze koronowany - proszę się zgłosić w holu. Zbiórka diabłów po lewej stronie od głównego wejścia do dworku. Są tam do odebrania pewne akcesoria czarciej mocy...
Gdy wydawało się, że po wcześniejszym udaniu się na trasę przemarszu aniołów i diabłów, wszystko potoczy się już w błyskawicznym tempie, okazało się, że trzeba sformować trzy grupy - Europę, Azję i Afrykę, na których czele staną monarchowie, czyli mędrcy, a właściwie magowie, których współcześni nazwali po prostu królami. Zadanie to okazało się bajecznie proste, ponieważ orszak europejski na czele z królem Kacprem stanowili uczniowie, nauczyciele i rodzice z PSP nr 1 w Warce. Grupę azjatycką z królem Melchiorem stworzyła społeczność szkoły podstawowej z Nowej Wsi oraz wareckie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Do trzeciej zaś, pod dowództwem króla Baltazara, wysłano wszystkich pozostałych. O godz. 15 ksiądz Grzegorz Smoła z parafii św. Mikołaja w Warce odmówił wspólnie z uczestnikami modlitwę „Anioł Pański” i barwny orszak wyruszył na trasę.

Mało przekonujący Herod
Zupełnie niespodziewanie z niewielkiej grupki jeszcze przed kilkunastoma minutami, pochód rozrósł się do sporej manifestacji. To słowo pasuje tu jak ulał, gdyż organizatorzy w jakiś magiczny sposób potrafili połączyć elementy religijne z socrealistycznymi (ciekawe, czy świadomie). Jakieś echa dawnych odniesień brzmiały w hasłach i odzewach na nie, choć w treści były na wskroś religijne. Najlepiej oddaje ten klimat spotkanie z królem żydowskim. Jego świta w pewnym momencie zakrzyknęła: Naród z Herodem! Herod z narodem! Paralela z nie tak odległymi przecież czasami narzucała się sama. Na szczęście nikt nie zareagował i orszak z całą powagą ruszył dalej. Również namowy malowniczych diabełków, aby zejść z prostej ścieżki chwały i trochę sobie pofolgować, spełzły na niczym. Skuteczniejszy okazał się zastęp aniołów, choć właściwie niczego ciekawego nie zapewniał i był w swych zwiewnych białych szatach mało atrakcyjny. Zapewne niebagatelny wpływ miała na członków orszaku atmosfera, jaką stwarzały śpiewane przez całą drogę przepiękne polskie kolędy. Szkoda tylko, że po drodze nie udało się już nikogo zwerbować. Miasto zresztą było jak wymarłe. Tylko dwóch miejscowych meneli z lekkim zaskoczeniem, jakby niedowierzając swym zmysłom, patrzyło niepewnym wzrokiem na orszak, przystając w bramie.
Rodzi się tradycja
Po kwadransie orszak dotarł na warecki rynek. Okazało się, że przeszedł trasę niemal dokładnie taką samą, jak w Noc Listopadową, składając wówczas hołd uczestnikom tego zrywu niepodległościowego, a szczególnie Piotrowi Wysockiemu - tylko tym razem maszerowano w odwrotnym kierunku. Zanim jednak orszaki królewskie wkroczyły na rynek, grupa aniołów musiała przepędzić diabły, które nie dopuszczały pochodu do dzieciątka Jezus i św. Rodziny. Następnie królowie Kacper, Melchior i Baltazar wraz ze swoimi orszakami oddali pokłon nowonarodzonemu królowi i przekazali Maryi i Józefowi przyniesione dary – mirrę, kadzidło i złoto.
Zakończenie uroczystości nastąpiło przy stajence ustawionej w centralnym miejscu rynku. Odśpiewano kilka kolęd. Organizatorzy podziękowali tym, którzy przyczynili się do powstawania w Warce... nowej tradycji. Zaproszono bowiem wszystkich obecnych za rok na pochód z okazji św. Trzech króli.

Tradycja sięgająca III wieku
Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych i najważniejszych chrześcijańskich świąt. Jego początki sięgają III wieku. W kościele wschodnim uroczystość Objawienia Pańskiego podkreśla fakt ukazania się Boga. W kościele zachodnim natomiast to, że poganie mogą Boga znaleźć. Trzej mędrcy szukają przecież zapowiadanego w proroctwach żydowskiego króla, Jezusa. Gdy go znajdują, oddają mu pokłon i składają dary: złoto, kadzidło i mirrę.
W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę. Później wierni wypisują kredą na drzwiach domów litery KMB lub CMB i aktualny rok. KMB to oczywiście w polskiej tradycji pierwsze litery imion: Kacper, Melchior, Baltazar. W łacińskiej natomiast CMB oznacza skrót: Christus mansionem benedicat, czyli niech Chrystus błogosławi tutaj zamieszkującym.

Za wzór służył midrasz?
Zgodnie z Ewangelią wg św. Mateusza (opowiadanie Ewangelii Mateusza o pokłonie magów jest prawdopodobnie rodzajem katechetycznego pouczenia o znaczeniu i misji Jezusa, wzorowanego na żydowskim midraszu o Mojżeszu w Egipcie, dobrze znanym w czasach, gdy powstawała Ewangelia Mateusza), za panowania króla Heroda w Judei do miejsca narodzin Jezusa przybyli ze Wschodu mędrcy, którzy złożyli mu dary. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę (używaną do balsamowania ciała) - zapowiedź męczeńskiej śmierci. Dzisiaj wspomniani monarchowie symbolizują trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. W Polsce święto Trzech króli do 1960 roku było dniem wolnym od pracy. Jednak w listopadzie 1960 r. zostało zniesione. Od 2011 r. (po długotrwałych staraniach kilku posłów), możemy znowu je obchodzić. Obecnie 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w 9 krajach Unii Europejskiej.

Mędrcy, czy monarchowie?

O mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli hołd Jezusowi, niewiele wiadomo. Wspomina o nich tylko Ewangelia wg św. Mateusza. Nie wiadomo jednak, ilu ich było, jakie mieli imiona, nieznany jest ich kolor skóry, ani jakiej byli narodowości. Niezbyt precyzyjne określa się ich magami, mędrcami. Królami ze Wschodu zostali nazwani w III wieku n.e. Natomiast imiona - Kacper, Melchior, Baltazar - pojawiły się po raz pierwszy ok. roku 520 na mozaice w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie.

Orszaki

Trzej królowie czczeni są między innymi jako patroni podróżnych, pielgrzymów i właścicieli przydrożnych zajazdów (gospód). Z tej okazji powraca się do tradycji organizowania w tym dniu orszaków. Pochody towarzyszące trzem mędrcom odbyły się w ponad stu polskich miastach i wielu mniejszych miejscowościach. Największy pochód przeszedł 6 stycznia w południe ulicami Warszawy spod Kolumny Zygmunta, Krakowskim Przedmieściem na plac Piłsudskiego, gdzie była stajenka.
Leszek Świder

tagi:    Trzech Króli    obchody    święto

Brak komentarzy

dodaj komentarz
komentarz będzie widoczny po akceptacji przez administratora
nick:
Komentarz:

wprowadź liczbę z obrazka pomniejszoną o "jeden":         

Wydanie:
PIASECZYŃSKO-URSYNOWSKIE
· Piknik Naukowy
· Festiwal food trucków w Józefosławiu
· Peleton Grzegorza Wajsa przejechał przez Górę Kalwarię
· Samolotowy koszmar powrócił
· Strażacy obchodzili swoje święto
· Biedronki rozjeżdżana przez ciężarówki
· W hołdzie patronowi szkoły
· Ogólnopolski piknik rodzin zastępczych
· Internet stacjonarny w Warszawie i okolicach - wybierz niezawodne połączenie dla swojego domu!
· Udana Noc Muzeów
· Budują drogi, aż miło
· Szukasz pracy? Odwiedź targi Pracy w Piasecznie
· Radni: żeby puścić autobus, trzeba najpierw wybudować drogę
· Wybudują osiedlową drogę za prawie 7 mln zł!
· Charytatywny Kiermasz Książki po raz kolejny w kalwaryjskiej bibliotece
· Twórczo i na szczytny cel
Wydanie:
PRUSZKOWSKO-GRODZISKIE
· Mistrzowski Start z CPK i inne działania w ramach Programu Sportowego Centralnego Portu Komunikacyjnego
· Złote gody, czyli jubileusz 50-lecia TPB
· Obchody 70-lecia gminy
· Głosuj na Zieloną Obwodnicę Grodziska Mazowieckiego!
· Rusza Pruszkowski Rower Miejski
· W następny weekend Dni Pruszkowa
· Porządkowanie reklam na ogrodzeniach
· Światełko w tunelu
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Chcą upamiętnić Kazimierza Pużaka
· Austeria będzie jak nowa
· Kolejny Bieg Raszyński za nami
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Dziś otwarcie tężni solankowej
· Helena Marek skończyła 101 lat
· Drugi etap budowy szkoły
Wydanie:
OTWOCKIE
· Dotacja na modernizację sali gimnastycznej
· Rozwój siedmiomilowymi krokami
· Festiwal Otwarte Ogrody Józefów 2023
· Setne urodziny
· Przedszkole przy Grottgera z dofinansowaniem!
· Nowa siedziba biblioteki
· Radni dali zielone światło na rozbudowę szkoły
· Poselska konferencja o lokalnych inwestycjach
· Park Świder otwarty
· Na tę chwilę czekano pół wieku
· Bezpieczniejsze skrzyżowania
· Do odpoczynku i do zabawy
· Rusza prom na Wiśle
· Nowy Wojewoda Mazowiecki
· Ruch wahadłowy na ul. Andriollego
· Zamknięcie ul. Andriollego w Otwocku
© 2005-2023  Kurier poludniowy    •    Wszystkie prawa zastrzeżone    •    projekt i wykonanie: iQuest